Tipsbladet i Helsingør:
Han er normalt svær at imponere, endnu sværere at overraske, og han fortrækker sjældent en mine i ansigtet.
Alligevel lyste Kasper Dolberg op og rykkede sig en anelse frem i sofaen, da han blev spurgt ind til sin danske holdkammerat i Anderlecht i form af Anders Dreyer.
– Jeg synes at Dreyer er en rigtig, rigtig god spiller. Jeg blev faktisk overrasket over ham. Jeg havde aldrig spillet med ham før. Kun set ham spille. Jeg synes han er en fed spiller. Klog spiller. Han har mange gode kvaliteter. Han er fed at spille med, fordi han altid søger kombinationerne
Men om Dreyer har gjort sig fortjent til at komme på landsholdet, det vil hans danske holdkammerat ikke kommentere på. Det er ikke hans beslutning, mener han.
– Det er selvfølgelig ikke op til mig, om han skal være med her. Men han har overrasket mig positivt.
Det er nemlig i sidste ende Kasper Hjulmand, der tager den slags beslutninger. Og landstræneren er da ligeledes begejstret for Anders Dreyer, der ifølge Hjulmand også var i betragtning til at komme med på landsholdet.
– Ja, Anders Dreyer var også inde i billedet. Hvis jeg havde haft brug for en spiller, der spiller lidt mere inde i banen, så havde det været Dreyer, der havde været med. Men han er ikke en kantspiller, der står ude på sidelinjen. Han er mere en spiller, der går ind i banen, lidt ligesom Jobbe også gør. Han er en anden type end Jacob Bruun Larsen.
Anders Dreyer står noteret for to landskampe med nul mål til følge. For klubholdet i Anderlecht har han i denne sæson spillet otte kampe, der har kastet to scoringer af sig.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER