‘Han er fantastisk’

Mika Biereth mærker stor konkurrence på landsholdet. Får han chancen, vil han kvittere med mål mod Litauen.



Angriberen Mika Biereth har haft et forrygende forår efter skiftet til franske AS Monaco, og han håber, at han tirsdag kan få overført målformen til det danske fodboldlandshold.

Det siger Biereth mandag på et pressemøde forud for testlandskampen mod Litauen i Odense.

– Jeg synes, at det er kørt fint, efter at jeg er kommet til Monaco. 13 mål i 16 kampe viser, at jeg har gjort nogle ting rigtig godt.

– Jeg vil forsøge at gøre det lige så godt som i klubfodbold, og jeg håber, at jeg kan score nogle mål tirsdag, siger Biereth, der dog ikke ved, om han starter inde mod Litauen.

– Når jeg kommer ind på landsholdet, ved jeg, at der er meget hård konkurrence i angrebet. I mig, Højlund og Dolberg har vi tre rigtig gode angribere, siger han.

Den kropsstærke og hurtige spydspids har spillet tre landskampe for Danmark, men har stadig sin første scoring til gode. I lørdags mod Nordirland fik han ellers bolden i nettet og jublede, men scoringen blev underkendt for offside.

Stor ros fra landstræneren

Brian Riemer er glad for de egenskaber, han har set fra Biereth i både træning og kamp. Han har evnerne til at blive en nøglespiller for landsholdet, mener landstræneren.

– Han er en notorisk målscorer, og han er fantastisk til at positionere sig i og omkring straffesparksfeltet, og så har han en af de store gaver, at han elsker at løbe dybt på den sidste linje, og det stopper han ikke med.

– Så ud over at han er en konstant trussel i bagrummet, så skaber han også utroligt meget plads til vores mellemrumsspillere.

– Når vi har Mika på banen, har vi en spiller, der gør os farlige, men som også er god til at gøre sine medspillere gode. Han kan skabe rum og plads til sine medspillere, og det viste han også i Parken i lørdags, siger Brian Riemer.

Også når modstanderne har bolden, er Biereth et vigtigt våben.

– Han er utrættelig, og han sikrer, at modstanderne aldrig har nemme udspil. Han tvinger dem til at træffe hurtige beslutninger, og det gør det nemmere for os at bryde bolden, siger Brian Riemer.

Landstræneren har allerede proklameret, at han tirsdag mod Litauen vil eksperimentere ved at spille med Kasper Dolberg som en af to angribere. I lørdags kom Biereth ind som eneangriber, men han kan også være en del af en duo, hvis Riemer betror ham den mulighed.

– Jeg er ligeglad, om jeg er eneangriber, eller om jeg har en makker. Jeg har prøvet at spille med to i Monaco, og da jeg var ungdomsspiller i Arsenal, spillede vi med én angriber.

– Der er selvfølgelig en forskel, men jeg ved, at jeg kan håndtere begge dele, siger Biereth.

Den 22-årige angriber debuterede for Danmarks A-landshold i marts. Han kunne også have valgt at stille op for tre andre lande.

Hans far er både dansk og tysk statsborger, mens hans mor er fra Bosnien-Hercegovina. Dertil kommer, at han er født og opvokset i England.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Født i Danmark og på vej til VM

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage