Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Den danske landstræner er i fokus i de tjekkiske medier forud for braget tirsdag aften mod Danmark.



Kunne en mand med Brian Riemers erfaring blive ansat som landstræner for Tjekkiet?

Sandsynligvis ikke, skriver det store tjekkiske medie iDNES, som er et af de medier i Tjekkiet, der på dagen for den afgørende landskamp mod Danmark har fokus på Danmarks landstræner.

Brian Riemer har “kun” været cheftræner i et par år for Anderlecht, og ellers har han haft roller som assistenttræner i blandt andet Brentford under Thomas Frank og FC København under Ståle Solbakken og Ariel Jacobs.

Og det er der altså fokus på.

Om den 47-årige danske landstræner skriver iDNES:

– Har du bemærket, at han kun har haft én stilling som seniortræner, og at det ikke var særligt succesfuldt? Han holdt i mindre i to år hos Anderlecht i Bruxelles – storklubben, der ikke forbedrede sig som forventet – og ledelsen afskedigede Riemer for en “utilstrækkelig præstation”.

– Han var tidligere assistent i Brentford i England og trænede ungdomshold i København i lang tid. Ville noget lignende være nok til at træne landsholdet i Tjekkiet?

– Sandsynligvis ikke, men danskerne er overbeviste om, at de har fundet den rigtige. De forventer mere end bare point, skriver iDNES om Brian Riemer.

Også mediet livesport.cz har fokus på Riemers erfaring.

– Kan du gætte, hvad José Mourinho, Julian Nagelsmann og den nuværende træner for det danske landshold, Brian Riemer (47), har til fælles? De har aldrig spillet fodbold, men de har udviklet sig til toptrænere. Men chefen for Tjekkiets modstander har kun været cheftræner i 21 måneder i sin karriere, inden han blev landstræner.

– Hvis han skulle sætte sin erfaring på vægtskålen mod sin modpart, Miroslav Koubek (som i øvrigt startede sin trænerkarriere, da Riemer var fem år), ville hans skål stige op, skriver livesport.cz.

Fint tilfreds med Riemers erfaring

I forbindelse med ansættelsen af Brian Riemer sagde fodbolddirektør i DBU Peter Møller, at Riemer havde rigeligt med erfaring til at blive landstræner for Danmark.

– Omvendt synes jeg, at han har været i miljøer, hvor han har været tæt på store trænere og spillere, og han har truffet nogle valg der.

– Vincent Kompany havde ikke ret mange år som træner, og så endte han i Bayern München. Xabi Alonso var på Real Sociedads B-hold, og nu kan jeg forstå, at nogle synes, at han er en attraktiv træner.

– Erfaring er ikke lige med succes nødvendigvis. Der er ingen garanti for, hvis man har været træner i 20 år, at man passer ind på det danske landshold. Fagligheden og de menneskelige egenskaber har gjort, at Brian er et kongevalg, sagde Peter Møller om ansættelsen i 2024.

I oktober forlængede DBU og Brian Riemer samarbejdet.

Der er kampstart klokken 20.45 i Tjekkiet tirsdag aften.





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

Dyster spådom: Han er færdig til sommer

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Den største genistreg i Superligaen?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag