De var hele Europas kæledægge i 2016.
Island imponerede alt og alle med deres moderne fortolkning af kick-and-rush fodbold, hvor den lille ø-nation spillede sig hele vejen til kvartfinalen, efter de blandt andet havde ekspederet England ud undervejs.
Den sommer er ved at være ni år siden, og på fodboldbanen er der også sket en del, hvor Island i de seneste år har været på en mindre deroute, der søndag blev endnu værre.
Island rykkede nemlig ned i Nations Leagues C-niveau søndag aften efter endnu et nederlag til Kosovo, og det er den ringeste placering, de har haft i UEFA-turneringen siden dens indførelse i 2018.
– Island vil derfor være i Gruppe C i næste omgang, lige over nogle af de svageste nationer på kontinentet, og det virker som om, at en utrolig mængde ting skal ændre sig, hvis Island skal have nogen indflydelse i kampen med Ukraine, Kroatien eller Frankrig om en plads i kvalifikationen til VM til efteråret, skriver mediet Visir efter kampen.
Den nye landstræner, Arnar Gunnlaugsson, havde ellers i den grad rystet posen forud for returkampen, hvor Island skulle bruge en sejr. Her var Stefán Teitur Thórðarson og Ísak Bergmann Jóhannesson blevet placeret på uvante positioner. Den tidligere FCK’er spillede nemlig venstreback, mens den tidligere Silkeborg-profil var placeret i midterforsvaret.
Og selvom Island fik en drømmestart, da Orri Oskarsson bragte dem foran efter 65 sekunder, skulle der ikke meget til at bringe de hårdføre mænd ud af kurs.
– Islændingene virkede til at være gået ind i omklædningsrummet, da Vedat Muriqi sendte Kosovo foran lige før pausefløjtet. Sverrir Ingi Ingason var slet ikke tæt på ham, og Stefán Teitur Thórðarson bakkede bare af og væk fra Milot Rashica, som lavede oplægget.
Det gik helt galt, da indskifteren Aron Gunnarsson blev udvist efter blot 24 minutter på banen.
– Der var aldrig noget, der tydede på, at Island ville vinde kampen efter dette, endnu mindre da Vedat Muriqi scorede fra tæt hold efter et hjørnespark ti minutter senere.
Formen har ikke været god for Island længe, de har blot vundet en af deres seneste fem landskampe imens de resterende fire er lutter nederlag.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
Kamil Grabara-opslag bemærkes
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
I chok over Nicolai Poulsen
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Højlund i hovedrolle