“Fantastiske” Mourinho overtalte Højbjerg: Ringede

Pierre-Emile Højbjerg havde gode snakke med både Jose Mourinho og Christian Eriksen, før han officielt blev Tottenham-spiller.



Christian Eriksen forlod Tottenham i januars transfervindue, men der skullle ikke gå mange måneder, før den store London-klub igen kan mønstre en dansker.

Forud for den kommende sæson har Tottenham hentet Eriksens landsholdskollega Pierre-Emile Højbjerg, der er skiftet til Spurs fra Southampton, hvor han var anfører og en stor profil. 

Netop Christian Eriksen blev taget med på råd, før Pierre-Emile Højbjerg satte sin signatur på en aftale med Tottenham.

– Jeg ringede til Christian Eriksen, og vi tog en snak. Jeg havde nogle spørgsmål, og han forstærkede den lyst, jeg i forvejen havde. Det var meget positivt, siger Pierre-Emile Højbjerg.

Læs også:Kun få indbudte: Mundbind og afstand præger Hjulmands første træning

En lang snak havde Højbjerg naturligvis også med Jose Mourinho, der står i spidsen for Tottenham-mandskabet, og det tog ikke portguiseren ret lang tid at overtale danskeren om at rykke teltpælene til London.

– Der var en fantastisk god dialog. Han er en træner med et fantastisk CV, som fortsat har store ambitioner. Når han gerne vil have dig, er det svært ikke at hoppe på hesten, fortæller Højbjerg, der med det samme havde en god følese angående Tottenham:

– Det var det, jeg syntes var rigtigt. Det var det, jeg ville, og så er jeg selvfølgelig rigtig glad for, at det også skete. Jeg ville gerne prøve mig af på et højere niveau. Jeg føler, jeg har været igennem en god udvikling fysisk, mentalt og erfaringsmæssigt. 

Pierre-Emile Højbjergs skifte fra Southampton var undervejs i lang tid, og den engelske klub så tidligt skriften på væggen. Derfor blev danskeren allerede i midten af juni strippet for anførerbindet.

Læs også:Nyslået dansk landsholdsspiller begraver snak om klubskifte

Der var dog intet dramatik over bruddet, fortæller Højbjerg, og det var ikke noget med, at han måtte slå i bordet og kræve et klubskifte.

– Det er svært at forlange noget, hvis der ikke er noget, men i mit tilfælde var der noget helt konkret, og så var det hverken svært eller kompliceret. Det blev det aldrig, fortæller han.

Tottenham blev nummer seks i den forgangne sæson, og Pierre-Emile Højbjerg håber, han kan være med til at forbedre den placering.

– Vi er to uger inde i preseason og arbejder rigtig hårdt på at stå så skarpt som muligt til, når sæsonen starter. Så må vi se, hvordan vi kommer til at klare os, men ambitionerne fejler ikke noget, og det gør arbejdsmoralen heller ikke. Nu handler det om at gøre arbejdet færdigt, lyder det fra midtbanespilleren.

Pierre-Emile Højbjerg er lige nu samlet med det danske landshold, der forbereder sig til de kommende kamp mod Belgien og England i Nations League. 

Læs også:Landsholdsanføreren har store ambitioner i Milan sammen med Ibrahimovic
Læs også:Danmark undgår træt engelsk stjerne i Nations League-brag
Læs også:Simon Kjær hylder Hjulmand: Har en masse fantastiske input og idéer




To direktører færdige i Superliga-klub


Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Afsløring: To bud er på vej på Thomas Jørgensen

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

– Cooper skyder på Schmedes

Skidt nyt til Brian Riemer?

Rune deler nyt efter mareridt

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

– Fuldstændig svigtet

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

AGF henter Ibrahim Traoré

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

OB – Silkeborg IF

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Angriber er færdig i Randers FC

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Nedtur for OB: Falk ude

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

To trænere færdige i Superliga-klub

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Et slag fra førstepladsen

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Stage slagter Ulve i danskerdyst

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for