Hradecky bøjer sig i støvet for Martin Braithwaite

Lukas Hradecky er dybt imponeret over, at hans tidligere holdkammerat er endt i FC Barcelona.



Lukas Hradecky har spillet mange kampe i Parken. Lørdag spiller han en ganske særlig én af slagsen.

Den tidligere Brøndby- og Esbjerg-målmand vogter buret, når Finland spiller landets første kamp nogensinde ved en slutrunde – det sker som bekendt mod Danmark i København.

Kun Nordmakedonien er lavere placeret end Finland på FIFA’s verdensrangliste af EM’s deltagerlande, og tiltroen er ikke stor til Lukas Hradecky og holdkammeraterne før EM-slutrunden. Det har dog ikke rokket det mindste ved forventningens glæde.

– Jeg glæder mig utrolig meget. Det er noget, jeg har drømt om, siden jeg startede med at spille fodbold, og det bliver en uforglemmelig oplevelse. Vi vil gøre alt for at vise os godt frem i gruppen, men vi ved selvfølgelig godt, at vi ikke er favoritter, siger Lukas Hradecky til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Vi er outsidere, og på en måde har vi jo allerede vundet alene fordi, vi er med ved slutrunden. Men vi håber, at vores kollektiv kan bære os langt.

Bayer Leverkusen-spilleren lægger ikke skjul på, at der venter en vanskelig opgave mod Danmark i Parken.

– Det bliver fedt at møde Danmark. Mange af spillerne på det finske landshold har spillet i Danmark og kender Superligaen, så det gør det selvfølgelig til noget specielt. Men det bliver svært, for Danmark har et hold med verdensklassespillere. Kasper Hjulmand er en fantastisk træner, og det danske landshold imponerer mig virkelig. Jeg så dem mod Østrig, og de var virkelig gode, siger Hradecky, der har et godt forhold til flere af de danske landsholdsspillere:

– Jeg taler blandt andre med Thomas Delaney, når vi møder Dormund i Bundesligaen, og sådan hilser jeg på flere, som jeg kender. Det bliver sjovt at møde ham og de andre i Parken. Jeg er sikker på, det bliver specielt for danskerne at spille EM i Parken.

I den danske EM-trup er to af Lukas Hradeckys tidligere holdkammerater – Christian Nørgaard og Martin Braithwaite.

Sidstnævnte spillede målmanden sammen med i Esbjerg for 10 år siden, og Lukas Hradecky havde ikke forestillet sig, at der gemte sig en kommende FC Barcelona-spiller i den hurtige offensivspiller med det lange hår.

– Hvis man dengang havde sagt til mig, at Martin Braithwaite ville ende i Barcelona, havde jeg nok tvivlet, men alle kunne se, at han var et stort talent, og jeg glæder mig helt vildt på hans vegne. Han er et bevis på, hvad hårdt arbejde kan medføre, lyder det anerkendende fra den finske målmand.

Der er kickoff mellem Danmark og Finland på lørdag klokken 18.00 – læs vores store optakt til kampen her. 





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Skal han med Bo Svensson til FC København?

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Tjekkiet – Danmark

FC København afviser konspirationsteori



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

FC København vil bruge mere data i transfers

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Stor profil glad for Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Dybt bekymret over VM i USA

Klar på chokskifte

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Thomsen jubler over direktør-job

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

De nye Wieghorst og Hjulmand?

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Varme rygter: Han har været i FC København

Melder ud om Kasper Hjulmand

Vild stime før Danmark-brag

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova