Det danske fodboldlandshold har i denne uge taget hul på et år, der kulminerer med VM i Qatar i november og december.
Selv om der inden slutrunden venter en Nations League-turnering i juni og september, er alle landsholdssamlinger i bund og grund en forberedelse til VM, hvor holdet skal toppe.
Derfor vil Kasper Hjulmand under den igangværende landsholdssamling opildne sine spillere og stabsmedlemmer til at optimere på alle tænkelige forhold, der øger muligheden for at få succes til VM.
– Vi kommer til at tale meget om, hvordan alle spillere og alle i staben kan optimere. Spillerne har tiden fra nu af og frem til VM til at planlægge, optimere og stå så skarpt som muligt, og det samme har jeg, og det samme har staben.
– Alle skal kradse i overfladen for at gøre tingene bedre, end vi gør nu. Der er mange tilfældigheder ved VM, men jeg kommer ikke til at magte, hvis vi må tage derfra, og vi ikke har gjort alt, hvad vi kunne.
– Der kommer også nogle sindssygt vigtige Nations League-kampe, men fra nu af og gennem hele året skal vi kradse i overfladen, fordi vi skal være bedre, siger landstræneren.
I bestræbelserne på at få så optimale betingelser som muligt under den igangværende landsholdssamling, er Hjulmand og alle spillerne rykket til Marbella i Sydspanien.
Landsholdet er garanteret sublime græsbaner på Marbella Football Center, men vejrudsigten er ikke helt så god som håbet.
– Vi har mange kampe, men vi har ikke særligt mange normale træningsdage før VM. Derfor er det vigtigt for os, at vi får så gode forhold som muligt.
– Det her er den første forberedelse til Nations League, men også til VM. Nu skal vi have nogle gode træninger, og så skal vi møde to stærke modstandere, der også begge skal til VM, siger han med henvisning til testkampene mod Holland og Serbien.
Tirsdag bliver der tale om en let individuel træningsdag i Marbella, før der bliver skruet op for intensiteten onsdag og torsdag, fortæller Hjulmand.
– Det er et stykke tid siden, vi spillede sidst, så det vigtigste er at finde tilbage til vores principper og finde ud af, hvor vi kan forbedre os, finde ud af, hvilke muligheder vi har.
– Vi skal prøve at rykke lidt rundt på nogle spillere på banen for at få nogle greb, vi kan bruge mod vores modstandere. Det er ikke så nemt. Derfor bruger vi tiden på og uden for træningsbanen på at få de ting på plads, siger landstræneren.
Han må se bort fra de skadede stamspillere Andreas Christensen, Simon Kjær, Mikkel Damsgaard og Daniel Wass på træningsbanen. Christian Eriksen ventes til gengæld at tilslutte sig holdet på onsdag efter at have været smittet med coronavirus.
/ritzau/

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Bendtner scorer nyt job

Andreas Christensen afviste Danmark

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

FC København – Silkeborg IF

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Afsløring: William Clem afviste flere store tilbud

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Surt show! Men med ham er FCK i en anden verden

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Engelsk legende til Wrexham?

Gjorde det onde ved FCK – hyldes af Laudrup

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

VM-håb viser storform: Kan han slå Pogacar?

Flot salg: Superliga-klub sælger angriber

Prøvede at lokke Eriksen

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

Vejle Boldklub – Sønderjyske

Uventet salg af profil: ‘Et anseeligt beløb’

Fejret med durum og æresflise

Sker for første gang

Dansker i stort kinesisk eventyr

Stor ændring på landsholdet

Nedtur – forpurret af regn

Guardiola: ‘Haaland i kategori med de to monstre’

Tidligere Barca-præsidenter afviser bestikkelse

Mange hjørnespark til Les Gones
