Eriksens suveræne kasse sænker Sverige

Christian Eriksen lagde op til Danmarks første mål og scorede det afgørende 2-1-mål i testsejren over Sverige.



Det danske fodboldlandshold er fortsat ubesejret i 2024.

Uden at ramme topniveauet vandt landstræner Kasper Hjulmands mandskab onsdag aften med 2-1 over Jon Dahl Tomassons Sverige i en testkamp i Parken.

Pierre-Emile Højbjerg bragte Danmark i front efter bare et enkelt minuts spil, men Alexander Isak udlignede hurtigt til 1-1 i den livlige nabodyst.

I det 86. minut drejede Christian Eriksen sejrsmålet ind fra lang afstand og sikrede en trods alt fortjent sejr, selv om Sverige også havde sine muligheder for at afgøre kampen.

I Danmarks næstsidste testkamp før EM så Kasper Hjulmand både lovende offensive takter og bekymrende defensive tendenser.

Angrebsiveren var stor, og Danmark formåede at komme til afslutninger i både etableret spil, via kontraangreb og på dødbolde. Størstedelen af Danmarks 12 hjørnespark førte eksempelvis til en afslutning.

Til gengæld må landstræneren også erkende, at hans eksperimenter i bagkæden gav en noget uafstemt defensiv. Til EM slipper Danmark næppe godt fra, hvis altid pålidelige Andreas Christensen og Simon Kjær begge starter ude.

De hurtige svenske angrebsspillere fik gunstige vilkår til at føre kontrakniven ind, men tvivlsomme beslutninger og sløje afleveringer gjorde, at Danmark slap nådigt fra flere gange at holde åbent hus.

I mål var Frederik Rønnow valgt i stedet for Kasper Schmeichel, som dog ventes at stå i generalprøven mod Norge på lørdag. Rønnow viste gode reflekser på stregen og modigt spil med fødderne, og han sendte et signal om, at han er klar, hvis der bliver brug for ham til EM.

På de udsolgte tribuner ydede de danske fans stor støtte til de rødklædte spillere og morede sig også med at synge om Sveriges kiksede EM-kvalifikation. “Vi skal til Tyskland, og det skal Sverige ik'”, lød det blandt andet.

Danmark fik en drømmestart på kampen.

Efter 36 sekunder fik Alexander Bah tiltvunget et hjørnespark, og da det blev taget et halvt minut senere, svingede Eriksen bolden ind til Højbjerg, som upresset styrede den op i nettaget ved forreste stolpe. Det var det første af mange vellykkede danske hjørnespark.

Det svenske modsvar kom hurtigt. Efter lidt for passivt forsvarsspil og en uheldig afretning var Alexander Isak fri i feltet, og den skarpe Premier League-angriber udnyttede sikkert muligheden til at udligne i det niende minut.

Kort efter måtte Frederik Rønnow diske op med en pragtredning for at forhindre endnu en svensk scoring.

Efter en underholdende første halvleg med Danmark som det mest toneangivende hold fik Sverige den klart bedste start på anden halvleg.

I løbet af bare et minut fik svenskerne to store chancer, og Hjulmand måtte allerede der have tænkt, om det nu var en god idé at indskifte EM-reserven Mathias “Zanka” Jørgensen i stedet for Joachim Andersen i pausen.

I den anden ende tegnede Rasmus Højlund sig for Danmarks første gode mulighed efter pausen, men den livlige frontløbers afslutning gik snert forbi.

Siden manglede en lang række danske angreb lige det allersidste for at blive helt farlige, og det lugtede gevaldigt af en deler, da Christian Eriksen pludselig viste verdensklasse.

Et stykke uden for feltet udså han det lange hjørne som sit mål, og med største selvfølgelighed gav han bolden den rette skru. I målet så Robin Olsen passivt til, mens bolden sejlede i kassen.

Jublen var stor i Parken, men den nåede at blive endnu større. Den tidligere superligaspiller Emil Holm fik en friløber i tillægstiden, men Morten Hjulmand sled sig tilbage og lavede en heroisk tackling, der sikrede Danmark sejren og et skud selvtillid inden EM.

/ritzau/






Intet ved Philip Billing skiller sig ud




LIVE

TransferLIVE: Nu handler det KUN om Harder

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Er det Christian Eriksens næste klub?

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

Så fik han hul på bylden

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

På vej til FCK? Han var altdominerende

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Neestrup forklarer: Derfor er Onugkha tilbage

FC København har taget kontakt

Blæst bagover af Thomas Frank

Højbjerg reagerer på skandale



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

SL-klub tæt på ny spiller fra ‘meget høj hylde’

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

– Det har jeg aldrig set før i dansk fodbold

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Tonni Adamsen holder dør på klem for transfer

Det var helt sygt! Brøndby røg ned i et hul

Afsløring: Felix Beijmo afviser hollandsk klub

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Randers FC har modtaget bud på stor profil

I chok: ‘Han bliver en af de bedste nogensinde’

Ny melding: FCM betaler monsterpris for Billing

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

Kuldegysninger! Det var en vild oplevelse, FCK

Afslører millionløn og særlig aftale

Brøndby må undvære skadet profil

Theo Sander: ‘Drømmer om god fremtid i OB’



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Klar besked til Riemer: Stjerne skal ikke udtages

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget

Flere klubber lurer: Er det Dolbergs sidste kamp?

Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’

Agent til møde med kæmpeklub

Kun sket tre gange på 25 år

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Det dér må man aldrig gøre!

Drømmedag for Jonas Vingegaard

Offensive profiler stråler i FCM-sejr

FC Fredericias drømmestart fortsætter

Philip Billing tæt på Superligaen – her er prisen

Wow – det skal du gøre noget oftere, Osorio!

FC Midtjylland bekræfter interesse i dansk stjerne

LIVE: Brøndby tabte til Sønderjyske

FCM er uden stjerne mod Silkeborg

Hjulpet af superstjerne: ‘Det vil aldrig ske igen’

Flick: Sejr efter besværlig kamp kan løfte os

Zorniger: ‘Ren overlevelse – vi var døde!’

Kongeklubben viser klassen