ALGORFA (Tipsbladet): Efter en enkelt sæson i Championship har Mads Hermansen i de seneste måneder fået chancen for at prøve sig af i Premier League, og det er selvfølgelig noget, som den tidligere Brøndby-profil glæder sig over.
Det var dog først i lørdags, at Leicester hentede sæsonens første sejr, og derfor peger Mads Hermansen også på, at sæsonstarten ikke har været uden problemer.
– Det har været ganske fint. På et holdplan havde vi måske gerne set et point eller to mere på kontoen, men det har jo været, som det har været. Overordnet set har det været okay, men der er også plads til forbedringer, siger Mads Hermansen til Tipsbladet.
Det er lidt en målmands lod, at man nogle gange må have lidt tålmodighed. Men jeg arbejder så hårdt, jeg kan hver dag, og forsøger at spille mig på.
Mads HermansenMålmand, Leicester og Danmark
Den 24-årige dansker fik alvor gjort opmærksom på sig selv i det engelske i forrige weekend, da Leicester skulle en tur til Emirates Stadium for at møde Arsenal. Her tangerede Mads Hermansen Premier League-rekorden for flest redninger i samme kamp. Det endte dog med et 4-2-nederlag efter et par Arsenal-scoringer i tillægstiden, og derfor er det heller ikke sådan, at Mads Hermansen efterfølgende har set tilbage på kampen med et stort smil på læben.
– Det var jo travlt, men det er sådan, det er en gang imellem. Jeg er glad for, at jeg kunne bidrage med lidt redninger, men det endte selvfølgelig med nul point, så det var heller ikke alverdens, der var at fejre efterfølgende, men det er da klart, at jeg var glad for at kunne bidrage og få vist noget af det. Men ja, det var en kamp, hvor vi desværre fik nul point, lyder det fra Leicester-målmanden.
Du kom på ugens hold hos BBC efter den kamp, hvor den tidligere Premier League-angriber Troy Deeney udtalte, at din præstation mod Arsenal var 'en af de bedste præstationer fra et tabende holds målmænd', som han har set i hele sit liv. Gør det ikke indtryk at få den slags ros?
– Jo, det er da rart at høre, at folk synes, at jeg har gjort et godt stykke arbejde, men som du siger, den bedste indsats fra et tabende holds målmand, det er jo fint, men det klinger jo lidt hult, på en eller anden måde. Ikke udtalelserne, du ved, men følelsen for mig. Det er jo rart at kunne bidrage, men jeg er selvfølgelig træt af, at vi ikke kunne holde fast i det ene point, lyder det fra Mads Hermansen.
Venter stadig på landsholdsdebut
I den næste uges tid skal Mads Hermansen opholde sig i landsholdslejren i det sydlige Spanien, hvor Premier League-keeperen skal forsøge at overbevise landstræner Lars Knudsen om snart at give ham chancen.
Det er efterhånden halvandet år, at Mads Hermansen har været en del af landsholdet uden at få debut, men Leicester-profilen vil ikke nødvendigvis sige, at det har været irriterende for ham, at han stadig ikke har fået chancen for Danmark, hvor Kasper Schmeichel længe har været førstevalg.
– Om det er irriterende eller ej, ved jeg ikke, men jeg stræber altid efter at spille. Jeg gør, hvad jeg kan, for at bevise overfor trænerteamet, at det er mig, der skal spille. Jeg synes også selv, at jeg har spillet nogle gode kampe indtil videre i den her sæson, men det er klart, at det er dem, der sætter holdet.
– Det er jo, som det er, og det er jo også lidt en målmands lod, at man nogle gange må have lidt tålmodighed. Men jeg arbejder så hårdt, jeg kan hver dag, og forsøger at spille mig på, lyder det afslutningsvist fra Mads Hermansen.
Mads Hermansen har spillet 51 kampe for Leicester siden skiftet fra Brøndby i 2023.
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
AGF på rov i Hobro IK
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
OPTAKT
Randers FC – OB
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
INTERVIEW