Mere end fem måneder efter at storkampen mellem Brasilien og Argentina i Sao Paulo blev afbrudt efter få minutters spil, er der nu faldet en dom.
Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) meddeler mandag eftermiddag på sin hjemmeside, at kampen i VM-kvalifikationen skal spilles om.
Hvor og hvornår bliver senere fastlagt af Fifa.
Derudover har begge forbund fået klækkelige bøder.
Det brasilianske forbund skal som vært af med 3,9 millioner kroner, mens det argentinske forbund skal betale knap 1,8 millioner kroner.
Bøderne falder ifølge Fifa på grund af forbundenes manglende evne til at leve op til deres forpligtelser i forhold til “orden og sikkerhed” samt selve afbrydelsen.
Fire argentinske spillere har hver fået to spilledages karantæne. Det drejer sig om Emiliano Buendía, Emiliano Martínez, Giovani Lo Celso og Cristian Romero.
Præsidenten i det argentinske forbund, Claudio Tapia, har på Twitter slået fast, at kendelsen vil blive appelleret fra argentinsk side.
Både Brasilien og Argentina har siden den afbrudte kamp i efteråret sikret sig kvalifikation til VM i Qatar. Siden farcen i Brasilien har holdene blandt andet spillet 0-0 i det omvendte møde i Argentina i november.
VM-kvalifikationskampen i september blev afbrudt efter kort tid på grund af uenighed om, hvorvidt de fire nævnte argentinske spillere har levet op til Brasiliens coronakarantæneregler for indrejse fra England.
Kampen nåede at blive sat i gang, og de tændte spillere kom også op at toppes et par gange, inden det hele kulminerede i skandaløse scener, da ansatte fra Brasiliens nationale sundhedstilsyn, Anvisa, trådte ind og afbrød kampen.
Myndighederne mente, at fire argentinske spillere fra Premier League i England ikke har opfyldt karantænereglerne i Brasilien og ikke burde spille.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
