Danske Morten Rutkjær har gang i et spændende projekt som grønlandsk landstræner, og det projekt fortsætter som minimum i nogle år endnu.
Rutkjær har nemlig denne torsdag forlænget sin aftale med det grønlandske fodboldforbund, så han nu står i spidsen for landsholdet frem til 2025.
Han er hovedperson for at stable et grønlandsk landshold på benene, og forhåbningen er, at man snart kan blive medlem af CONCACAF, så man blandt andet kan spille VM-kvalifikationskampe.
Rutkjær selv er enormt sulten for at lede projektet, og han beskriver forlængelsen som et stolt øjeblik.
– Vi har sat så meget godt igang og er på rette vej. Der er bygget et fundament omkring landsholdet, drømmene er store. Jeg arbejder sammen med en gruppe mennesker og et hold, som vi alle kan være stolte af. Tiltroen til et ungt og spillelystent landshold er større end længe. Fremtiden for grønlandsk fodbold er stor, og hvis de rigtige beslutninger bliver taget nu, kommer grønlandsk fodbold til at udvikle sig voldsomt de kommende år.
Fodbolden er i gang med at vokse på Grønland, og der bliver dedikeret store ressourcer til blandt andet at bygge overdækkede haller i hele landet. Det er også afgørende for, at man kan blive medlem af CONCACAF.
– Jeg vil være med til at påvirke de rette myndigheder her i Grønland til at bygge overdækkede haller i hele landet, med primær start i Nuuk. Optimale, overdækkede haller skal sikre en god udvikling og større interesse i at sparke til bolden hos børn og unge. Så økonomi skal findes, siger han i en udtalelse.
Morten Rutkjær har tidligere sagt til Tipsbladet, at der er blevet brugt næsten 200 millioner kroner på at bygge kunstgræsbaner, fordi der skal sprænges klipper og så videre. Læs mere om det i et stort interview med ham HER.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TOPNYHED