Det danske landshold fylder Parken hver gang, det spiller hjemme, og man skal have levet i en iglo det seneste halvandet år, hvis man har formået at misse, at der hersker en eufori omkring Kasper Hjulmands tropper i øjeblikket.
Sådan har det bestemt ikke altid været.
Faktisk skal man kun få år tilbage for at finde en helt anden og meget mere negativ stemning omkring landsholdet, men meget ændrede sig under EM sidste år – formentlig affødt af de flotte resultater på banen, men også den fællesskabssfølelse, Christian Eriksens ulykke plantede i befolkningen.
Summen er i hvert fald, at det danske landshold oplever massiv opbakning før VM, og det er noget, der gør Kasper Schmeichel både glad og stolt. Han var nemlig også med i de dårlige tider.
– Intet gør mig mere stolt, for jeg ved, hvor vi var. Som hold var vi i en svær situation, hvor vi hele tiden skulle forsvare os. Vi var ikke elsket af vores land, og vi kunne ikke fylde stadion. Der var ikke nogen stor interesse for landsholdsfodbold, siger Kasper Schmeichel til fifa.com og fortsætter:
– Drømmen var at vende det rundt, og det kunne kun vi gøre. Vi måtte se indad. Hvor vi er i dag er lige nøjagtigt, hvad vi drømte om. I dag bliver der udsolgt til vores kampe på fem minutter. Når vores træninger er åbne, er der fyldt på lægterne. Det var svært at forestille sig for bare et par år siden.
– Vi har været i stand til at samle os som nation og som landshold, og vi har formået at skabe, hvad vi har drømt om i så mange år – et landshold, som befolkningen er stolte af. Det er ekstremt vigtigt, at vi aldrig tager det for givet, for vi ved, at det kan vende. Det er vores ansvar som landshold at sikre, at det ikke sker.
Den danske landsholdsmålmand er ikke i tvivl om, at Kasper Hjulmand skal tilskrives en stor del af æren.
– Noget af det første, han talte om, da han blev landstræner, var at samle og inspirere en nation gennem fodbold. Det har han haft succes med. Det er også meget afgørende, at han er en meget vellidt person, han bor i Danmark, og han er derfor synlig blandt befolkningen, der kan møde ham hver dag. Den måde, han har formået at kommunikere sit budskab omkring landsholdet, har været exceptionel, lyder det fra Kasper Schmeichel.
Danmark spiller den første kamp til VM den 22. november, når Kasper Schmeichel og holdkammeraterne møder Tunesien.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
Skifter til Rangers
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
