Dansker fik gult for film: Helt rigtigt dømt

Mikkel Damsgaard erkender efter kampen, at han søgte kontakten med en belgisk forsvarsspiller, og at dommeren dømte rigtig. Derudover fik han ros for sin præstation.



Selv om Mikkel Damsgaard ikke var meget for at tale om netop dét, var det ham, der erstattede Christian Eriksen i startopstillingen mod Belgien. Og den unge dansker spillede en flot kamp.

Det fik han både at vide af både landstræneren og holdkammeraterne efter 2-1-nederlaget.

– Vi var i første omgang ærgerlige over, at vi ikke fik mere ud af kampen, men der var nogle henne og sige “godt kæmpet”, fortæller Damsgaard.

– Det gør alle i dag. Vi viser, hvem vi er som hold. Det var flot at kunne spille så fantastisk en kamp. Vi fortjener også mere, synes jeg.

Danmark havde ændret formation væk fra sin sædvanlige 4-3-3, så selv om Mikkel Damsgaard fik startpladsen i stedet for Eriksen, spillede han ikke samme rolle.

– Jeg ser mig ikke som Eriksen-afløser, for vi spiller to forskellige positioner. Men jeg er selvfølgelig glad for at få muligheden fra start. Vi havde hele Danmark bag os, og det føltes rigtig godt, at alle kunne stå sammen efter, hvad der er sket med “Chrille”. Det var en fed kamp at spille for ham, siger Damsgaard.

Han føler, at Danmark burde have fået mere ud af kampen end 2-1-nederlaget baseret på spil og chancer. Omvendt glæder han sig over den præstation, som holdet leverede med en vanskelig uge bag sig.

– Det var selvfølgelig meget emotionelt. Vi har haft nogle hårde dage – sagt mildt. Det var også med lettelse at kunne komme tilbage og vide, at Christian var helt okay. Det var fantastisk at spille med den støtte fra ham og hele Danmark. Det var bare om at fyre den af og lade tankerne slippe lidt.

Mikkel Damsgaard kom i fokus i anden halvleg, da han faldt til jorden i Belgiens felt. Samtlige 25.000 tilskuere i Parken strøg i vejret og appellerede efter straffespark, men dommeren fløjtede den anden vej: Damsgaard filmede, mente han og uddelte et gult kort til danskeren, som tog imod uden brok.

– Der er ikke så meget at sige. Det er mig, der prøver at få kontanten til et starffespark, men den var der ikke. Han rammer mig overhovedet ikke, så der er ikke noget, og det var helt rigtig dømt, siger Damsgaard.

Danmark har trods nederlaget stadig okay chancer for at gå videre fra gruppen. Bliv klogere på mulighederne her.





LIVE

LIVE: FC København-talent målamok

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FC Midtjylland – Viborg FF

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Bo Svensson med hård kritik

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Færdig i Real Madrid

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han