Hård kritik af England: Kampen kunne kede bukserne af en islandsk skønhed

England spillede uden passion og lyst, skriver de engelske medier blandt andet. Og i det hele taget var der ikke mange positive ting fra England, melder de ofte kritiske medier.



Det er ikke altid nemt at være en del af det engelske landshold, for ambitionerne er høje, og forventningerne fra England og medier er endnu højere.

Det betyder, at englænderne render ind i nogle øretæver i pressen, når spillet og resultaterne ikke lige er som håbet, og sådan er det da også dagen derpå, efter England og Danmark spillede 0-0 i Parken.

Selv om pointdelingen bringer England på fire point, og at landet ligger to point efter Belgien, der fører puljen, er der voldsom kritik af det engelske spil efter gårsdagens kamp mod Danmark. En kamp, der i øvrigt også skal ses i lyset af, at England har mange afbud. Folk som Harry Maguire, Mason Greenwood, Phil Foden, Marcus Rashford, John Stones og Jordan Henderson var alle fraværende mod Danmark.

Greenwood og Foden smidt af holdet, efter de brød coronarestriktionerne i Island ved at have damebesøg på hotellet.

Vi har samlet nogle af reaktionerne fra de engelske medier herunder:

BBC Sports skriver blandt andet, at England spillede destruktivt og uden mod i opgøret mod Danmark:

– Det er tidligt, for Premier League starter først igen på lørdag, men det var en trist og skuffende kamp, og kombineret med begivenheder uden for banen endte det med at blive en distraherende og utilfredsstillende landsholdsperiode, lyder det fra Phil McNulty, der er chefskribent.

The Independent skriver blandt andet, at England var glansløse, da holdet arbejdede sig til uafgjort mod Danmark:

– Southgate har været heldig med at få en glimrende generation af engelsk talent. Han har leveret godt mandskabspleje, men den store debat, efterhånden som vi går ind mod 2021 og EM i 2020, bliver, om det virkelig er ham, der kan forløse den engelske talentmasse, skriver Miguel Delaney, chefskribent.

The Mirror skriver blandt andet, at England kæmpede sig til uafgjort i en kedelig 0-0’er mod Danmark:

– Dette var smertefuldt. Der var ingen kreativitet eller gnist, og det var en retur til de gamle dage, når England var på udebane. Og for en gang skyld var fansene nok glade for, at de ikke fik lov at komme ind, lyder det fra John Cross, der er chefskribent på avisen.

The Sun skriver blandt andet, at England var forfædelig i det, der bliver kaldt en københavnsk snoozefest mod Danmark:

– Fair play til Phil Foden og Mason Greenwood, for i det mindste var der to engelske spillere, der havde en form for sjov på turen til Skandinavien. For anden gang på fire dage leverede Gareth Southgates mænd en kamp, der kunne kede bukserne af en islandsk skønhed, skriver Dave Kidd, chefskribent på avisen.

Helt så hårde var tipsbladet.dk ikke ved de danske præstationer efter 0-0 kampen. Du kan læse karakterer fra opgøret ved at klikke her.

Læs også:England-træner efter Danmark-remis: Vi burde ikke have spillet
Læs også:Se højdepunkterne: Hjulmand fik første point som landstræner
Læs også:Engelsk landstræner følte sig i kontrol mod Danmark
Læs også:Optimistisk Hjulmand: Jeg har masser af ideer
Læs også:Landstræneren storroser debutanten Nørgaard: Jeg er meget imponeret
Læs også:Redningsmanden Zanka: Man ved at Kane ikke spiller den på tværs






LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Transferfri stjerne i København

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor hyldest af Mike Tullberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

PSG er fransk mester for femte sæson i træk

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job