Tipsbladet i Helsingør:
Han er normalt svær at imponere, endnu sværere at overraske, og han fortrækker sjældent en mine i ansigtet.
Alligevel lyste Kasper Dolberg op og rykkede sig en anelse frem i sofaen, da han blev spurgt ind til sin danske holdkammerat i Anderlecht i form af Anders Dreyer.
– Jeg synes at Dreyer er en rigtig, rigtig god spiller. Jeg blev faktisk overrasket over ham. Jeg havde aldrig spillet med ham før. Kun set ham spille. Jeg synes han er en fed spiller. Klog spiller. Han har mange gode kvaliteter. Han er fed at spille med, fordi han altid søger kombinationerne
Men om Dreyer har gjort sig fortjent til at komme på landsholdet, det vil hans danske holdkammerat ikke kommentere på. Det er ikke hans beslutning, mener han.
– Det er selvfølgelig ikke op til mig, om han skal være med her. Men han har overrasket mig positivt.
Det er nemlig i sidste ende Kasper Hjulmand, der tager den slags beslutninger. Og landstræneren er da ligeledes begejstret for Anders Dreyer, der ifølge Hjulmand også var i betragtning til at komme med på landsholdet.
– Ja, Anders Dreyer var også inde i billedet. Hvis jeg havde haft brug for en spiller, der spiller lidt mere inde i banen, så havde det været Dreyer, der havde været med. Men han er ikke en kantspiller, der står ude på sidelinjen. Han er mere en spiller, der går ind i banen, lidt ligesom Jobbe også gør. Han er en anden type end Jacob Bruun Larsen.
Anders Dreyer står noteret for to landskampe med nul mål til følge. For klubholdet i Anderlecht har han i denne sæson spillet otte kampe, der har kastet to scoringer af sig.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED