Kasper Schmeichel om sammenstød: Så meget slemmere ud, end det var

Kasper Schmeichel har det ifølge eget udsagn godt, efter at han søndag måtte udgå af landskampen mod Island.



Kasper Schmeichel måtte lade sig udskifte i pausen af Danmarks sejr over Island søndag aften, efter at han fik en islændings ben i hovedet i et sammenstød, som bestemt ikke så rart ud.

Men selvom han altså måtte vige pladsen i målet i kampen, kan han være tilbage mellem stængerne onsdag mod Belgien. I hvert fald var Kasper Schmeichel tilbage på træningsbanen allerede mandag, og han har det godt.

Sammenstødet så nemlig værre ud på tv, end det var, fortæller han i et interview med Fodboldslandsholdenes Twitter.

– Det var mere for en sikkerheds skyld på lægernes anbefaling for ikke at tage nogle chancer med det. Men heldigvis var det bare et slag, og det var ikke så slemt, som det så ud. Jeg har set den nu, og det ser meget slemmere ud, end det er. Jeg har det meget godt her til morgen, har sovet godt og er klar til træning igen, siger Kasper Schmeichel og tilføjer:

– Heldigvis har vi nogle rigtig gode læger og gode fysioterapeuter, der har passet godt på mig og tjekket mig igennem og givet mig “all clear”. Så prøver jeg at træne igen i dag og så er jeg forhåbentlig klar til onsdag.

Netop kampen onsdag mod Belgien kan sagtens klassificeres som en gruppefinale. Inden kampen, der er den sidste kamp i gruppespillet, er Danmark nemlig blot to point efter Belgien og med en sejr kan danskerne rykke op på førstepladsen.

– Det er det, vi har drømt om: en mulighed for at vinde den her gruppe. Hvis nogen havde givet os den mulighed, at vi kunne stå til at gå videre fra en så svær gruppe, havde vi taget det. Det bliver en svær kamp, men en vi glæder os til, siger Kasper Schmeichel om kampen.

Kampen spilles i Belgien onsdag aften klokken 20.45. 

Læs også:Udgik med skade: Liverpool-kaptajn forlader engelsk landsholdslejr
Læs også:Stort coronaudbrud i Malmö FF: Kan få svært ved at stille hold
Læs også:Endnu en FC Nordsjælland-spiller er testet positiv for coronavirus
Læs også:Hollænder var ufatteligt tæt på kæmpe drøm mod FC Midtjylland




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er FCM’s Europa League-modstander

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

FCK-boss roser varm bomber

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

Brøndby henter keeper – her er planen

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

De lurer på Kjærgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

England – Kroatien

Får afvist bud på dansk profil

Portugal – DR Congo

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Vilde Messi tangerer VM-rekord