Det danske landshold får ikke fornøjelsen af Ole Gunnar Solskjær.
Der har været snakken i krogene de sidste dage om United-legenden som en mulig kandidat, men tidligere i dag, torsdag, kunne Tipsbladet afsløre, at nordmanden har afvist et tilbud om en samtale fra DBU.
Og Danmark går glip af en rigtig dygtig træner.
I hvert fald hvis du spørger den tidligere FCK-spiller Christoffer Remmer, der havde Solskjær som cheftræner i Molde mellem 2016 og 2018.
– Han er en dygtig træner. Utrolig sympatisk fyr. Det, jeg husker ham bedst for, er, at han er en sindssygt god mandskabsbehandler. Meget tæt på sine spillere. Han var meget i øjenhøjde.
– Som person var han utrolig sympatisk. Meget venlig og nede på jorden. Han var sådan en træner, som også gerne ville tale andet end fodbold. Han lærte sine spillere at kende. Hvis man skulle beskrive det i daglig tale, ville man sige, at han er en super god fyr.
– Det er også værd at nævne, at han sku stadig kunne spille fodbold. Jeg ved ikke, hvor meget der er sket siden, men han kan godt sparke på kassen, fortæller Remmer, da Tipsbladet fanger ham på en telefon torsdag aften.
Et frisk pust
Og Christopher Christoffer kunne sagtens have have set Ole Gunnar Solskjær som dansk landstræner.
Han havde tilmed været et frisk pust, mener den tidligere FCK'er.
– Jeg kunne godt se ham passe ind på det danske landshold. Det ville være et anderledes og frisk pust. Det kunne jeg godt se. Han vil gerne angribe og presse højt. Spille lidt mere simpelt, men for at skabe chancer hurtigt og få bolden op på den sidste tredjedel.
– Han vil gerne spille direkte og fremad. Og på det danske landshold kunne han jo få nogle spillere med meget høj kvalitet, som kan det. Og der er jo en del danske spillere, der har prøvet kræfter med Premier League. Og man kan tydeligt mærke, at det er der, han selv har spillet. Det er der, han har sin taktik og spillestil fra, fortæller Remmer.
Og på trods af det norske pas, ville han passe godt ind i den danske mentalitet, mener den danske forsvarsspiller.
– Jeg tror, han ville passe rigtigt godt til den danske mentalitet. Han ville passe godt ind i et dansk omklædningsrum, for han er pissegod til at snakke med og inddrage spillerne. Han er virkelig dygtig i sin mandskabspleje.
– Noget af det, der kendetegner danske spillere, er jo, at de er meget, meget motiveret fra naturens side og har ikke altid brug for én, der svinger en pisk eller lægger en hård linje.
Det er ikke det, man får med Ole Gunnar. Han skaber et hold, der er rigtig stærkt sammen. Han gav holdet en følelse af, at holdet står over alt andet.
Er der nogle kvaliteter, han mangler?
– Så skulle det måske være, at man i modgang nogle gange har brug for at være lidt mere kynisk og træffe nogle kyniske beslutninger. Det er måske den eneste mangel, jeg ser hos ham. Det der med at være lidt hård i det. Til tider var han for blød. I modgang har man nogengange brug for en opsang.
– Ikke at jeg tror, det ville blive en mangelvare på landsholdet. For der mødes man jo kun til slutrunder og til kampe. Det er noget andet, når man er i en klub til daglig.
– Men jeg har stort set kun positive ting at sige om Ole Gunnar, afslutter Remmer, der til daglig spiller i BK Frem.
Ole Gunnar Solskær var træner for Molde ad to omgange.
Han har deusden en fortid i den engelske klub Cardiff.
TRANSFER ‘Køb ikke Franculino Djú’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
NYHEDER
Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
TOPNYHED
Riemer afviser: Det vil være panikagtigt
TOPNYHED
Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
Forventer friske danskere efter fiasko
Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
NYHEDER
Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen
NYHEDER