Dansker forlænger landstræneraftale

Morten Rutkjær har forlænget sin aftale og fortsætter dermed som grønlandsk landstræner.



Danske Morten Rutkjær har gang i et spændende projekt som grønlandsk landstræner, og det projekt fortsætter som minimum i nogle år endnu. 

Rutkjær har nemlig denne torsdag forlænget sin aftale med det grønlandske fodboldforbund, så han nu står i spidsen for landsholdet frem til 2025. 

Han er hovedperson for at stable et grønlandsk landshold på benene, og forhåbningen er, at man snart kan blive medlem af CONCACAF, så man blandt andet kan spille VM-kvalifikationskampe. 

Rutkjær selv er enormt sulten for at lede projektet, og han beskriver forlængelsen som et stolt øjeblik. 

– Vi har sat så meget godt igang og er på rette vej. Der er bygget et fundament omkring landsholdet, drømmene er store. Jeg arbejder sammen med en gruppe mennesker og et hold, som vi alle kan være stolte af. Tiltroen til et ungt og spillelystent landshold er større end længe. Fremtiden for grønlandsk fodbold er stor, og hvis de rigtige beslutninger bliver taget nu, kommer grønlandsk fodbold til at udvikle sig voldsomt de kommende år.

Fodbolden er i gang med at vokse på Grønland, og der bliver dedikeret store ressourcer til blandt andet at bygge overdækkede haller i hele landet. Det er også afgørende for, at man kan blive medlem af CONCACAF.

– Jeg vil være med til at påvirke de rette myndigheder her i Grønland til at bygge overdækkede haller i hele landet, med primær start i Nuuk. Optimale, overdækkede haller skal sikre en god udvikling og større interesse i at sparke til bolden hos børn og unge. Så økonomi skal findes, siger han i en udtalelse. 

Morten Rutkjær har tidligere sagt til Tipsbladet, at der er blevet brugt næsten 200 millioner kroner på at bygge kunstgræsbaner, fordi der skal sprænges klipper og så videre. Læs mere om det i et stort interview med ham HER.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Chok i Wolfsburg

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Arsenal-træner er rasende

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

AC Milan kigger på dansker

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Sådan bør strukturen i Superligaen være

FCM stanger lang karantæne ud til fan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’