Mads Hermansen: ‘Det er jeg selvfølgelig træt af’

Mads Hermansen er blevet rost til skyerne efter sin brandkamp mod Arsenal i forrige weekend, men personligt kigger Leicesters danske keeper mest tilbage på opgøret som en kamp, der gav nul point.



ALGORFA (Tipsbladet): Efter en enkelt sæson i Championship har Mads Hermansen i de seneste måneder fået chancen for at prøve sig af i Premier League, og det er selvfølgelig noget, som den tidligere Brøndby-profil glæder sig over. 

Det var dog først i lørdags, at Leicester hentede sæsonens første sejr, og derfor peger Mads Hermansen også på, at sæsonstarten ikke har været uden problemer. 

– Det har været ganske fint. På et holdplan havde vi måske gerne set et point eller to mere på kontoen, men det har jo været, som det har været. Overordnet set har det været okay, men der er også plads til forbedringer, siger Mads Hermansen til Tipsbladet. 

Det er lidt en målmands lod, at man nogle gange må have lidt tålmodighed. Men jeg arbejder så hårdt, jeg kan hver dag, og forsøger at spille mig på.

Mads Hermansen
Målmand, Leicester og Danmark

Den 24-årige dansker fik alvor gjort opmærksom på sig selv i det engelske i forrige weekend, da Leicester skulle en tur til Emirates Stadium for at møde Arsenal. Her tangerede Mads Hermansen Premier League-rekorden for flest redninger i samme kamp. Det endte dog med et 4-2-nederlag efter et par Arsenal-scoringer i tillægstiden, og derfor er det heller ikke sådan, at Mads Hermansen efterfølgende har set tilbage på kampen med et stort smil på læben. 

– Det var jo travlt, men det er sådan, det er en gang imellem. Jeg er glad for, at jeg kunne bidrage med lidt redninger, men det endte selvfølgelig med nul point, så det var heller ikke alverdens, der var at fejre efterfølgende, men det er da klart, at jeg var glad for at kunne bidrage og få vist noget af det. Men ja, det var en kamp, hvor vi desværre fik nul point, lyder det fra Leicester-målmanden. 

Du kom på ugens hold hos BBC efter den kamp, hvor den tidligere Premier League-angriber Troy Deeney udtalte, at din præstation mod Arsenal var 'en af de bedste præstationer fra et tabende holds målmænd', som han har set i hele sit liv. Gør det ikke indtryk at få den slags ros?

– Jo, det er da rart at høre, at folk synes, at jeg har gjort et godt stykke arbejde, men som du siger, den bedste indsats fra et tabende holds målmand, det er jo fint, men det klinger jo lidt hult, på en eller anden måde. Ikke udtalelserne, du ved, men følelsen for mig. Det er jo rart at kunne bidrage, men jeg er selvfølgelig træt af, at vi ikke kunne holde fast i det ene point, lyder det fra Mads Hermansen. 

Venter stadig på landsholdsdebut
I den næste uges tid skal Mads Hermansen opholde sig i landsholdslejren i det sydlige Spanien, hvor Premier League-keeperen skal forsøge at overbevise landstræner Lars Knudsen om snart at give ham chancen. 

Det er efterhånden halvandet år, at Mads Hermansen har været en del af landsholdet uden at få debut, men Leicester-profilen vil ikke nødvendigvis sige, at det har været irriterende for ham, at han stadig ikke har fået chancen for Danmark, hvor Kasper Schmeichel længe har været førstevalg. 

– Om det er irriterende eller ej, ved jeg ikke, men jeg stræber altid efter at spille. Jeg gør, hvad jeg kan, for at bevise overfor trænerteamet, at det er mig, der skal spille. Jeg synes også selv, at jeg har spillet nogle gode kampe indtil videre i den her sæson, men det er klart, at det er dem, der sætter holdet.

– Det er jo, som det er, og det er jo også lidt en målmands lod, at man nogle gange må have lidt tålmodighed. Men jeg arbejder så hårdt, jeg kan hver dag, og forsøger at spille mig på, lyder det afslutningsvist fra Mads Hermansen. 

Mads Hermansen har spillet 51 kampe for Leicester siden skiftet fra Brøndby i 2023. 





Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Storklub vil hente Thomas Kristensen

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Andreas Christensen afviste Danmark

River kontrakten over – stor stjerne arresteret



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

FC Midtjylland – Viborg FF

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

OB – FC Fredericia

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

– En stor beslutning

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Vild udtalelse blusser op i Italien

Hylder dansk debutant

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

LIVE: FCK – Bayer Leverkusen

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Elkjær jubler over Frank

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Chikaneret i 90 minutter

– Det bliver skamredet

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’