Dansker fik gult for film: Helt rigtigt dømt

Mikkel Damsgaard erkender efter kampen, at han søgte kontakten med en belgisk forsvarsspiller, og at dommeren dømte rigtig. Derudover fik han ros for sin præstation.



Selv om Mikkel Damsgaard ikke var meget for at tale om netop dét, var det ham, der erstattede Christian Eriksen i startopstillingen mod Belgien. Og den unge dansker spillede en flot kamp.

Det fik han både at vide af både landstræneren og holdkammeraterne efter 2-1-nederlaget.

– Vi var i første omgang ærgerlige over, at vi ikke fik mere ud af kampen, men der var nogle henne og sige “godt kæmpet”, fortæller Damsgaard.

– Det gør alle i dag. Vi viser, hvem vi er som hold. Det var flot at kunne spille så fantastisk en kamp. Vi fortjener også mere, synes jeg.

Danmark havde ændret formation væk fra sin sædvanlige 4-3-3, så selv om Mikkel Damsgaard fik startpladsen i stedet for Eriksen, spillede han ikke samme rolle.

– Jeg ser mig ikke som Eriksen-afløser, for vi spiller to forskellige positioner. Men jeg er selvfølgelig glad for at få muligheden fra start. Vi havde hele Danmark bag os, og det føltes rigtig godt, at alle kunne stå sammen efter, hvad der er sket med “Chrille”. Det var en fed kamp at spille for ham, siger Damsgaard.

Han føler, at Danmark burde have fået mere ud af kampen end 2-1-nederlaget baseret på spil og chancer. Omvendt glæder han sig over den præstation, som holdet leverede med en vanskelig uge bag sig.

– Det var selvfølgelig meget emotionelt. Vi har haft nogle hårde dage – sagt mildt. Det var også med lettelse at kunne komme tilbage og vide, at Christian var helt okay. Det var fantastisk at spille med den støtte fra ham og hele Danmark. Det var bare om at fyre den af og lade tankerne slippe lidt.

Mikkel Damsgaard kom i fokus i anden halvleg, da han faldt til jorden i Belgiens felt. Samtlige 25.000 tilskuere i Parken strøg i vejret og appellerede efter straffespark, men dommeren fløjtede den anden vej: Damsgaard filmede, mente han og uddelte et gult kort til danskeren, som tog imod uden brok.

– Der er ikke så meget at sige. Det er mig, der prøver at få kontanten til et starffespark, men den var der ikke. Han rammer mig overhovedet ikke, så der er ikke noget, og det var helt rigtig dømt, siger Damsgaard.

Danmark har trods nederlaget stadig okay chancer for at gå videre fra gruppen. Bliv klogere på mulighederne her.







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Den første i næsten 40 år

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Yoram Zague sigtet i Danmark

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Høgh hyldes af UEFA

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Færdig i FC Midtjylland?

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok