Hjulmand roser dansk stjerne: Måske verdens bedste

Ifølge Kasper Hjulmand er Andreas Christensen muligvis den bedste midterforsvarer i verden i øjeblikket.



Tipsbladet i Helsingør.

Andreas Christensens skifte til Barcelona har vist sig som en bragende succes, og særligt efter VM-pausen er den danske landsholdsstjerne blevet rost til skyerne i den spanske presse. 

Senest var 'AC' med til at besejre Real Madrid søndag aften, og ifølge Kasper Hjulmand hører den 26-årige dansker til blandt planetens dygtigste midterforsvarere. 

– Han er blandt de bedste i verden på den position. Jeg har sagt det før, hvis jeg sad derude i en eller anden klub, og skulle vælge en stopper, så ville jeg tage ham. Og nu er han kommet et sted hen, hvor man virkelig sætter pris på den måde, han fortolker den position på, siger Kasper Hjulmand.

– Man bliver glad dernede, når han i en forsvarssituation læser spillet og sætter bolden i gang i stedet for at sparke bolden væk eller ud over sidelinien. Han løser tingene, og det sætter de pris på dernede. Han får anerkendelse for den måde, han fortolker den stopper-position. Andre steder er det måske den vilde tackling eller hovedstødsduellerne, som man clearer, men de ting gør han også. 

Ifølge landstræneren er der ingen tvivl om, at Andreas Christensen er havnet et rigtigt godt sted efter afskeden med Chelsea i sommer.

– Han føler sig rigtigt god tilpas, og det kan du også se på ham, at han føler sig mere og mere tilpas. Han vokser, også som menneske. Jeg kan godt mærke på ham, at han er et supergodt sted, både som spiller og som menneske, siger Kasper Hjulmand. 

– Han performer på et meget, meget højt niveau, og det vilde er, at jeg synes, at der er mere. Jeg synes, at han er blandt de bedste i verden, hvis ikke den bedste. Men jeg synes, at der er mere endnu. Han har muligheden for at udvikle sit spil i forhold til at træde op, som han også gør hos os. Der er nogle ting, man kan udvikle på, men han er rigtig god i øjeblikket. 

Andreas Christensen har spillet fuld tid i Barcelonas seneste otte ligakampe. På landsholdet er det indtil videre blevet til 62 optrædener siden debuten i 2015.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Langgaber mellem Blå og Blå

Protesterer efter dansk drømmekamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Færdig? Manchester City har udset afløser

Millionregn over FC Midtjylland

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘Det er dramatisk!’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Benhård Brian Riemer-melding

FC København-talent har truffet stor beslutning

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Håber på FC København-exit

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Vejle Boldklub – OB

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål