– Det er simpelthen så svært at snakke om, for det oversættes forkert. Jeg tror, at alle har det ultimative mål at vinde noget. Betyder det så, at det er en fiasko, hvis man ikke vinder noget? Det synes jeg jo ikke. Målsætningen er at komme så langt som muligt, og det, der driver, er at vinde noget.
Sådan sagde Kasper Hjulmand, da han i Belfast forud for den sidste EM-kvalifikationskamp mod Nordirdland blev forholdt Danmarks målsætning ved slutrunden i Tyskland.
Dengang kendte Kasper Hjulmand eller nogen andre ikke de modstandere, som man ville møde ved EM. Det gør man tilgengæld nu. England, Slovenien og Serbien danner sammen med Danmark Gruppe C.
Slovenien kunne have været byttet ud med Holland eller Kroatien og Serbien kunnet have heddet Italien. Modstanderne kunne også have været nemmere, så alt i alt er det på papiret en gruppe, hvor Danmark bør være favoritter til at gå videre bag England.
Nu er spørgsmålet så bare, om Kasper Hjulmand også er enig i den betragtning. Tipsbladet spurgte ham ved en presseseance efter lodtrækningen, om han nu ville komme en målsætning nærmere.
– Det er at se, om vi kan vinde den første kamp mod Slovenien. Og så se om vi kan komme videre fra puljen. Derfra kan alt ske, siger Kasper Hjulmand, der peger på det første opgør mod Slovenien som en nøglekamp.
Dem har Danmark vist, at man kan slå. Det gjorde man blandt andet i Parken for omkring to uger siden, hvor man samtidig sikrede sig EM-billetten. Det skete uden Christian Eriksen, der var fraværende på grund af en skade.
Han kan sagtens nå at komme i omdrejninger til slutrunden og vil også være en af de første, som bliver udtaget. Men selvom nogle spillere er mere sikre på at deltage end andre, så forsikrer Kasper Hjulmand, at man fortsat kan spille sig til en plads i den endelige EM-trup.
– Der er selvfølgelig en kerne, som vi håber på kommer godt igennem, får spilletid og ikke bliver skadet, når vi kommer frem til maj. Jeg ved bare fra erfaring, at det sjældent er sådan, det forholder sig. Det er meget sjældent, at vi har alle til rådighed og der ikke er sket dem noget, siger Kasper Hjulmand og fortsætter.
– Selvfølgelig er der mulighed for danske spillere, der drømmer om at komme til EM, at brage igennem. Det er en fantastisk motivation for alle vores spillere at gøre sig umage og gøre alt, hvad man overhovedet kan. De 23 pladser kommer der til at være megahård konkurrence om, men der er bestemt noget at spille om. Gode præstationer vil hjælpe vores spillere, så der er bestemt mulighed for at brage et godt halvt år af og komme med.
Slutrunden i Tyskland løber af stablen fra 14. juni og en måned frem. 16. juni møder man Slovenien, fire dage senere er modstanderen England mens man slutter af mod Serbien 25. juni.
Opgøret mod Balkan-nationen kan ende med at blive finalen om andenpladsen i puljen, hvis England som ventet gør rent bord og Slovenien bliver prygelknabe.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TRANSFER
Medie bringer danskerklub i spil for Mohamed Salah
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Alexander Lind blæst bagover
LIVE: Det er slut
Av, FCK! Her er de værst af alle
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART