Hjulmand reagerer på voldsom Gravesen-kritik

Kasper Hjulmand er ikke enig i, at det danske landshold mangler vildskab, men landstræneren erkender, at spillet længe har været præget af alt for stor ængstelighed.



Tipsbladet på Designmuseum Danmark. 

Det danske landshold leverede en historisk dårlig præstation for tre uger siden, da Kasper Hjulmands mandskab var i store problemer mod verdens dårligste landshold, San Marino. 

Dagen derpå gav Thomas Gravesen et interview til Tipsbladet, hvor landsholdslegenden kaldte det nuværende landshold for 'usundt ad Pommern til', på grund af manglende konkurrence og manglende vildskab og spilleglæde. 

I forbindelse med tirsdagens landsholdsudtagelse af truppen til de kommende kampe mod Slovenien og Nordirland spurgte Tipsbladet Kasper Hjulmand, hvordan landstræneren ser på kritikken fra Thomas Gravesen. 

– Når ‘Graver’ siger det, så er det rigtigt, lød det sarkastiske svar fra Kasper Hjulmand. 

– Jeg tror, det var Troels Bech, der sagde, at når man selv er en hammer, så ser man kun søm stikke ud.

Men er du uenig i Gravesens kritik?

– Jeg ved ikke, om der var… der var i hvert fald ikke kvalitet nok. Men vildskab, det ved jeg ikke, om det er det, der skal til. Men der var i hvert fald ikke kvalitet nok i kampene, lød svaret fra Kasper Hjulmand. 

For stor ængstelighed
Efter 2-1-sejren over San Marino udtalte Christian Nørgaard til TV 2 Sport, at der er nogle mentale årsager til, at landsholdet ikke har fået spillet til at fungere i et stykke tid. Ved tirsdagens landsholdsudtagelse i Bredgade i København blev Kasper Hjulmand spurgt til, om han er enig i vurderingen af, at Danmarks spil har været for låst. 

– Der har været nogle udfald, jeg er helt enig i, at noget af det, vi virkelig skal tænke meget over, det er hvordan, vi kan finde den frigjorthed. Den energi, når vi vil opnå noget. Og i hele den her opbygning til her, hvor vi er nu, der har vi spillet for at opnå noget. Vi har spillet for at få folk revet med os. Vi har spillet for at få skabt kontakt til vores fans, så de vil se os og kommer i Parken. 

– Vi har spillet for at opnå noget, og jeg synes, at vi har spillet med for stor ængstelighed og måske det, ‘Nør’ kalder låsthed. Fordi vi måske er bange for at miste noget. Og det er svære, svære kampe at vise det, når modstanderne har det rigtigt, rigtigt fint med at have 70 afleveringer i en kamp, og stå at sparke det hele i stykker og trække tiden. Det er bare virkeligheden, lød svaret fra Kasper Hjulmand.

Kasper Hjulmand vil se mere frigjorthed fra Danmarks spillere i de kommende EM-kvalifikationskampe mod Slovenien og Nordirland (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images). 

Landstræneren pegede endvidere på, at der i denne EM-kvalfiikation har været tale om kampe, hvor man som spiller har en følelse af, at man ikke kan få ros, uanset om man vinder kampen. Hjulmand blev herefter spurgt, hvordan han konkret vil få spillerne til at være mere frigjorte. 

– Det gør man ved, at vi får det italesat, og ved, at vi viser klip fra kampene. Vi har alle sammen det referencepunkt med Belgien-kampen tre dage efter det, der skete med Christian (Eriksen, red.) under EM. Der er ingen, der aner, om de kan spille fodbold, om de overhovedet kan gennemføre 10 minutter på en fodboldbane. Vi har enorm opbakning fra alle. Vi kunne have tabt 10-0 og stadig have fået klapsalver. Der spillede vi med en frigjorthed. Vi hamrede bare igennem.

– Nu er stemningen lidt den modsatte. Vi er bange for at tabe noget, bange for at miste noget. Så det skal vi have italesat, lød det fra Kasper Hjulmand. 

Danmark spiller mod Slovenien i Parken på fredag klokken 20.45 i næste uge. 





Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’



AVIS

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej


Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Så bliver det en røvsyg danskerfest



Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov



Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie