DBU afviser FIFA-idé: De lytter ikke særlig meget

I et forsøg på at komme Uefa i møde foreslår Fifa at afvikle EM hvert andet år. DBU bryder sig ikke om idéen.



Hvis VM ender med at blive afviklet hvert andet år, kan EM også bare spilles hvert andet år.

Det er et af forslagene fra Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), som ønsker at afvikle VM hvert andet år i stedet for hver fjerde år.

Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) er stærkt imod hyppigere VM-slutrunder og værner om sit eget regionale mesterskab, EM.

Fifa forsøger at komme kritikken fra Uefa i møde med flere forslag, heriblandt at EM ligeledes kunne afvikles hvert andet år.

Det fortæller Jesper Møller, formand i Dansk Boldspil-Union (DBU), som har set Fifa præsentere forslaget om EM hvert andet år.

– Det er det, Fifa lægger op til i nogle af de forslag, jeg har set.

– Vi ved, at vi skal have et EM i 2024 i Tyskland. I nogle af de præsentationer på power point, jeg har set, og der har været mange, er der lagt op til fra Fifas side, at man kan lave et EM allerede i 2025, 2027 og 2029 og så videre.

– Hvis det er det, vi vil. Altså VM hvert andet år, og så EM i de ulige år, siger Jesper Møller.

DBU er modstander af forslaget, understreger Jesper Møller, som hverken ønsker VM eller EM hvert andet år. Og det gælder på både kvinde- og herresiden.

– Vi synes ikke, det er en særlig god idé, og jeg er især bekymret for pige- og kvindedelen af det, siger Jesper Møller.

DBU-formanden drøftede emnet på et møde med de nordiske fodboldforbund fredag i København.

Her var der enighed om, at Fifas plan er skadelig, og de nordiske lande vil gå til Uefa for at bekæmpe planerne og modarbejde forsøget på at fordoble antallet af slutrunder.

Især var der bekymring på vegne af kvindefodbold, som kan få svært ved at komme i fokus i konkurrence med internationale herreturneringer.

– Kvindefodbold er i en fantastisk udvikling med sportslig udbygning, flere fans, større kampe og turneringer, flere kommercielle investorer og partnerskaber.

– Det sker i Danmark, i nordiske lande og mange andre steder. Fifas plan om VM hvert andet år vil ødelægge hele den udvikling og gøre det svært at komme videre med kvindefodbold både i Danmark og særligt på verdensplan.

– Vi oplever desværre, at Fifa ikke lytter særligt meget til de hensyn og indsigelser, vi påpeger fra DBU og andre Uefa-lande, siger Jesper Møller.

Han har svært ved at se Fifa gennemføre et VM uden opbakning fra Europa.

– Det er dybt problematisk, hvis så afgørende en beslutning bliver tromlet igennem uden mulighed for at drøfte konsekvenserne.

– I allerværste fald og sidste instans kan man ikke udelukke, at det kan føre til, at forbund vil melde sig ud af Fifa i protest og manglende lyst til det nye setup, siger han.

/ritzau/




LIVE

TransferLIVE: Her er Ricardo Moniz’ nye job


Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

Vil kuppe FC København

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Nu går de all-in på Højlund

Hvem trækker BIF og SIF i Conference League?

Jagter dansk målræv

Her er FCK’s mulige CL-modstandere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Thomas Frank var et emne i storklub

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Rekordkøb kigger efter ny klub

Hvem trækker FCM i Europa League-kvalifikationen?


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk



Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Chokerstatning for Thomas Frank?

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Nu bekræfter FCK

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg



Morten Hjulmand til storklub?

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Mål i begge ender i Presov

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

FCK straffes: Sektion 12 lukkes



Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Gareth Southgate i chokskifte?

Kaoskamp ved klub-VM