Hvem skal afløse Brian Laudrup? Her er TV 2’s svar

TV 2 har valgt at opsige samarbejdet med Brian Laudrup, der var en del af kanalens landsholdsdækning. TV 2 er stadig kort i processen i forhold til spørgsmålet omkring en afløser.



TV2 og Brian Laudrup er gået hver til sit efter fodboldeksperten optrådte i en video, hvor han promoverede Dubai.

Det oplyste TV 2 lørdag omkring middagstid.

Samarbejdet mellem tv-stationen og fodboldeksperten stopper med øjeblikkelig virkning. Brian Laudrup blev ansat i sommers, da han skulle agere spydspids på TV 2’s dækning af landsholdet.

Brian Laudrup var sammen med Kenneth Perez og Mads Junker udnævnt til at være TV 2’s primære eksperter under dækningen af VM i Qatar. Til spørgsmålet om TV 2 skal finde en afløser for Brian Laudrup har de givet følgende skriftlige svar til Tipsbladet.

– Så langt er vi ikke nået endnu. Men vi har mange gode folk, så det er jeg sikker på, at vi løser, oplyser sportschef Frederik Lauesen til Tipsbladet.

Her må man formode, at Frederik Lauesen blandt andre refererer til Jonas Hebo Rasmussen, Andreas Laudrup, Peter Graulund og Kasper Lorentzen, som TV 2 tidligere har meddelt, skal have en rolle under dækningen af VM i Qatar.

Tiden må vise, om TV 2 vælger at hente et andet prominent navn ind eller vælger et i egne rækker, som skal være en del af det primære studie sammen med Kenneth Perez og Mads Junker.

I første omgang skal TV 2 dække de kommende Nations League-kampe mod Kroatien og Frankrig, som spilles i næste uge. Det bliver altså uden Brian Laudrup som fodboldekspert.





LIVE

TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Tæt på kæmpetransfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Spændende melding

Brasilien – Japan

Zorniger fremhæver transfervindue

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Usikker på Chido Obi-transfer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt