Hjulmand roser dansk stjerne: Måske verdens bedste

Ifølge Kasper Hjulmand er Andreas Christensen muligvis den bedste midterforsvarer i verden i øjeblikket.



Tipsbladet i Helsingør.

Andreas Christensens skifte til Barcelona har vist sig som en bragende succes, og særligt efter VM-pausen er den danske landsholdsstjerne blevet rost til skyerne i den spanske presse. 

Senest var 'AC' med til at besejre Real Madrid søndag aften, og ifølge Kasper Hjulmand hører den 26-årige dansker til blandt planetens dygtigste midterforsvarere. 

– Han er blandt de bedste i verden på den position. Jeg har sagt det før, hvis jeg sad derude i en eller anden klub, og skulle vælge en stopper, så ville jeg tage ham. Og nu er han kommet et sted hen, hvor man virkelig sætter pris på den måde, han fortolker den position på, siger Kasper Hjulmand.

– Man bliver glad dernede, når han i en forsvarssituation læser spillet og sætter bolden i gang i stedet for at sparke bolden væk eller ud over sidelinien. Han løser tingene, og det sætter de pris på dernede. Han får anerkendelse for den måde, han fortolker den stopper-position. Andre steder er det måske den vilde tackling eller hovedstødsduellerne, som man clearer, men de ting gør han også. 

Ifølge landstræneren er der ingen tvivl om, at Andreas Christensen er havnet et rigtigt godt sted efter afskeden med Chelsea i sommer.

– Han føler sig rigtigt god tilpas, og det kan du også se på ham, at han føler sig mere og mere tilpas. Han vokser, også som menneske. Jeg kan godt mærke på ham, at han er et supergodt sted, både som spiller og som menneske, siger Kasper Hjulmand. 

– Han performer på et meget, meget højt niveau, og det vilde er, at jeg synes, at der er mere. Jeg synes, at han er blandt de bedste i verden, hvis ikke den bedste. Men jeg synes, at der er mere endnu. Han har muligheden for at udvikle sit spil i forhold til at træde op, som han også gør hos os. Der er nogle ting, man kan udvikle på, men han er rigtig god i øjeblikket. 

Andreas Christensen har spillet fuld tid i Barcelonas seneste otte ligakampe. På landsholdet er det indtil videre blevet til 62 optrædener siden debuten i 2015.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Dybt skuffet og trist

Patrick Da Silva idømt fængsel

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Fyringstruet: – Han har to kampe

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

– Brøndby er chanceløse

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Viborg-boss afviser norsk storklub

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Afvist

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb