Dansker fik gult for film: Helt rigtigt dømt

Mikkel Damsgaard erkender efter kampen, at han søgte kontakten med en belgisk forsvarsspiller, og at dommeren dømte rigtig. Derudover fik han ros for sin præstation.



Selv om Mikkel Damsgaard ikke var meget for at tale om netop dét, var det ham, der erstattede Christian Eriksen i startopstillingen mod Belgien. Og den unge dansker spillede en flot kamp.

Det fik han både at vide af både landstræneren og holdkammeraterne efter 2-1-nederlaget.

– Vi var i første omgang ærgerlige over, at vi ikke fik mere ud af kampen, men der var nogle henne og sige “godt kæmpet”, fortæller Damsgaard.

– Det gør alle i dag. Vi viser, hvem vi er som hold. Det var flot at kunne spille så fantastisk en kamp. Vi fortjener også mere, synes jeg.

Danmark havde ændret formation væk fra sin sædvanlige 4-3-3, så selv om Mikkel Damsgaard fik startpladsen i stedet for Eriksen, spillede han ikke samme rolle.

– Jeg ser mig ikke som Eriksen-afløser, for vi spiller to forskellige positioner. Men jeg er selvfølgelig glad for at få muligheden fra start. Vi havde hele Danmark bag os, og det føltes rigtig godt, at alle kunne stå sammen efter, hvad der er sket med “Chrille”. Det var en fed kamp at spille for ham, siger Damsgaard.

Han føler, at Danmark burde have fået mere ud af kampen end 2-1-nederlaget baseret på spil og chancer. Omvendt glæder han sig over den præstation, som holdet leverede med en vanskelig uge bag sig.

– Det var selvfølgelig meget emotionelt. Vi har haft nogle hårde dage – sagt mildt. Det var også med lettelse at kunne komme tilbage og vide, at Christian var helt okay. Det var fantastisk at spille med den støtte fra ham og hele Danmark. Det var bare om at fyre den af og lade tankerne slippe lidt.

Mikkel Damsgaard kom i fokus i anden halvleg, da han faldt til jorden i Belgiens felt. Samtlige 25.000 tilskuere i Parken strøg i vejret og appellerede efter straffespark, men dommeren fløjtede den anden vej: Damsgaard filmede, mente han og uddelte et gult kort til danskeren, som tog imod uden brok.

– Der er ikke så meget at sige. Det er mig, der prøver at få kontanten til et starffespark, men den var der ikke. Han rammer mig overhovedet ikke, så der er ikke noget, og det var helt rigtig dømt, siger Damsgaard.

Danmark har trods nederlaget stadig okay chancer for at gå videre fra gruppen. Bliv klogere på mulighederne her.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Bombe – Superliga-klub nævnes

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCM ansætter ny topboss

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

I svime over Filip Jørgensen

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Mexico kommer med markant melding om VM



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

– Der får David at vide, at han er fyret

Deler nyt om fremtiden

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Mourinho tog røven på Zeca

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

‘Tottenham er i overhængende fare’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Dansk milliardær smider 75.000

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Nu svarer David Nielsen

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning