Gareth Bale langer ud: De burde skamme sig

Gareth Bale svarer på de svinere, han har modtaget fra spanske medier.



Han er ikke en populær mand i de spanske medier, Gareth Bale. Det blev for alvor tydeligt forleden, efter at det stod klart, at angriberen ville optræde for det walisiske landshold, selvom han ikke var i spil til i weekendens Real Madrid-kamp mod FC Barcelona.

Således blev Gareth Bale eksempelvis kaldt en “walisisk parasit,” der bare “suger euros ud af klubbens bankkonto,” i en klumme af Marca torsdag.

Torsdag aften fik han dog sendt et modsvar til sine kritikere. Med to kasser sikrede Real Madrid-spilleren en sejr til Wales, der nu blot er en sejr fra at kvalificere til VM.

Den første af de to scoringer fejrede Gareth Bale ved at sige noget ind i et kamera, og der blev spekuleret i, om det var et budskab til hans kritikere. Det blev den walisiske stjerne også spurgt ind til efter kampen.

– Jeg behøver ikke at sende en besked til nogen, ærligt talt. Det er spild af min tid. Det er ulækkert, og de burde også skamme sig. Jeg er ikke sur. Punktum, lød det fra Gareth Bale ifølge Sky Sports.

Real Madrid-spilleren glædede sig selvsagt også over, at Wales nu “blot” skal vinde over Skotland eller Ukraine i en kamp i juni for at komme til VM.

– Det er fantastisk. Halvdelen af arbejdet udført. Det gode nu er, at vi kan nyde i aften, fordi kampen først er i juni. Det bliver endnu en meget hård kamp mod enten Skotland eller Ukraine, og det vil vi være klar til, når det kommer, siger han.

Gareth Bale, 32 år, har spillet blot fire kampe for Real Madrid i den indeværende sæson. Han har scoret et mål for de spanske giganter. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Tyskland – Paraguay

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Stopper efter VM-nedtur

Brasilien – Japan

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson