Dansker forlænger landstræneraftale

Morten Rutkjær har forlænget sin aftale og fortsætter dermed som grønlandsk landstræner.



Danske Morten Rutkjær har gang i et spændende projekt som grønlandsk landstræner, og det projekt fortsætter som minimum i nogle år endnu. 

Rutkjær har nemlig denne torsdag forlænget sin aftale med det grønlandske fodboldforbund, så han nu står i spidsen for landsholdet frem til 2025. 

Han er hovedperson for at stable et grønlandsk landshold på benene, og forhåbningen er, at man snart kan blive medlem af CONCACAF, så man blandt andet kan spille VM-kvalifikationskampe. 

Rutkjær selv er enormt sulten for at lede projektet, og han beskriver forlængelsen som et stolt øjeblik. 

– Vi har sat så meget godt igang og er på rette vej. Der er bygget et fundament omkring landsholdet, drømmene er store. Jeg arbejder sammen med en gruppe mennesker og et hold, som vi alle kan være stolte af. Tiltroen til et ungt og spillelystent landshold er større end længe. Fremtiden for grønlandsk fodbold er stor, og hvis de rigtige beslutninger bliver taget nu, kommer grønlandsk fodbold til at udvikle sig voldsomt de kommende år.

Fodbolden er i gang med at vokse på Grønland, og der bliver dedikeret store ressourcer til blandt andet at bygge overdækkede haller i hele landet. Det er også afgørende for, at man kan blive medlem af CONCACAF.

– Jeg vil være med til at påvirke de rette myndigheder her i Grønland til at bygge overdækkede haller i hele landet, med primær start i Nuuk. Optimale, overdækkede haller skal sikre en god udvikling og større interesse i at sparke til bolden hos børn og unge. Så økonomi skal findes, siger han i en udtalelse. 

Morten Rutkjær har tidligere sagt til Tipsbladet, at der er blevet brugt næsten 200 millioner kroner på at bygge kunstgræsbaner, fordi der skal sprænges klipper og så videre. Læs mere om det i et stort interview med ham HER.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Floridas fugtigvarme sænker engelsk tempo

Han bliver cheftræner i Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

FCK henter svensk talent

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bud på 1,12 milliard afvist

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Supercomputer: De vinder VM

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Klar melding fra Thomas Gravesen

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jonas Wind til danskerklub?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre