Selv om Mikkel Damsgaard ikke var meget for at tale om netop dét, var det ham, der erstattede Christian Eriksen i startopstillingen mod Belgien. Og den unge dansker spillede en flot kamp.
Det fik han både at vide af både landstræneren og holdkammeraterne efter 2-1-nederlaget.
– Vi var i første omgang ærgerlige over, at vi ikke fik mere ud af kampen, men der var nogle henne og sige “godt kæmpet”, fortæller Damsgaard.
– Det gør alle i dag. Vi viser, hvem vi er som hold. Det var flot at kunne spille så fantastisk en kamp. Vi fortjener også mere, synes jeg.
Danmark havde ændret formation væk fra sin sædvanlige 4-3-3, så selv om Mikkel Damsgaard fik startpladsen i stedet for Eriksen, spillede han ikke samme rolle.
– Jeg ser mig ikke som Eriksen-afløser, for vi spiller to forskellige positioner. Men jeg er selvfølgelig glad for at få muligheden fra start. Vi havde hele Danmark bag os, og det føltes rigtig godt, at alle kunne stå sammen efter, hvad der er sket med “Chrille”. Det var en fed kamp at spille for ham, siger Damsgaard.
Han føler, at Danmark burde have fået mere ud af kampen end 2-1-nederlaget baseret på spil og chancer. Omvendt glæder han sig over den præstation, som holdet leverede med en vanskelig uge bag sig.
– Det var selvfølgelig meget emotionelt. Vi har haft nogle hårde dage – sagt mildt. Det var også med lettelse at kunne komme tilbage og vide, at Christian var helt okay. Det var fantastisk at spille med den støtte fra ham og hele Danmark. Det var bare om at fyre den af og lade tankerne slippe lidt.
Mikkel Damsgaard kom i fokus i anden halvleg, da han faldt til jorden i Belgiens felt. Samtlige 25.000 tilskuere i Parken strøg i vejret og appellerede efter straffespark, men dommeren fløjtede den anden vej: Damsgaard filmede, mente han og uddelte et gult kort til danskeren, som tog imod uden brok.
– Der er ikke så meget at sige. Det er mig, der prøver at få kontanten til et starffespark, men den var der ikke. Han rammer mig overhovedet ikke, så der er ikke noget, og det var helt rigtig dømt, siger Damsgaard.
Danmark har trods nederlaget stadig okay chancer for at gå videre fra gruppen. Bliv klogere på mulighederne her.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
UEFA klar til at boykotte VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
De vil have Jelert
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Stjerne på plads i Chelsea
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
