Delaney om EM: Glæd jer!

Danmark har fået et optimalt afsæt frem mod EM, siger Thomas Delaney efter magtdemonstrationen mod Østrig.



Fans af det danske fodboldlandshold kan godt begynde at glæde sig til sommerens EM-slutrunde, for landsholdet har med onsdagens 4-0-sejr ude over Østrig vist, hvor højt et niveau holdet har.

Tager man alle tre VM-kvalifikationskampe fra den sidste uge med i betragtningen, så giver de grund til optimisme et par måneder før EM-slutrunden.

Det siger midtbanekrigeren Thomas Delaney, der lagde op til to af Danmarks mål i sejren over Østrig.

– Vi er godt tilfredse med den her uge. Vi er i en super position, og jeg håber også, at vores fans derhjemme kan forvente sig noget stort til EM. Ikke at vi nødvendigvis vinder det hele, men vi har en rigtig god følelse.

– Landsholdsfodbold er noget, der skal bringe folk sammen, og vi håber også, at vi med tre kampe på hjemmebane i København kan skabe en fest, siger Thomas Delaney.

Ud over sejren over Østrig har Danmark slået Israel med 2-0 på udebane og Moldova med 8-0 på hjemmebane. Det giver maksimumpoint og en målscore på 14-0 efter tre kvalifikationskampe.

Det stiller Danmark i en gunstig situation i kapløbet om at kvalificere sig til næste års VM-slutrunde i Qatar.

– Jeg har været med i tre kvalifikationer før, og alle gange har vi haft ryggen mod muren i starten. Lige nu har vi ni point, og vi føler, at vi har det hele foran os. Vi satser ikke på, det sker, men nu kan vi jo tillade os at tabe en kamp eller to, siger Delaney.

Danmark har fire point ned til Skotland på gruppens andenplads. Der er fem point ned til Israel og Østrig.

Kun gruppevinderen kvalificerer sig direkte til VM. Nummer to bliver en del af en playoffstruktur, hvor 12 hold kæmper om tre VM-billetter.

/ritzau/






TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Panama – England

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

De er enige med Mathias Jensen

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Her er Tysklands vej til VM-finalen