Kom med forslag til Riemer

Ifølge spansk avis var det i en telefonsamtale mellem Hansi Flick og Brian Riemer, at idéen om at bruge Andreas Christensen som back opstod.



I Danmarks to VM-kvalifikationskampe i sidste uge optrådte Andreas Christensen på en uvant position som højre back, da landstræner Brian Riemer var nødt til at tænke i alternativer, idet Rasmus Nissen Kristensen sad ude med en skade.

Og idéen om at bruge Andreas Christensen som højre back opstod under en telefonsamtale mellem Brian Riemer og FC Barcelona-cheftræner Hansi Flick.

Sådan lyder det i hvert fald fra den store spanske avis Sport, der skriver, at Brian Riemer først talte med Andreas Christensen og derefter med Hansi Flick, hvor de to trænere begge pegede på, at Andreas Christensen er hurtigere end de fleste tror og samtidig har et meget højt teknisk niveau.

Det var ifølge Sport på den baggrund, at Hansi Flick overfor Brian Riemer foreslog muligheden for at bruge Andreas Christensen som højre back, hvor den danske stjernespiller også endte med at imponere i særligt 6-0-sejren over Belarus.

Andreas Christensens alsidighed kan blive en fordel for Barcelona, skriver Sport (Foto: Alamy).

Alsidighed kan gavne Barcelona

Sport skriver endvidere, at Andreas Christensen også kan vise sig som en alsidig spiller for Barcelona, og at danskeren i landsholdsregi har vist overraskende gode offensive kvaliteter. Den catalanske avis peger samtidig på, at Andreas Christensen under den tidligere cheftræner Xavi også blev brugt som defensiv midtbanespiller i en periode.

– Hans præstationer som højre back udvider ikke blot landsholdets taktiske muligheder, men styrker også hans profil som en alsidig og stabil spiller, der i tiltagende grad spiller en vigtig rolle i Flicks planer, skriver Sport.

Afslutningsvist peges der på, at Andreas Christensen har fået begrænset spilletid i denne sæson, men at danskerens præstationer taler for, at han skal have flere minutter fremadrettet.





VM-LIVE: Surt show




LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Brasilien – Japan

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Zorniger fremhæver transfervindue

Usikker på Chido Obi-transfer

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Tyskland – Paraguay

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Tæt på kæmpetransfer

Holland – Marokko

‘Der er så mange cowboys i den her verden’