,

Krisemøde!

Ifølge Fotbollskanalen er det svenske fodboldforbund allerede ved at kigge sig om efter en ny landstræner.



Det blev en ny skuffelse for Jon Dahl Tomasson og det svenske landshold, da man fredag aften tabte med 0-2 hjemme mod Schweiz, og billetten til VM-slutrunden er meget, meget langt væk for Sverige, der er sidst i VM-kvalifikationsgruppen med et enkelt point efter tre kampe.

De dårlige resultater har fået de svenske supportere til at kræve Jon Dahl Tomasson fyret, og nu skriver Fotbollskanalen, at det svenske fodboldforbund er begyndt at sondere terrænet i forhold til en afløser.

Ifølge Fotbollskanalen har der været krisemøde i det svenske fodboldforbund, og man er i gang med at evaluere situationen. En af de ting, der er på agendaen, er Jon Dahl Tomassons fremtid som svensk landstræner.

Mediet fortæller videre, at fodboldforbundet er begyndt at snuse og arbejde på at finde ud af, hvem der skal afløse Jon Dahl Tomasson, hvis man vælger at stoppe samarbejdet med den danske træner. Faktisk startede det arbejde allerede inden landskampen mod Schweiz.

Den søgning er blevet intensiveret af de dårlige resultater, som lige nu ser ud til at gøre, at Sverige misser kvalifikationen til sommerens VM-slutrunde i USA.

Det hører dog også med til historien, at fodboldforbundet hele tiden holder øjne og ører åbne i forhold til mulige trænere, da det jo også kan ske, at en landstræner selv vælger at stoppe eller tage et andet job. Og derfor er det en naturlig og løbende proces, at man har overblik over trænermarkedet.

Tomasson blev allerede inden starten på opgøret mod Schweiz buhet af hjemmeholdets tilskuere, og det blev altså ikke bedre undervejs i opgøret, som Sverige tabte med 0-2.

Næste opgave for Sverige er en hjemmekamp mod Kosovo mandag aften. Den kamp skal kaste en sejr af sig, hvis svenskerne skal have forhåbninger om at blive 2’er i gruppen og dermed få chancen for at spille playoff om en billet til VM.

Så er spørgsmålet bare, om det er med Jon Dahl Tomasson i spidsen for det svenske landshold, eller om der til mandagens kamp er en anden træner på sidelinjen.



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Bekræfter FC København-historie

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen