Da Christian Nørgaard i efteråret 2018 blev udtaget tl det danske fodboldlandshold, var det planen, at daværende landstræner Åge Hareide ville gøre brug af den centrale midtbanespiller i opgøret mod Slovakiet. Men spillerne fra A-landsholdet valgte ikke at spille kampen, og i stedet måtte DBU sende et vikarlandshold, så “Nør” ikke fik sin kamp for A-landsholdet.
Opgøret mod Slovakiet blev spillet den 5. september 2018, men først her to år senere kan Christian Nørgaard skrive A-landsholdsspiller på cv’et. Brentford-danskeren har været ganske imponerende for London-klubben, og Kasper Hjulmand pegede på den nu 26-årige midtbanespiller.
Nørgaard var med fra start og var kampens spiller mod det engelske landshold.
Selv landstræner Kasper Hjulmand er imponeret over Nørgaards præstation.
Læs også:Hjulmand snupper sit første point som landstræner efter remis mod England
– Jeg syntes, der skulle friskes op. Pierre og Thomas (Højbjerg og Delaney) spillede en god kamp mod Belgien, men de løb til sammen 25 kilometer i det opgør. Jeg har jo kendt “Nør”, siden han var knægt, og jeg har set ham udvikle sig og tage store skridt. Han har udviklet sig meget i Brentford, det har været imponerende. Han er vokset og har fået en hårdhed i sit spil, som jeg kan lide. Han har altid været en klog spiller.
– I sin første kamp kommer han ind og balancerer holdet. Han er klog til at finde positioner, og han spiller vigtige bolde fremad, så det ikke kun går til siden eller bagud. Jeg er meget imponeret over, at han i sin første kamp og så mod England kan gå ind på den måde og spille sit spil. Det var godt at se, siger Kasper Hjulmand på pressemødet efter opgøret.
Christian Nørgaard selv var også meget, meget glad, efter han fik sin første A-landskamp.
– Jeg er utrolig stolt. Det er der ingen tvivl om. Jeg har ventet i lang tid på det her øjeblik. Selvfølgelig havde jeg håbet på et fyldt Parken med 40.000 danskere, der kunne skråle højt på nationalsangen, men det må jeg så have til gode.
Læs også:Karakterer: Kasper Hjulmand kan have fundet landsholdets nye 6’er
– Jeg må sige, at den her gruppe er enestående, og det er nemt at komme ind som ny og føle sig accepteret. Det er store stjerner, der samlet har spillet flere 100 landskampe og til dagligt spiller i de største ligaer, siger Christian Nørgaard.
Det uafgjorte resultat betyder, at Danmark ligger nummer tre i puljen, som føres af Belgien med seks point. Danmark har et enkelt point, mens Island står noteret for nul, da nationen tabte med 1-5 til Belgien her til aften.
Næste opgave for Danmark er en testkamp mod Færøerne i oktober, og efterfølgende – også i oktober – venter udekampe mod Island og England.
Læs også:Startopstillinger: Hjulmand laver to ændringer mod England
Læs også:Superligaen står for døren: Her er fem talenter, der kan få et gennembrud
Læs også:Brentford indleder sæsonen med sejr: Dansker lavede assist
LIVE
Superliga-LIVE: Her er FCM-truppen
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
NYHEDER
– Det skal Bo Svensson være ret obs på
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
TIPSBLADET SPECIAL
