Tipsbladet i Helsingør.
Kasper Hjulmand er ikke den eneste Hjulmand i lejren i denne landsholdssamling, for landstræneren har denne gang udtaget Lecce-anføreren Morten Hjulmand, der meget vel kan få sin debut på landsholdet i løbet af den næste uge, hvor der venter to EM-kvalifikationskampe.
Kasper Hjulmand er især imponeret over det ansvar, som den 23-årige Morten Hjulmand har taget i denne sæson, hvor danskeren har båret anførerbindet i sin første sæson i Serie A.
– Vi havde ham også inde i juni måned, og det vi har set, er en ung spiller, som har taget et stort ansvar i den klub, han spiller i. Han er anfører på den centrale del af midtbanen. Han er gået fra at være 8'er, hvor han har brugt mange kræfter på at balancere holdet. Han spiller på et hold, som desværre ikke spiller så meget med bolden. Det vil sige, at han ikke er så trænet i at bygge spillet op og bruge bolden meget. Men han er ekstremt godt trænet til at balancere et hold, lyder det fra Kasper Hjulmand.
Ifølge landstræneren kan Lecce-spilleren bruges på forskellige positioner på midtbanen.
– Han er en spiller, der virkelig er på vej, som er totalt formstærk og som vil æde græs for at få lov til at spille nogle minutter og skubbe lidt til det hele. Han kan både spille som defensiv 8'er og som sådan en holdende 6'er. Det er meget imponerende, at man som 22-23-årig bliver anfører i Lecce, hvor han helt klart er en af de bærende spillere. Vi har besøgt ham dernede, hvor de er superglade for ham. Man kan se, at han kerer sig om holdet og tager sig af holdet dernede. Så det er en spiller, som er i fuld udvikling, og som kommer til at skubbe lidt til det hele.
Morten Hjulmand var i sommer med i landsholdslejren, da Danmark spillede fire Nations League-kampe i juni. Her blev det ikke til spilletid, men meget tyder altså på, at det tidligere FC København-talent kan få chancen i de kommende EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kazakhstan.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED