Norske kvinder i Qatar-protest: Danskerne er tavse

Før torsdagens testkamp mod Belgien kom de norske fodboldkvinder med et budskab om menneskerettigheder.



Norges protester mod næste års VM i Qatar fortsætter.

Før en testkamp mod Belgien torsdag aften markerede de norske fodboldkvinder deres utilfredshed med forholdene i Qatar med et budskab om menneskerettigheder.

Spillerne stod ifølge nyhedsbureauet NTB med venstre hånd i vejret. På hænderne stod der “human rights” (menneskerettigheder).

Op til begyndelsen på den europæiske del af herrernes VM-kvalifikation har der været stor debat om slutrunden, og flere fodboldlandshold har markeret sig med protester.

Det norske landshold lagde ud med at bære t-shirts, der opfordrede til at forsvare menneskerettigheder. Siden fulgte en række landshold trop med forskellige protesttrøjer.

Danmarks landshold bar t-shirts med teksten “football supports change” (fodbold støtter forandringer) forud for kampene mod Moldova og Østrig.

Torsdag aften møder de danske landsholdskvinder Irland i en testkamp, men der vil ikke være nogen form for Qatar-markering, oplyser Dansk Boldspil-Unions (DBU) presseafdeling til Ritzau.

I Norge har flere klubber offentligt opfordret Norges Fodboldforbund (NFF) til at boykotte turneringen. Forbundet har meddelt, at det afholder et ekstraordinært møde med en eventuel VM-boykot som hovedtema 20. juni.

Den britiske avis The Guardian regnede sig i februar frem til, at mindst 6500 migrantarbejdere har mistet livet i Qatar, siden landet blev tildelt værtskabet for VM i 2022 for 11 år siden.

/ritzau/





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

AGF – Viborg FF

FC Midtjylland – Brøndby IF

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Salah sender særlig besked

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Froholdt med vild hæder i Portugal

Transferbombe i Real Madrid?

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester City vinder FA Cup

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

FC København – Randers FC

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Barcelona – Betis