Det danske landshold fylder Parken hver gang, det spiller hjemme, og man skal have levet i en iglo det seneste halvandet år, hvis man har formået at misse, at der hersker en eufori omkring Kasper Hjulmands tropper i øjeblikket.
Sådan har det bestemt ikke altid været.
Faktisk skal man kun få år tilbage for at finde en helt anden og meget mere negativ stemning omkring landsholdet, men meget ændrede sig under EM sidste år – formentlig affødt af de flotte resultater på banen, men også den fællesskabssfølelse, Christian Eriksens ulykke plantede i befolkningen.
Summen er i hvert fald, at det danske landshold oplever massiv opbakning før VM, og det er noget, der gør Kasper Schmeichel både glad og stolt. Han var nemlig også med i de dårlige tider.
– Intet gør mig mere stolt, for jeg ved, hvor vi var. Som hold var vi i en svær situation, hvor vi hele tiden skulle forsvare os. Vi var ikke elsket af vores land, og vi kunne ikke fylde stadion. Der var ikke nogen stor interesse for landsholdsfodbold, siger Kasper Schmeichel til fifa.com og fortsætter:
– Drømmen var at vende det rundt, og det kunne kun vi gøre. Vi måtte se indad. Hvor vi er i dag er lige nøjagtigt, hvad vi drømte om. I dag bliver der udsolgt til vores kampe på fem minutter. Når vores træninger er åbne, er der fyldt på lægterne. Det var svært at forestille sig for bare et par år siden.
– Vi har været i stand til at samle os som nation og som landshold, og vi har formået at skabe, hvad vi har drømt om i så mange år – et landshold, som befolkningen er stolte af. Det er ekstremt vigtigt, at vi aldrig tager det for givet, for vi ved, at det kan vende. Det er vores ansvar som landshold at sikre, at det ikke sker.
Den danske landsholdsmålmand er ikke i tvivl om, at Kasper Hjulmand skal tilskrives en stor del af æren.
– Noget af det første, han talte om, da han blev landstræner, var at samle og inspirere en nation gennem fodbold. Det har han haft succes med. Det er også meget afgørende, at han er en meget vellidt person, han bor i Danmark, og han er derfor synlig blandt befolkningen, der kan møde ham hver dag. Den måde, han har formået at kommunikere sit budskab omkring landsholdet, har været exceptionel, lyder det fra Kasper Schmeichel.
Danmark spiller den første kamp til VM den 22. november, når Kasper Schmeichel og holdkammeraterne møder Tunesien.

TransferLIVE: Nu handler det KUN om Harder

Intet ved Philip Billing skiller sig ud

Philip Billing tæt på Superligaen – her er prisen

Randers FC har modtaget bud på stor profil

Så fik han hul på bylden

Er det Christian Eriksens næste klub?

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

På vej til FCK? Han var altdominerende

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

FC Midtjylland bekræfter interesse i dansk stjerne

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

LIVE: Brøndby tabte til Sønderjyske

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Højbjerg reagerer på skandale

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud

Neestrup forklarer: Derfor er Onugkha tilbage

Tonni Adamsen holder dør på klem for transfer

Blæst bagover af Thomas Frank

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

I chok: ‘Han bliver en af de bedste nogensinde’

Wow – det skal du gøre noget oftere, Osorio!

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

FC København har taget kontakt

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Agent til møde med kæmpeklub

Vilde Roony matchvinder med panenka

Afsløring: Felix Beijmo afviser hollandsk klub

Åben for at forlænge med FC København

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

FC Fredericias drømmestart fortsætter

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Brøndby må undvære skadet profil

AGF – Vejle Boldklub

Zorniger: ‘Ren overlevelse – vi var døde!’

Fransk topboss: ‘Vi har ikke nogen aftale med FCK’

Drama – chokfyring i Premier League?

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Afslører millionløn og særlig aftale

Offensive profiler stråler i FCM-sejr

Klar besked til Riemer: Stjerne skal ikke udtages

FCM er uden stjerne mod Silkeborg

Hjulpet af superstjerne: ‘Det vil aldrig ske igen’

Flere klubber lurer: Er det Dolbergs sidste kamp?

Theo Sander: ‘Drømmer om god fremtid i OB’

Flick: Sejr efter besværlig kamp kan løfte os

Kongeklubben viser klassen

FC Midtjylland – Silkeborg IF

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

FC København og OB deler i Parken

Kuldegysninger! Det var en vild oplevelse, FCK