Lukas Hradecky har spillet mange kampe i Parken. Lørdag spiller han en ganske særlig én af slagsen.
Den tidligere Brøndby- og Esbjerg-målmand vogter buret, når Finland spiller landets første kamp nogensinde ved en slutrunde – det sker som bekendt mod Danmark i København.
Kun Nordmakedonien er lavere placeret end Finland på FIFA’s verdensrangliste af EM’s deltagerlande, og tiltroen er ikke stor til Lukas Hradecky og holdkammeraterne før EM-slutrunden. Det har dog ikke rokket det mindste ved forventningens glæde.
– Jeg glæder mig utrolig meget. Det er noget, jeg har drømt om, siden jeg startede med at spille fodbold, og det bliver en uforglemmelig oplevelse. Vi vil gøre alt for at vise os godt frem i gruppen, men vi ved selvfølgelig godt, at vi ikke er favoritter, siger Lukas Hradecky til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Vi er outsidere, og på en måde har vi jo allerede vundet alene fordi, vi er med ved slutrunden. Men vi håber, at vores kollektiv kan bære os langt.
Bayer Leverkusen-spilleren lægger ikke skjul på, at der venter en vanskelig opgave mod Danmark i Parken.
– Det bliver fedt at møde Danmark. Mange af spillerne på det finske landshold har spillet i Danmark og kender Superligaen, så det gør det selvfølgelig til noget specielt. Men det bliver svært, for Danmark har et hold med verdensklassespillere. Kasper Hjulmand er en fantastisk træner, og det danske landshold imponerer mig virkelig. Jeg så dem mod Østrig, og de var virkelig gode, siger Hradecky, der har et godt forhold til flere af de danske landsholdsspillere:
– Jeg taler blandt andre med Thomas Delaney, når vi møder Dormund i Bundesligaen, og sådan hilser jeg på flere, som jeg kender. Det bliver sjovt at møde ham og de andre i Parken. Jeg er sikker på, det bliver specielt for danskerne at spille EM i Parken.
I den danske EM-trup er to af Lukas Hradeckys tidligere holdkammerater – Christian Nørgaard og Martin Braithwaite.
Sidstnævnte spillede målmanden sammen med i Esbjerg for 10 år siden, og Lukas Hradecky havde ikke forestillet sig, at der gemte sig en kommende FC Barcelona-spiller i den hurtige offensivspiller med det lange hår.
– Hvis man dengang havde sagt til mig, at Martin Braithwaite ville ende i Barcelona, havde jeg nok tvivlet, men alle kunne se, at han var et stort talent, og jeg glæder mig helt vildt på hans vegne. Han er et bevis på, hvad hårdt arbejde kan medføre, lyder det anerkendende fra den finske målmand.
Der er kickoff mellem Danmark og Finland på lørdag klokken 18.00 – læs vores store optakt til kampen her.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Barcelona generobrede førstepladsen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
OPTAKT
AGF – Viborg FF
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Real Madrid taber
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
HELT VILDT
