Er det for svært at komme på det danske landshold, hvis man spiller i Superligaen?
Det spørgsmål har vakt stor debat i fodbolddanmark de seneste år – blandt andet sidste forår, hvor en brandvarm Nicolai Vallys ikke blev udtaget til landsholdet. Noget der blandt andet fik Thomas Gravesen helt op i det røde felt.
Nu er der en ny mand ved roret i form af Brian Riemer, og spørgsmålet er så, om han skeler mere mod Superligaen end sin forgænger, når han skal udtage sin trup.
Som udgangspunkt er der ikke nogen hindring for, at Superliga-spillere kan trække i den rød-hvide trøje, fortæller landstræneren i et interview med Viaplay.
– Det er jo nu engang sådan, at det er mit job at udtage de 23 spillere, jeg mener, er de bedste. Der er det hverken en kvalifikation eller en diskvalifikation at spille i Superligaen. Jeg håber og tror på, at vi ser nogle præstationer, der kommer op og gør sig gældende.
– Det er noget af det, der har irriteret mig i rigtig mange år. Det der med, at man kommer på landsholdet, fordi man spiller i en bestemt klub eller liga. Nej, man kommer på landsholdet, fordi man præsterer godt. Vi har set utallige eksempler de sidste ti år på folk, der har slået igennem i Superligaen. Det kan sagtens lade sig gøre igen. Det er præstationerne på banen, der er afgørende for, om du bliver udtaget, fortæller han til Viaplay.
Indtil videre har en enkelt spiller fra den hjemlige liga fået chancen – Mads Bech blev efterudtaget før kampen mod Serbien i efteråret.
Flere er dog i betragtning, har Riemer tidligere fortalt. Han har specifikt fremhævet fire Superliga-spillere, der snart kan få chancen.
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Frederiksen renser ud
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
FC Københavns talenter gør rent bord
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
OPTAKT
England – Ghana
Et skridt tættere Englands største stadion
Conrad Harder får argentinsk chef
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
OPTAKT