Franske aviser roser Danmark efter drømmesejr

De frankske aviser har overskud til at rose Danmark samtidig med, at Kylian Mbappé og holdkammeraterne får kritik.



Det hører til sjældenhederne, at det franske landshold taber en fodboldkamp – ikke mindst når Kylian Mbappé, Karim Benzema og de øvrige superstjerner spiller hjemme på Stade de France i hovedstaden Paris.

Fredag aften kunne 80.000 tilskuere på det imponerende stadion imidlertid se Danmark vinde en opsigtsvækkende sejr over Frankrig på 2-1, og dermed fik Kasper Hjulmands tropper en drømmestart på Nations League. Samtidig fik landsholdet atter sendt et signal om, at der er krummer i dem.

De franske aviser fokuserer naturligvis mere på Frankrigs svagheder end Danmarks fortræffeligheder i deres dækning af opgøret, men der falder også roser af til de danske spillere for præstationen på Stade de France.

– Frankrig så efter scoringen ud til at fortsætte stimen af sejre, men danskerne nåede semifinalen ved seneste EM-slutrunde, så holdets kvaliteter er velkendte, og det viste de igen på Stade de France, skriver den store sportsavis L'Equipe.

Flere aviser fokuserer på en ringe fransk defensiv, der blev straffet kynisk af danskerne med den dobbelte målscorer Andreas Cornelius som frontfigur.

– Frankrig blev overrasket af Danmark på Stade de France. Efter at have været foran led det franske landshold det første nederlag i lang tid, og nogle af de defensive problemer blev fremhævet, skriver Foot Mercato.

Noget lignende kan man læse i Le Monde

– Efter en time forvandlede Danmark kampen og udnyttede især Les Bleus defensive kvaler, som efterlod for meget plads i kontraspillet, skriver avisen.

Le Figaro bruger lidt flere linjer på den danske præstation, og avisen hæfter sig især ved glæden i at se Christian Eriksen tilbage i fuld vigør.

– Han har naturligvis allerede spillet en del kampe for Brentford siden sit hjertestop, men at se Christian Eriksen folde sig ud på højeste nivaeu et år efter de frygtelige billeder fra EM-kampen mod Finland er en sand fornøjelse. Hans berøringer er intakte, og det faktum, at han spiller med en pacemacker, har på ingen måde ændret hans evne til at skinne igennem, skriver Le Figaro og tilføjer om kampen:

– Les Bleus fortjente nederlaget fredag aften mod nogle solide danskere.

Her får du Tipsbladets karakterer til de danske spillere. 





‘Jeg forlader holdet’


Bekræfter transfer

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Har talt ud med Daniel Wass

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Pludselig nævnte Zorniger Moukoko

Lionel Messi i stor kovending?

Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’

Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!

FCK-krise: Helt nede på 11 procent nu!

Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers

Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin

Rundens Hold i Superligaen – 13. runde

‘Nærmest et karaktermord’

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

Hent denne Superliga-profil, AGF!

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

– Ingen har pengene til at friste mig

Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Scoring af Ekene Chukwuani

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!

Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Skidt nyt for Andreas Christensen

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Skrækkeligt Napoli-nyt

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

På røven over dansk stjerne

‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’

Tophold jagter to danskere

Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…

Brendan Rodgers siger op i Celtic

Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal

Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene

Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende

Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Sådan starter OB og Brøndby IF

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale

OB – Brøndby IF