Er det for svært at komme på det danske landshold, hvis man spiller i Superligaen?
Det spørgsmål har vakt stor debat i fodbolddanmark de seneste år – blandt andet sidste forår, hvor en brandvarm Nicolai Vallys ikke blev udtaget til landsholdet. Noget der blandt andet fik Thomas Gravesen helt op i det røde felt.
Nu er der en ny mand ved roret i form af Brian Riemer, og spørgsmålet er så, om han skeler mere mod Superligaen end sin forgænger, når han skal udtage sin trup.
Som udgangspunkt er der ikke nogen hindring for, at Superliga-spillere kan trække i den rød-hvide trøje, fortæller landstræneren i et interview med Viaplay.
– Det er jo nu engang sådan, at det er mit job at udtage de 23 spillere, jeg mener, er de bedste. Der er det hverken en kvalifikation eller en diskvalifikation at spille i Superligaen. Jeg håber og tror på, at vi ser nogle præstationer, der kommer op og gør sig gældende.
– Det er noget af det, der har irriteret mig i rigtig mange år. Det der med, at man kommer på landsholdet, fordi man spiller i en bestemt klub eller liga. Nej, man kommer på landsholdet, fordi man præsterer godt. Vi har set utallige eksempler de sidste ti år på folk, der har slået igennem i Superligaen. Det kan sagtens lade sig gøre igen. Det er præstationerne på banen, der er afgørende for, om du bliver udtaget, fortæller han til Viaplay.
Indtil videre har en enkelt spiller fra den hjemlige liga fået chancen – Mads Bech blev efterudtaget før kampen mod Serbien i efteråret.
Flere er dog i betragtning, har Riemer tidligere fortalt. Han har specifikt fremhævet fire Superliga-spillere, der snart kan få chancen.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TIPSBLADETS DOM