– Det er simpelthen så svært at snakke om, for det oversættes forkert. Jeg tror, at alle har det ultimative mål at vinde noget. Betyder det så, at det er en fiasko, hvis man ikke vinder noget? Det synes jeg jo ikke. Målsætningen er at komme så langt som muligt, og det, der driver, er at vinde noget.
Sådan sagde Kasper Hjulmand, da han i Belfast forud for den sidste EM-kvalifikationskamp mod Nordirdland blev forholdt Danmarks målsætning ved slutrunden i Tyskland.
Dengang kendte Kasper Hjulmand eller nogen andre ikke de modstandere, som man ville møde ved EM. Det gør man tilgengæld nu. England, Slovenien og Serbien danner sammen med Danmark Gruppe C.
Slovenien kunne have været byttet ud med Holland eller Kroatien og Serbien kunnet have heddet Italien. Modstanderne kunne også have været nemmere, så alt i alt er det på papiret en gruppe, hvor Danmark bør være favoritter til at gå videre bag England.
Nu er spørgsmålet så bare, om Kasper Hjulmand også er enig i den betragtning. Tipsbladet spurgte ham ved en presseseance efter lodtrækningen, om han nu ville komme en målsætning nærmere.
– Det er at se, om vi kan vinde den første kamp mod Slovenien. Og så se om vi kan komme videre fra puljen. Derfra kan alt ske, siger Kasper Hjulmand, der peger på det første opgør mod Slovenien som en nøglekamp.
Dem har Danmark vist, at man kan slå. Det gjorde man blandt andet i Parken for omkring to uger siden, hvor man samtidig sikrede sig EM-billetten. Det skete uden Christian Eriksen, der var fraværende på grund af en skade.
Han kan sagtens nå at komme i omdrejninger til slutrunden og vil også være en af de første, som bliver udtaget. Men selvom nogle spillere er mere sikre på at deltage end andre, så forsikrer Kasper Hjulmand, at man fortsat kan spille sig til en plads i den endelige EM-trup.
– Der er selvfølgelig en kerne, som vi håber på kommer godt igennem, får spilletid og ikke bliver skadet, når vi kommer frem til maj. Jeg ved bare fra erfaring, at det sjældent er sådan, det forholder sig. Det er meget sjældent, at vi har alle til rådighed og der ikke er sket dem noget, siger Kasper Hjulmand og fortsætter.
– Selvfølgelig er der mulighed for danske spillere, der drømmer om at komme til EM, at brage igennem. Det er en fantastisk motivation for alle vores spillere at gøre sig umage og gøre alt, hvad man overhovedet kan. De 23 pladser kommer der til at være megahård konkurrence om, men der er bestemt noget at spille om. Gode præstationer vil hjælpe vores spillere, så der er bestemt mulighed for at brage et godt halvt år af og komme med.
Slutrunden i Tyskland løber af stablen fra 14. juni og en måned frem. 16. juni møder man Slovenien, fire dage senere er modstanderen England mens man slutter af mod Serbien 25. juni.
Opgøret mod Balkan-nationen kan ende med at blive finalen om andenpladsen i puljen, hvis England som ventet gør rent bord og Slovenien bliver prygelknabe.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
FC København skriver kontrakt med juvel
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Giver to spillere livstidskarantæne
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
Vil have ham væk fra FC København
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
I chok: Har aldrig set lignende
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’