STUTTGART (Tipsbladet): Det blev slet ikke sådan en fest, som tusindvis af rød-hvide roligans havde håbet på, da Danmark smed en 1-0-føring og spillede uafgjort mod Slovenien i gruppeåbneren ved EM.
Første halvleg var til tider fremragende for Danmark, men i anden halvleg gik gassen af ballonen, og da Slovenien udlignede efter 77 minutter, havde landstræner Kasper Hjulmand endnu ikke skiftet ud, selv om holdet set udefra havde brug for friske kræfter.
Det var naturligvis et tema efter kampen på pressemødet, hvor der ikke var fortrydelse at spore hos Hjulmand over de sene indskiftninger.
– Vi sad godt. Vi spillede ikke sprudlende og scorede, men vores positioner var gode. På det tidspunkt til det 65-66. minut begynder jeg at tage fat i udskifterne. Der så det okay ud. Der var lidt tendenser fra en time til minut 65-66, og der tager jeg fat i dem og gør dem klar. Indtil da synes jeg, vi havde siddet fint og lå rigtig godt på dem, fortæller landstræneren på pressemødet.
Efter kampen sagde Christian Eriksen på TV, at de danske spillere nok gik ned på energi i kampens slutfase, og det erkender Hjulmand er bekymrende.
– Ja, det er det da, siger Hjulmand, som dog trækker en smule på sit svar, inden han fortsætter:
– Der skal være energi hele tiden. Sådan er det i fodboldkampe. Engang imellem sker der nogle ting, og så er det selvfølgelig op til mig, at hvis det er fordi, der er nogle, der er ved at gå kolde, så bliver de skiftet ud. Men som jeg sagde… indtil det 65-66 minut synes jeg ikke, det er energien, og vi ligger fint på dem. Men det manglende mål gør også, at man bliver lidt ængsteligt måske.
Generelt kan man mærke på landstræneren, at det er to point, som man har smidt. Han fremhæver flere gange, at det kunne være gået helt anderledes, hvis Rasmus Højlund havde scoret på sin store chance i anden halvleg, hvor han få meter fra målet skød lige på Jan Oblak.
– Vi mister ikke pusten, men spiller med for lidt intensitet i forhold til at få scoret det næste mål.
– Rasmus har en kæmpe chance, hvor vi slår en god kontra, men vi mister intensiteten i vores eget spil og spiller lidt for passivt. Sesko banker den på stolpen udefra, og der spreder sig lidt nervøsitet. Det er måske nemt at kigge lidt tilbage. Det så fint ud derinde indtil 20 minutter før tid.
– Når du fører med én, og du ikke får scoret det næste, så sniger der sig noget ind til sidst. Det er derfor, at 2-0-målet er ekstremt vigtigt. Vi talte om det i pausen, for det sikrer kampen på en måde, og vi er så tæt på at punktere kampen, lyder det med ærgrelse i stemmen for Hjulmand.
Med kun et enkelt point i banken er der pres på det danske landshold, som møder England om fire dage.

TransferLIVE: Pep Biel har fremtiden på plads

Nu starter EM for kvinder – her er det overblikket

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Giver grønt lys til stor transfer

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Brøndby-duo skal væk

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Vil af med Sory Kaba

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Det kan ende helt galt

FC København-handel er gået i hårdknude

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Afvist af United

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Henter Emil Riis

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

De dropper Højlund

Hård AGF-afsked

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

De viser Brøndby og FCM i Europa

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Transfernyt: OB henter tysk angriber