Der var drama for alle pengene, da Argentina og Brasilien skulle mødes i en VM-kvalifikationskamp søndag aften.
Kampen blev således kun lige akkurat fløjtet i gang, inden den efter fem minutter blev afbrudt af de brasilianske sundhedsmyndigheder. Her forlød det, at en håndfuld argentinske spillere ikke havde levet op til de brasilianske coronakarantæneregler, efter at de var kommet fra England.
I den argentinske lejr var man både under og efter kampen kritisk over for afbrydelsen. Lionel Messi kunne således ses på tv-billeder diskutere med myndighederne, og her var han efter sigende uforstående over for timingen.
– Hør her på mig. Vi har været her i tre dage. Ventede I bare på, at kampen ville starte? Hvorfor advarede I os ikke før?, lød det fra Messi ifølge ESPN.
Ifølge Mundo Albiceleste kaldte superstjernen det også “en skændsel”.
Efter kampen forstod Argentinas landstræner, Lionel Scaloni, heller ikke, hvorfor argentinerne ikke hørte noget før.
– Det gør mig meget trist. Jeg leder ikke efter nogen syndere. Uanset om noget skete eller ikke skete, var det ikke det rette tidspunkt til at bryde ind. Det skulle have været en fest for alle, at nyde de bedste spillere i verden på samme bane.
– På intet tidspunkt blev vi underrettet om, at de (spillerne, red.) ikke kunne spille kampen. Vi ville spille kampen, og det ville de brasilianske fodboldspillere også, sagde Lionel Scaloni ifølge det argentinske fodboldforbund.
I Brasilien er det ikke tilladt at rejse ind i landet, hvis man også har været i Storbritannien inden for de seneste 14 dage, medmindre man har permanent opholdstilladelse i sambalandet, og det argentinske landshold har altså fire spillere, der til daglig spiller i England, hvorfor de altså ifølge reglerne ikke måtte komme ind. De var dog kommet ind, tilsyneladende uden at de før var løbet ind i problemer.
Kampen blev som bekendt afbrudt, og det argentinske landshold har forladt landet.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
AVIS
