Det er ikke til at tælle på to hænder, hvor mange danske spillere der onsdag er ude af opgøret mellem Danmark og Sverige. På grund af britiske restriktioner til Danmark og på grund af et par positive coronatests i den danske landsholdslejr er omkring tre håndfulde spillere ikke med.
Døren åbnes naturligvis for andre spillere, og der er derfor en stribe spillere, der kan få deres debut for A-landsholdet onsdag mod Sverige.
En af dem kan tilmed skrive sig i historiebøgerne med en “rekord”, der ikke bliver slået.
19-årige Mikkel Damsgaard er nemlig den første fra årgang 2000 eller senere, der er udtaget til landsholdet. Får han debut, bliver han altså også den første fra det nye årtusinde, der spiller kamp for A-landsholdet.
Og det må der være ganske gode muligheder for, når Danmark møder Sverige, og der er så mange spillere ude af opgøret.
Læs også:Optakt: Danmark – Sverige
– Det ville være meget fedt at have den på sig, siger den 20-årige Sampdoria-spiller til tipsbladet.dk.
Mikkel Damsgaard skiftede i sommer fra FC Nordsjælland til Sampdoria og er efter et par måneder af den nye sæson i Italien allerede på A-landsholdet.
– Det er gået rigtigt hurtigt. Lige siden min første Superliga-kamp og siden, jeg blev taget op i Superliga-truppen. Det er man lidt vant til nu, så det er bare ud og gøre sit bedste hver eneste dag og vise, at man kan være med, siger Damsgaard.
Han går således ind til kampene mod Sverige, Island og Belgien med selvtillid og masser af spilletid i benene.
– Jeg synes selv, jeg er i god form. Jeg har spillet mere, end jeg har forventet. Jeg har været glad for den tid, jeg har fået. Jeg har lært helt vildt meget på de tre måneder, jeg har været dernede nu, så det har været godt. Jeg har nydt at spille fodbold med mit hold, og kampene har været fede, siger Damsgaard og forklarer:
Læs også:Sådan ser Danmarks trup ud mod Sverige: Superligaen dominerer
– Man kan mærke, man spiller på et højere niveau, også teknisk og taktisk. Det er noget andet i Italien med det taktiske. Man lærer noget både defensivt og offensivt, og så er det sværere at skabe chancer i Italien end måske Superligaen, så selvfølgelig er det et højere niveau, og på den måde udvikler man sig også mere.
Landsholdet har altid været en drengedrøm for “Dams”, der har sine forcer i det offensive og kan være med til at lirke defensive hold op.
– Jeg skal vise, at jeg kan være med på niveauet og vise over for Kasper, at jeg fortjener at være med her og spille sammen med alle de gode spillere. Og så skal jeg bare gøre mit bedste, siger Mikkel Damsgaard.
Sampdoria-danskeren blev født den 3. juli 2000 og voksede op i Jyllinge. Han fik Superliga-debut for FC Nordsjælland som 17-årig, og siden har Damsgaard udviklet sig til en god, offensiv spiller, der også er blevet fast mand på U21-landsholdet.
Læs også:Damsgaard blev storrost af træner: Han kommer tit med vilde udtalelser
Læs også:Kæmpe coronaudbrud i Nice: Er Kasper Dolberg smittet igen?
Læs også:Southampton topper Premier League: Det er lidt skræmmende
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
OPTAKT
AGF – OB
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TRANSFER
– Han virker frustreret!
NYHEDER
Medier fælder hård dom
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
Stjernetransfer på plads alligevel
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
EKSKLUSIVT
