Christian Eriksen forlod Tottenham i januars transfervindue, men der skullle ikke gå mange måneder, før den store London-klub igen kan mønstre en dansker.
Forud for den kommende sæson har Tottenham hentet Eriksens landsholdskollega Pierre-Emile Højbjerg, der er skiftet til Spurs fra Southampton, hvor han var anfører og en stor profil.
Netop Christian Eriksen blev taget med på råd, før Pierre-Emile Højbjerg satte sin signatur på en aftale med Tottenham.
– Jeg ringede til Christian Eriksen, og vi tog en snak. Jeg havde nogle spørgsmål, og han forstærkede den lyst, jeg i forvejen havde. Det var meget positivt, siger Pierre-Emile Højbjerg.
Læs også:Kun få indbudte: Mundbind og afstand præger Hjulmands første træning
En lang snak havde Højbjerg naturligvis også med Jose Mourinho, der står i spidsen for Tottenham-mandskabet, og det tog ikke portguiseren ret lang tid at overtale danskeren om at rykke teltpælene til London.
– Der var en fantastisk god dialog. Han er en træner med et fantastisk CV, som fortsat har store ambitioner. Når han gerne vil have dig, er det svært ikke at hoppe på hesten, fortæller Højbjerg, der med det samme havde en god følese angående Tottenham:
– Det var det, jeg syntes var rigtigt. Det var det, jeg ville, og så er jeg selvfølgelig rigtig glad for, at det også skete. Jeg ville gerne prøve mig af på et højere niveau. Jeg føler, jeg har været igennem en god udvikling fysisk, mentalt og erfaringsmæssigt.
Pierre-Emile Højbjergs skifte fra Southampton var undervejs i lang tid, og den engelske klub så tidligt skriften på væggen. Derfor blev danskeren allerede i midten af juni strippet for anførerbindet.
Læs også:Nyslået dansk landsholdsspiller begraver snak om klubskifte
Der var dog intet dramatik over bruddet, fortæller Højbjerg, og det var ikke noget med, at han måtte slå i bordet og kræve et klubskifte.
– Det er svært at forlange noget, hvis der ikke er noget, men i mit tilfælde var der noget helt konkret, og så var det hverken svært eller kompliceret. Det blev det aldrig, fortæller han.
Tottenham blev nummer seks i den forgangne sæson, og Pierre-Emile Højbjerg håber, han kan være med til at forbedre den placering.
– Vi er to uger inde i preseason og arbejder rigtig hårdt på at stå så skarpt som muligt til, når sæsonen starter. Så må vi se, hvordan vi kommer til at klare os, men ambitionerne fejler ikke noget, og det gør arbejdsmoralen heller ikke. Nu handler det om at gøre arbejdet færdigt, lyder det fra midtbanespilleren.
Pierre-Emile Højbjerg er lige nu samlet med det danske landshold, der forbereder sig til de kommende kamp mod Belgien og England i Nations League.
Læs også:Landsholdsanføreren har store ambitioner i Milan sammen med Ibrahimovic
Læs også:Danmark undgår træt engelsk stjerne i Nations League-brag
Læs også:Simon Kjær hylder Hjulmand: Har en masse fantastiske input og idéer

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Kæmpe bøde til FC København

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’