Hård kritik af England: Kampen kunne kede bukserne af en islandsk skønhed

England spillede uden passion og lyst, skriver de engelske medier blandt andet. Og i det hele taget var der ikke mange positive ting fra England, melder de ofte kritiske medier.



Det er ikke altid nemt at være en del af det engelske landshold, for ambitionerne er høje, og forventningerne fra England og medier er endnu højere.

Det betyder, at englænderne render ind i nogle øretæver i pressen, når spillet og resultaterne ikke lige er som håbet, og sådan er det da også dagen derpå, efter England og Danmark spillede 0-0 i Parken.

Selv om pointdelingen bringer England på fire point, og at landet ligger to point efter Belgien, der fører puljen, er der voldsom kritik af det engelske spil efter gårsdagens kamp mod Danmark. En kamp, der i øvrigt også skal ses i lyset af, at England har mange afbud. Folk som Harry Maguire, Mason Greenwood, Phil Foden, Marcus Rashford, John Stones og Jordan Henderson var alle fraværende mod Danmark.

Greenwood og Foden smidt af holdet, efter de brød coronarestriktionerne i Island ved at have damebesøg på hotellet.

Vi har samlet nogle af reaktionerne fra de engelske medier herunder:

BBC Sports skriver blandt andet, at England spillede destruktivt og uden mod i opgøret mod Danmark:

– Det er tidligt, for Premier League starter først igen på lørdag, men det var en trist og skuffende kamp, og kombineret med begivenheder uden for banen endte det med at blive en distraherende og utilfredsstillende landsholdsperiode, lyder det fra Phil McNulty, der er chefskribent.

The Independent skriver blandt andet, at England var glansløse, da holdet arbejdede sig til uafgjort mod Danmark:

– Southgate har været heldig med at få en glimrende generation af engelsk talent. Han har leveret godt mandskabspleje, men den store debat, efterhånden som vi går ind mod 2021 og EM i 2020, bliver, om det virkelig er ham, der kan forløse den engelske talentmasse, skriver Miguel Delaney, chefskribent.

The Mirror skriver blandt andet, at England kæmpede sig til uafgjort i en kedelig 0-0’er mod Danmark:

– Dette var smertefuldt. Der var ingen kreativitet eller gnist, og det var en retur til de gamle dage, når England var på udebane. Og for en gang skyld var fansene nok glade for, at de ikke fik lov at komme ind, lyder det fra John Cross, der er chefskribent på avisen.

The Sun skriver blandt andet, at England var forfædelig i det, der bliver kaldt en københavnsk snoozefest mod Danmark:

– Fair play til Phil Foden og Mason Greenwood, for i det mindste var der to engelske spillere, der havde en form for sjov på turen til Skandinavien. For anden gang på fire dage leverede Gareth Southgates mænd en kamp, der kunne kede bukserne af en islandsk skønhed, skriver Dave Kidd, chefskribent på avisen.

Helt så hårde var tipsbladet.dk ikke ved de danske præstationer efter 0-0 kampen. Du kan læse karakterer fra opgøret ved at klikke her.

Læs også:England-træner efter Danmark-remis: Vi burde ikke have spillet
Læs også:Se højdepunkterne: Hjulmand fik første point som landstræner
Læs også:Engelsk landstræner følte sig i kontrol mod Danmark
Læs også:Optimistisk Hjulmand: Jeg har masser af ideer
Læs også:Landstræneren storroser debutanten Nørgaard: Jeg er meget imponeret
Læs også:Redningsmanden Zanka: Man ved at Kane ikke spiller den på tværs




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

I chok over Manchester United

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Skræmmende Chido Obi-scener

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Nu er Dreyer historisk

631 millioner kroner

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

‘Han tisser isterninger’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Bo Henriksen lander TV-job

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Medier revser Real Madrid-træner

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet