Er det for svært at komme på det danske landshold, hvis man spiller i Superligaen?
Det spørgsmål har vakt stor debat i fodbolddanmark de seneste år – blandt andet sidste forår, hvor en brandvarm Nicolai Vallys ikke blev udtaget til landsholdet. Noget der blandt andet fik Thomas Gravesen helt op i det røde felt.
Nu er der en ny mand ved roret i form af Brian Riemer, og spørgsmålet er så, om han skeler mere mod Superligaen end sin forgænger, når han skal udtage sin trup.
Som udgangspunkt er der ikke nogen hindring for, at Superliga-spillere kan trække i den rød-hvide trøje, fortæller landstræneren i et interview med Viaplay.
– Det er jo nu engang sådan, at det er mit job at udtage de 23 spillere, jeg mener, er de bedste. Der er det hverken en kvalifikation eller en diskvalifikation at spille i Superligaen. Jeg håber og tror på, at vi ser nogle præstationer, der kommer op og gør sig gældende.
– Det er noget af det, der har irriteret mig i rigtig mange år. Det der med, at man kommer på landsholdet, fordi man spiller i en bestemt klub eller liga. Nej, man kommer på landsholdet, fordi man præsterer godt. Vi har set utallige eksempler de sidste ti år på folk, der har slået igennem i Superligaen. Det kan sagtens lade sig gøre igen. Det er præstationerne på banen, der er afgørende for, om du bliver udtaget, fortæller han til Viaplay.
Indtil videre har en enkelt spiller fra den hjemlige liga fået chancen – Mads Bech blev efterudtaget før kampen mod Serbien i efteråret.
Flere er dog i betragtning, har Riemer tidligere fortalt. Han har specifikt fremhævet fire Superliga-spillere, der snart kan få chancen.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
OPTAKT
Iran – New Zealand
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED