I svime over dansk “vanvidsaktion”

Rasmus Nissen Kristensen kunne slet ikke være i sig selv i de lange sekunder, hvor Morten Hjulmand forhindrede et svensk udligningsmål til allersidst.



PARKEN (Tipsbladet): Nogle gange kan sekunder føles som timer, og det kunne Rasmus Nissen Kristensen skrive under på, da Emil Holm fik en friløber i dommerens tillægstid ved stillingen 2-1 til Danmark onsdag aften. 

Men Morten Hjulmand kæmpede alt, hvad han havde lært, for til allersidst at forhindre et spark med en glidende tackling. Efterfølgende fik danskerne styr på situationen. 

Sådan kan man kæmpe sig ind i tilskuernes hjerter, og det var lige hvad Hjulmand gjorde. Han kæmpede sig dog også direkte ind i holdkammeraten Rasmus Nissen Kristensens hjerte. Efter kampen var Roma-backen i hvert fald helt høj på sin holdkammerat. 

– Jeg var lige fan i tre sekunder! Jeg kunne slet ikke være i mig selv. Det var så fedt! En vanvidsaktion han har der. Han prøver at rive ham ned, og så kommer han tilbage og tackler.

– Det siger alt om Morten. Han er virkelig en fighter og en kanon dygtig spiller, lyder det med overbevisning i stemmen fra Rasmus Nissen Kristensen. 

Foto: Alamy

Han slår fast, at Hjulmand satsede, og det gav gevinst. 

– Det lykkedes jo, og det må man bare i den grad applaudere. Det er beundringsværdigt det tilbageløb, han lavede der. Nu skal jeg ikke bande, men det var virkelig fedt!

Selv var Rasmus Nissen Kristensen en del af en lidt overraskende løsning fra landstræner Kasper Hjulmand til kampen, da han blev valgt som den tredje stopper i et tremandsforsvar. Om vi skal vænne os til at se ham der fremover, vil han ikke spekulere så meget i. Han tager, hvad han kan få. 

– Jeg gør mig ikke så mange tanker. Jeg er bare en del af det her hold, og jeg er glad for at være en del af det her hold, der skal til EM. Jeg tager bare de minutter og de positioner, som er tilgængelige for mig.

– I dag (i går, red.) mente Kasper, at jeg skulle spille til højre i en treer, og så gjorde jeg det. Jeg tror ikke, vi skal regne med, at det bliver sådan til den første kamp, at jeg står derinde. Men man ved aldrig – jeg er bare glad. Hver eneste gang man får en landskamp, er det et privilegie, slår han fast. 

Rasmus Nissen Kristensen har spillet 21 A-landskampe og bliver normalt brugt på højre wingback.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Aarhus eksploderer – vi er mestre!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton