Da Christian Nørgaard i efteråret 2018 blev udtaget tl det danske fodboldlandshold, var det planen, at daværende landstræner Åge Hareide ville gøre brug af den centrale midtbanespiller i opgøret mod Slovakiet. Men spillerne fra A-landsholdet valgte ikke at spille kampen, og i stedet måtte DBU sende et vikarlandshold, så “Nør” ikke fik sin kamp for A-landsholdet.
Opgøret mod Slovakiet blev spillet den 5. september 2018, men først her to år senere kan Christian Nørgaard skrive A-landsholdsspiller på cv’et. Brentford-danskeren har været ganske imponerende for London-klubben, og Kasper Hjulmand pegede på den nu 26-årige midtbanespiller.
Nørgaard var med fra start og var kampens spiller mod det engelske landshold.
Selv landstræner Kasper Hjulmand er imponeret over Nørgaards præstation.
Læs også:Hjulmand snupper sit første point som landstræner efter remis mod England
– Jeg syntes, der skulle friskes op. Pierre og Thomas (Højbjerg og Delaney) spillede en god kamp mod Belgien, men de løb til sammen 25 kilometer i det opgør. Jeg har jo kendt “Nør”, siden han var knægt, og jeg har set ham udvikle sig og tage store skridt. Han har udviklet sig meget i Brentford, det har været imponerende. Han er vokset og har fået en hårdhed i sit spil, som jeg kan lide. Han har altid været en klog spiller.
– I sin første kamp kommer han ind og balancerer holdet. Han er klog til at finde positioner, og han spiller vigtige bolde fremad, så det ikke kun går til siden eller bagud. Jeg er meget imponeret over, at han i sin første kamp og så mod England kan gå ind på den måde og spille sit spil. Det var godt at se, siger Kasper Hjulmand på pressemødet efter opgøret.
Christian Nørgaard selv var også meget, meget glad, efter han fik sin første A-landskamp.
– Jeg er utrolig stolt. Det er der ingen tvivl om. Jeg har ventet i lang tid på det her øjeblik. Selvfølgelig havde jeg håbet på et fyldt Parken med 40.000 danskere, der kunne skråle højt på nationalsangen, men det må jeg så have til gode.
Læs også:Karakterer: Kasper Hjulmand kan have fundet landsholdets nye 6’er
– Jeg må sige, at den her gruppe er enestående, og det er nemt at komme ind som ny og føle sig accepteret. Det er store stjerner, der samlet har spillet flere 100 landskampe og til dagligt spiller i de største ligaer, siger Christian Nørgaard.
Det uafgjorte resultat betyder, at Danmark ligger nummer tre i puljen, som føres af Belgien med seks point. Danmark har et enkelt point, mens Island står noteret for nul, da nationen tabte med 1-5 til Belgien her til aften.
Næste opgave for Danmark er en testkamp mod Færøerne i oktober, og efterfølgende – også i oktober – venter udekampe mod Island og England.
Læs også:Startopstillinger: Hjulmand laver to ændringer mod England
Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud
Læs også:Brentford indleder sæsonen med sejr: Dansker lavede assist
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Messi-statue fjernes
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL
