Dansker fik gult for film: Helt rigtigt dømt

Mikkel Damsgaard erkender efter kampen, at han søgte kontakten med en belgisk forsvarsspiller, og at dommeren dømte rigtig. Derudover fik han ros for sin præstation.



Selv om Mikkel Damsgaard ikke var meget for at tale om netop dét, var det ham, der erstattede Christian Eriksen i startopstillingen mod Belgien. Og den unge dansker spillede en flot kamp.

Det fik han både at vide af både landstræneren og holdkammeraterne efter 2-1-nederlaget.

– Vi var i første omgang ærgerlige over, at vi ikke fik mere ud af kampen, men der var nogle henne og sige “godt kæmpet”, fortæller Damsgaard.

– Det gør alle i dag. Vi viser, hvem vi er som hold. Det var flot at kunne spille så fantastisk en kamp. Vi fortjener også mere, synes jeg.

Danmark havde ændret formation væk fra sin sædvanlige 4-3-3, så selv om Mikkel Damsgaard fik startpladsen i stedet for Eriksen, spillede han ikke samme rolle.

– Jeg ser mig ikke som Eriksen-afløser, for vi spiller to forskellige positioner. Men jeg er selvfølgelig glad for at få muligheden fra start. Vi havde hele Danmark bag os, og det føltes rigtig godt, at alle kunne stå sammen efter, hvad der er sket med “Chrille”. Det var en fed kamp at spille for ham, siger Damsgaard.

Han føler, at Danmark burde have fået mere ud af kampen end 2-1-nederlaget baseret på spil og chancer. Omvendt glæder han sig over den præstation, som holdet leverede med en vanskelig uge bag sig.

– Det var selvfølgelig meget emotionelt. Vi har haft nogle hårde dage – sagt mildt. Det var også med lettelse at kunne komme tilbage og vide, at Christian var helt okay. Det var fantastisk at spille med den støtte fra ham og hele Danmark. Det var bare om at fyre den af og lade tankerne slippe lidt.

Mikkel Damsgaard kom i fokus i anden halvleg, da han faldt til jorden i Belgiens felt. Samtlige 25.000 tilskuere i Parken strøg i vejret og appellerede efter straffespark, men dommeren fløjtede den anden vej: Damsgaard filmede, mente han og uddelte et gult kort til danskeren, som tog imod uden brok.

– Der er ikke så meget at sige. Det er mig, der prøver at få kontanten til et starffespark, men den var der ikke. Han rammer mig overhovedet ikke, så der er ikke noget, og det var helt rigtig dømt, siger Damsgaard.

Danmark har trods nederlaget stadig okay chancer for at gå videre fra gruppen. Bliv klogere på mulighederne her.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Hylder Mads Hermansen

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Victor Froholdt bliver matchvinder

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Brøndby IF – Sønderjyske

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Neestrup afslører reprimande

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

FCK i dialog med Zanka

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho