Kasper Schmeichel: Danmark elskede os ikke

Kasper Schmeichel fastslår, at han er enormt stolt over den opbakning, der er omkring det danske landshold. Sådan har det nemlig ikke altid været.



Det danske landshold fylder Parken hver gang, det spiller hjemme, og man skal have levet i en iglo det seneste halvandet år, hvis man har formået at misse, at der hersker en eufori omkring Kasper Hjulmands tropper i øjeblikket.

Sådan har det bestemt ikke altid været.

Faktisk skal man kun få år tilbage for at finde en helt anden og meget mere negativ stemning omkring landsholdet, men meget ændrede sig under EM sidste år – formentlig affødt af de flotte resultater på banen, men også den fællesskabssfølelse, Christian Eriksens ulykke plantede i befolkningen.

Summen er i hvert fald, at det danske landshold oplever massiv opbakning før VM, og det er noget, der gør Kasper Schmeichel både glad og stolt. Han var nemlig også med i de dårlige tider.

– Intet gør mig mere stolt, for jeg ved, hvor vi var. Som hold var vi i en svær situation, hvor vi hele tiden skulle forsvare os. Vi var ikke elsket af vores land, og vi kunne ikke fylde stadion. Der var ikke nogen stor interesse for landsholdsfodbold, siger Kasper Schmeichel til fifa.com og fortsætter:

– Drømmen var at vende det rundt, og det kunne kun vi gøre. Vi måtte se indad. Hvor vi er i dag er lige nøjagtigt, hvad vi drømte om. I dag bliver der udsolgt til vores kampe på fem minutter. Når vores træninger er åbne, er der fyldt på lægterne. Det var svært at forestille sig for bare et par år siden. 

– Vi har været i stand til at samle os som nation og som landshold, og vi har formået at skabe, hvad vi har drømt om i så mange år – et landshold, som befolkningen er stolte af. Det er ekstremt vigtigt, at vi aldrig tager det for givet, for vi ved, at det kan vende. Det er vores ansvar som landshold at sikre, at det ikke sker.

Den danske landsholdsmålmand er ikke i tvivl om, at Kasper Hjulmand skal tilskrives en stor del af æren.

– Noget af det første, han talte om, da han blev landstræner, var at samle og inspirere en nation gennem fodbold. Det har han haft succes med. Det er også meget afgørende, at han er en meget vellidt person, han bor i Danmark, og han er derfor synlig blandt befolkningen, der kan møde ham hver dag. Den måde, han har formået at kommunikere sit budskab omkring landsholdet, har været exceptionel, lyder det fra Kasper Schmeichel. 

Danmark spiller den første kamp til VM den 22. november, når Kasper Schmeichel og holdkammeraterne møder Tunesien. 







LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig