Danske Morten Rutkjær har gang i et spændende projekt som grønlandsk landstræner, og det projekt fortsætter som minimum i nogle år endnu.
Rutkjær har nemlig denne torsdag forlænget sin aftale med det grønlandske fodboldforbund, så han nu står i spidsen for landsholdet frem til 2025.
Han er hovedperson for at stable et grønlandsk landshold på benene, og forhåbningen er, at man snart kan blive medlem af CONCACAF, så man blandt andet kan spille VM-kvalifikationskampe.
Rutkjær selv er enormt sulten for at lede projektet, og han beskriver forlængelsen som et stolt øjeblik.
– Vi har sat så meget godt igang og er på rette vej. Der er bygget et fundament omkring landsholdet, drømmene er store. Jeg arbejder sammen med en gruppe mennesker og et hold, som vi alle kan være stolte af. Tiltroen til et ungt og spillelystent landshold er større end længe. Fremtiden for grønlandsk fodbold er stor, og hvis de rigtige beslutninger bliver taget nu, kommer grønlandsk fodbold til at udvikle sig voldsomt de kommende år.
Fodbolden er i gang med at vokse på Grønland, og der bliver dedikeret store ressourcer til blandt andet at bygge overdækkede haller i hele landet. Det er også afgørende for, at man kan blive medlem af CONCACAF.
– Jeg vil være med til at påvirke de rette myndigheder her i Grønland til at bygge overdækkede haller i hele landet, med primær start i Nuuk. Optimale, overdækkede haller skal sikre en god udvikling og større interesse i at sparke til bolden hos børn og unge. Så økonomi skal findes, siger han i en udtalelse.
Morten Rutkjær har tidligere sagt til Tipsbladet, at der er blevet brugt næsten 200 millioner kroner på at bygge kunstgræsbaner, fordi der skal sprænges klipper og så videre. Læs mere om det i et stort interview med ham HER.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere