Hjulmand forklarer: Derfor skiftede jeg ikke ud

Kasper Hjulmand ventede 78 minutter med at lave sin første indskiftning mod Slovenien, og det var der en særlig årsag til.



STUTTGART (Tipsbladet): Det blev slet ikke sådan en fest, som tusindvis af rød-hvide roligans havde håbet på, da Danmark smed en 1-0-føring og spillede uafgjort mod Slovenien i gruppeåbneren ved EM.

Første halvleg var til tider fremragende for Danmark, men i anden halvleg gik gassen af ballonen, og da Slovenien udlignede efter 77 minutter, havde landstræner Kasper Hjulmand endnu ikke skiftet ud, selv om holdet set udefra havde brug for friske kræfter. 

Det var naturligvis et tema efter kampen på pressemødet, hvor der ikke var fortrydelse at spore hos Hjulmand over de sene indskiftninger.

– Vi sad godt. Vi spillede ikke sprudlende og scorede, men vores positioner var gode. På det tidspunkt til det 65-66. minut begynder jeg at tage fat i udskifterne. Der så det okay ud. Der var lidt tendenser fra en time til minut 65-66, og der tager jeg fat i dem og gør dem klar. Indtil da synes jeg, vi havde siddet fint og lå rigtig godt på dem, fortæller landstræneren på pressemødet.

Efter kampen sagde Christian Eriksen på TV, at de danske spillere nok gik ned på energi i kampens slutfase, og det erkender Hjulmand er bekymrende. 

– Ja, det er det da, siger Hjulmand, som dog trækker en smule på sit svar, inden han fortsætter:

– Der skal være energi hele tiden. Sådan er det i fodboldkampe. Engang imellem sker der nogle ting, og så er det selvfølgelig op til mig, at hvis det er fordi, der er nogle, der er ved at gå kolde, så bliver de skiftet ud. Men som jeg sagde… indtil det 65-66 minut synes jeg ikke, det er energien, og vi ligger fint på dem. Men det manglende mål gør også, at man bliver lidt ængsteligt måske. 

Foto: Alamy

Generelt kan man mærke på landstræneren, at det er to point, som man har smidt. Han fremhæver flere gange, at det kunne være gået helt anderledes, hvis Rasmus Højlund havde scoret på sin store chance i anden halvleg, hvor han få meter fra målet skød lige på Jan Oblak. 

–  Vi mister ikke pusten, men spiller med for lidt intensitet i forhold til at få scoret det næste mål. 

– Rasmus har en kæmpe chance, hvor vi slår en god kontra, men vi mister intensiteten i vores eget spil og spiller lidt for passivt. Sesko banker den på stolpen udefra, og der spreder sig lidt nervøsitet. Det er måske nemt at kigge lidt tilbage. Det så fint ud derinde indtil 20 minutter før tid.

– Når du fører med én, og du ikke får scoret det næste, så sniger der sig noget ind til sidst. Det er derfor, at 2-0-målet er ekstremt vigtigt. Vi talte om det i pausen, for det sikrer kampen på en måde, og vi er så tæt på at punktere kampen, lyder det med ærgrelse i stemmen for Hjulmand.

Med kun et enkelt point i banken er der pres på det danske landshold, som møder England om fire dage.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

FC København-stjerne straffes af UEFA

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bo Svensson i spil til stort job



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Færdig i FC Midtjylland?

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

I svime over Højlund



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Samler informationer om FCK’er

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Sæsonens hurtigste hattrick



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Medie peger på FC København

Vild udtalelse om Nathan Trott

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Manchester United jagter Liverpool-profil

Choktransfer?

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Superliga-stortalenter topper international liste

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Trods krise: Freder Superliga-træner

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Forlænger med stortalent

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

– Det er absolut bekymrende!

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

– Humøret er rigtig dårligt lige nu