Hjulmand forklarer: Derfor skiftede jeg ikke ud

Kasper Hjulmand ventede 78 minutter med at lave sin første indskiftning mod Slovenien, og det var der en særlig årsag til.



STUTTGART (Tipsbladet): Det blev slet ikke sådan en fest, som tusindvis af rød-hvide roligans havde håbet på, da Danmark smed en 1-0-føring og spillede uafgjort mod Slovenien i gruppeåbneren ved EM.

Første halvleg var til tider fremragende for Danmark, men i anden halvleg gik gassen af ballonen, og da Slovenien udlignede efter 77 minutter, havde landstræner Kasper Hjulmand endnu ikke skiftet ud, selv om holdet set udefra havde brug for friske kræfter. 

Det var naturligvis et tema efter kampen på pressemødet, hvor der ikke var fortrydelse at spore hos Hjulmand over de sene indskiftninger.

– Vi sad godt. Vi spillede ikke sprudlende og scorede, men vores positioner var gode. På det tidspunkt til det 65-66. minut begynder jeg at tage fat i udskifterne. Der så det okay ud. Der var lidt tendenser fra en time til minut 65-66, og der tager jeg fat i dem og gør dem klar. Indtil da synes jeg, vi havde siddet fint og lå rigtig godt på dem, fortæller landstræneren på pressemødet.

Efter kampen sagde Christian Eriksen på TV, at de danske spillere nok gik ned på energi i kampens slutfase, og det erkender Hjulmand er bekymrende. 

– Ja, det er det da, siger Hjulmand, som dog trækker en smule på sit svar, inden han fortsætter:

– Der skal være energi hele tiden. Sådan er det i fodboldkampe. Engang imellem sker der nogle ting, og så er det selvfølgelig op til mig, at hvis det er fordi, der er nogle, der er ved at gå kolde, så bliver de skiftet ud. Men som jeg sagde… indtil det 65-66 minut synes jeg ikke, det er energien, og vi ligger fint på dem. Men det manglende mål gør også, at man bliver lidt ængsteligt måske. 

Foto: Alamy

Generelt kan man mærke på landstræneren, at det er to point, som man har smidt. Han fremhæver flere gange, at det kunne være gået helt anderledes, hvis Rasmus Højlund havde scoret på sin store chance i anden halvleg, hvor han få meter fra målet skød lige på Jan Oblak. 

–  Vi mister ikke pusten, men spiller med for lidt intensitet i forhold til at få scoret det næste mål. 

– Rasmus har en kæmpe chance, hvor vi slår en god kontra, men vi mister intensiteten i vores eget spil og spiller lidt for passivt. Sesko banker den på stolpen udefra, og der spreder sig lidt nervøsitet. Det er måske nemt at kigge lidt tilbage. Det så fint ud derinde indtil 20 minutter før tid.

– Når du fører med én, og du ikke får scoret det næste, så sniger der sig noget ind til sidst. Det er derfor, at 2-0-målet er ekstremt vigtigt. Vi talte om det i pausen, for det sikrer kampen på en måde, og vi er så tæt på at punktere kampen, lyder det med ærgrelse i stemmen for Hjulmand.

Med kun et enkelt point i banken er der pres på det danske landshold, som møder England om fire dage.





Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Brøndby tæt på salg af profil

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Eriksen og Kjær tager afsted

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Har talt med Ferguson om United-job

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Manchester United overvejer ham

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Her er Ajax-danskers millionløn

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Rygter om AC Horsens-legende

Vil have Jonas Wind til FC København

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel