Hjulmand forklarer: Derfor skiftede jeg ikke ud

Kasper Hjulmand ventede 78 minutter med at lave sin første indskiftning mod Slovenien, og det var der en særlig årsag til.



STUTTGART (Tipsbladet): Det blev slet ikke sådan en fest, som tusindvis af rød-hvide roligans havde håbet på, da Danmark smed en 1-0-føring og spillede uafgjort mod Slovenien i gruppeåbneren ved EM.

Første halvleg var til tider fremragende for Danmark, men i anden halvleg gik gassen af ballonen, og da Slovenien udlignede efter 77 minutter, havde landstræner Kasper Hjulmand endnu ikke skiftet ud, selv om holdet set udefra havde brug for friske kræfter. 

Det var naturligvis et tema efter kampen på pressemødet, hvor der ikke var fortrydelse at spore hos Hjulmand over de sene indskiftninger.

– Vi sad godt. Vi spillede ikke sprudlende og scorede, men vores positioner var gode. På det tidspunkt til det 65-66. minut begynder jeg at tage fat i udskifterne. Der så det okay ud. Der var lidt tendenser fra en time til minut 65-66, og der tager jeg fat i dem og gør dem klar. Indtil da synes jeg, vi havde siddet fint og lå rigtig godt på dem, fortæller landstræneren på pressemødet.

Efter kampen sagde Christian Eriksen på TV, at de danske spillere nok gik ned på energi i kampens slutfase, og det erkender Hjulmand er bekymrende. 

– Ja, det er det da, siger Hjulmand, som dog trækker en smule på sit svar, inden han fortsætter:

– Der skal være energi hele tiden. Sådan er det i fodboldkampe. Engang imellem sker der nogle ting, og så er det selvfølgelig op til mig, at hvis det er fordi, der er nogle, der er ved at gå kolde, så bliver de skiftet ud. Men som jeg sagde… indtil det 65-66 minut synes jeg ikke, det er energien, og vi ligger fint på dem. Men det manglende mål gør også, at man bliver lidt ængsteligt måske. 

Foto: Alamy

Generelt kan man mærke på landstræneren, at det er to point, som man har smidt. Han fremhæver flere gange, at det kunne være gået helt anderledes, hvis Rasmus Højlund havde scoret på sin store chance i anden halvleg, hvor han få meter fra målet skød lige på Jan Oblak. 

–  Vi mister ikke pusten, men spiller med for lidt intensitet i forhold til at få scoret det næste mål. 

– Rasmus har en kæmpe chance, hvor vi slår en god kontra, men vi mister intensiteten i vores eget spil og spiller lidt for passivt. Sesko banker den på stolpen udefra, og der spreder sig lidt nervøsitet. Det er måske nemt at kigge lidt tilbage. Det så fint ud derinde indtil 20 minutter før tid.

– Når du fører med én, og du ikke får scoret det næste, så sniger der sig noget ind til sidst. Det er derfor, at 2-0-målet er ekstremt vigtigt. Vi talte om det i pausen, for det sikrer kampen på en måde, og vi er så tæt på at punktere kampen, lyder det med ærgrelse i stemmen for Hjulmand.

Med kun et enkelt point i banken er der pres på det danske landshold, som møder England om fire dage.





Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud


Målfattigt mellem Bees og Whites

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Danske klubber efter Thomas Delaney

Forhandler med Pione Sisto

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Vildt skifte i Superligaen?

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Napoli jagter Superliga-profil

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Anbefaler FC Midtjylland til alle

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Sergio Ramos i chokskifte?

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

OB-boss med spændende transferbesked

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Thomas Delaney i stor hyldest

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Brøndby afvist

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Thomas Frank vil handle i transfervinduet

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Neestrup erkender FCM-misundelse

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Zorniger kommer med klar besked

Aflyser møde med pressen

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner