– Det er simpelthen så svært at snakke om, for det oversættes forkert. Jeg tror, at alle har det ultimative mål at vinde noget. Betyder det så, at det er en fiasko, hvis man ikke vinder noget? Det synes jeg jo ikke. Målsætningen er at komme så langt som muligt, og det, der driver, er at vinde noget.
Sådan sagde Kasper Hjulmand, da han i Belfast forud for den sidste EM-kvalifikationskamp mod Nordirdland blev forholdt Danmarks målsætning ved slutrunden i Tyskland.
Dengang kendte Kasper Hjulmand eller nogen andre ikke de modstandere, som man ville møde ved EM. Det gør man tilgengæld nu. England, Slovenien og Serbien danner sammen med Danmark Gruppe C.
Slovenien kunne have været byttet ud med Holland eller Kroatien og Serbien kunnet have heddet Italien. Modstanderne kunne også have været nemmere, så alt i alt er det på papiret en gruppe, hvor Danmark bør være favoritter til at gå videre bag England.
Nu er spørgsmålet så bare, om Kasper Hjulmand også er enig i den betragtning. Tipsbladet spurgte ham ved en presseseance efter lodtrækningen, om han nu ville komme en målsætning nærmere.
– Det er at se, om vi kan vinde den første kamp mod Slovenien. Og så se om vi kan komme videre fra puljen. Derfra kan alt ske, siger Kasper Hjulmand, der peger på det første opgør mod Slovenien som en nøglekamp.
Dem har Danmark vist, at man kan slå. Det gjorde man blandt andet i Parken for omkring to uger siden, hvor man samtidig sikrede sig EM-billetten. Det skete uden Christian Eriksen, der var fraværende på grund af en skade.
Han kan sagtens nå at komme i omdrejninger til slutrunden og vil også være en af de første, som bliver udtaget. Men selvom nogle spillere er mere sikre på at deltage end andre, så forsikrer Kasper Hjulmand, at man fortsat kan spille sig til en plads i den endelige EM-trup.
– Der er selvfølgelig en kerne, som vi håber på kommer godt igennem, får spilletid og ikke bliver skadet, når vi kommer frem til maj. Jeg ved bare fra erfaring, at det sjældent er sådan, det forholder sig. Det er meget sjældent, at vi har alle til rådighed og der ikke er sket dem noget, siger Kasper Hjulmand og fortsætter.
– Selvfølgelig er der mulighed for danske spillere, der drømmer om at komme til EM, at brage igennem. Det er en fantastisk motivation for alle vores spillere at gøre sig umage og gøre alt, hvad man overhovedet kan. De 23 pladser kommer der til at være megahård konkurrence om, men der er bestemt noget at spille om. Gode præstationer vil hjælpe vores spillere, så der er bestemt mulighed for at brage et godt halvt år af og komme med.
Slutrunden i Tyskland løber af stablen fra 14. juni og en måned frem. 16. juni møder man Slovenien, fire dage senere er modstanderen England mens man slutter af mod Serbien 25. juni.
Opgøret mod Balkan-nationen kan ende med at blive finalen om andenpladsen i puljen, hvis England som ventet gør rent bord og Slovenien bliver prygelknabe.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
TOPNYHED
Skuffet Brian Riemer reagerer
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
Her trækkes der lod til VM
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
MEDIE
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
Stor dansk chance!
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
Sikrer historisk VM-plads
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER