‘Det har irriteret mig i mange år’

Brian Riemer fortæller om sine overvejelser i forhold til at udtage Superliga-spillere til det danske landshold.



Er det for svært at komme på det danske landshold, hvis man spiller i Superligaen?

Det spørgsmål har vakt stor debat i fodbolddanmark de seneste år – blandt andet sidste forår, hvor en brandvarm Nicolai Vallys ikke blev udtaget til landsholdet. Noget der blandt andet fik Thomas Gravesen helt op i det røde felt.

Nu er der en ny mand ved roret i form af Brian Riemer, og spørgsmålet er så, om han skeler mere mod Superligaen end sin forgænger, når han skal udtage sin trup.

Som udgangspunkt er der ikke nogen hindring for, at Superliga-spillere kan trække i den rød-hvide trøje, fortæller landstræneren i et interview med Viaplay.

– Det er jo nu engang sådan, at det er mit job at udtage de 23 spillere, jeg mener, er de bedste. Der er det hverken en kvalifikation eller en diskvalifikation at spille i Superligaen. Jeg håber og tror på, at vi ser nogle præstationer, der kommer op og gør sig gældende.

– Det er noget af det, der har irriteret mig i rigtig mange år. Det der med, at man kommer på landsholdet, fordi man spiller i en bestemt klub eller liga. Nej, man kommer på landsholdet, fordi man præsterer godt. Vi har set utallige eksempler de sidste ti år på folk, der har slået igennem i Superligaen. Det kan sagtens lade sig gøre igen. Det er præstationerne på banen, der er afgørende for, om du bliver udtaget, fortæller han til Viaplay.

Indtil videre har en enkelt spiller fra den hjemlige liga fået chancen – Mads Bech blev efterudtaget før kampen mod Serbien i efteråret.

Flere er dog i betragtning, har Riemer tidligere fortalt. Han har specifikt fremhævet fire Superliga-spillere, der snart kan få chancen.

Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Frankrig – England

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Smadrer transferrekord

‘Horsens var et helvede’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Derfor trækker FC København-transfer ud