Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Det skaber overskrifter, at polsk dommer skal dømme Danmarks skæbnekamp mod Skotland. Dommerekspert maner dog til ro.



Der venter en voldsom gyser tirsdag aften, når Danmark og Skotland brager sammen på Hampden Park i en kamp, hvor der er en plads til næste års VM på spil.

Og til at styre slagets gang har UEFA valgt dommer Szymon Marciniak.

Den polske dommer er to gange blevet kåret til verdens bedste dommer, men i polske medier skaber valget af Szymon Marciniak til Danmarks skæbnekamp overskrifter. 

Det skyldes, at udfaldet af kampen mellem Danmark og Skotland kan få indflydelse på Polens skæbne. 

Sådan kan det få indflydelse på Polens playoff

Polen slutter nemlig efter alt at dømme som nummer to i deres VM-kvalifikationsgruppe og skal derfor i playoff om en VM-billet. 

I den forbindelse ventes Polen at ende i det bedste seedningslag, Pot 1, hvis Danmark vinder eller spiller uafgjort mod Skotland og tager en direkte VM-billet, skriver medierne. Hvis Danmark derimod taber til Skotland, hvorved skotterne tager den direkte billet til VM, ventes Polen at ende i det næstbedste seedningslag, Pot 2.   

Noget, der altså vækker opsigt i Polen. 

– Det viser sig, at de vigtigste kampe for det polske landshold vil blive spillet uden deltagelse af polske spillere. Der vil dog være et polsk præg, da hoveddommeren i en af ​​disse kampe vil være… Szymon Marciniak, skriver Sport Interia. 

Det er overraskende, hvilken kamp UEFA udpegede en polsk dommer til, lyder det fra SportoweFakty. 

– Szymon Marciniak udtaget til en nøglekamp for det polske landshold. Et overraskende valg fra UEFA, melder Gol24. 

Også en række andre polske medier omtaler det. 

Dommerekspert: Det muliges kunst

Som blandt andre Sport Interia bemærker, er der dog også andre kampe, der kan sende Polen ned i Pot 2 i playoff. 

Taber Tyskland gruppefinalen til Slovakiet mandag aften, kan Polen ryge ned i Pot 2. Det samme sker, hvis Østrig taber til Bosnien-Hercegovina på hjemmebane tirsdag. Men både Tyskland og Østrig er større favoritter.

Med alt det in mente har det dog også været det muliges kunst for UEFA at finde en god dommer til Danmarks skæbnekamp, mener tidligere elitedommer Benjamin Leander, der er dommerekspert og fodboldanalytiker hos SpilXperten

– Til afgørende kampe som Skotland-Danmark, men også andre gruppefinaler som Tyskland-Slovakiet og Østrig-Bosnien, har UEFA påsat den absolutte dommertop i Europa (Francois Letexier i Tyskland-Slovakiet og Joao Pinheiro i Østrig-Bosnien, red.) Det går forud for eventuelle matematiske scenarier, som oven i købet er noget så perifært som et seedningslag i en playoff-runde, udtaler Leander til Tipsbladet og fortsætter:

– Der bliver pludselig mange forhindringer i påsætningen, hvis vi skal tage hensyn til alle landes seedning i en potentiel playoff-runde, så jeg er udelukkende lykkelig for, at kampen i Skotland dømmes af en af de tre bedste dommere i Europa.

Læs også: Her er chancevurderingen til kampen mellem Skotland og Danmark

Danmark møder Skotland tirsdag aften klokken 20.45.  



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Afsløring: FC København binder stortalent

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Storklub lurer på Mohamed Salah

Solgt for 285 millioner

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Spøger i kæmpeklub

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding