“Jeg har aldrig set en spiller som ham (Michael Laudrup) siden – ikke før Damsgaard”.
Sådan sagde FC Nordsjælland-træner Flemming Pedersen i en samtale med det italienske medie Gianluca Di Marzio, og nu er Mikkel Damsgaard så tæt på at træde i Michael Laudrups fodspor som A-landsholdsspiller.
Danskeren har allerede taget skridtet til udlandet og Italien, som Michael Laudrup også gjorde det, og udtalelserne fra Flemming Pedersen er også blevet bemærket af Mikkel Damsgaard.
– Det er fedt at læse, at han siger sådan noget. Men han har det også med at komme med nogle vilde udtalelser en gang imellem. Jeg var rigtig glad for ham som træner, han lærte mig meget. Og det er selvfølgelig fedt, at en træner har sagt det om en, siger Mikkel Damsgaard til tipsbladet.dk.
Han mener det jo?
– Ja, han mener sgu det, han siger.
Det er ikke første gang, at Flemming Pedersen har haft gang i en vild sammenligninger. Og nok næppe sidste gang. Han sagde også i foråret, at Kamaldeen Sulemana har et Neymar-potentiale.
Men hvem af de to vil Mikkel Damsgaard egentlig helst sammenlignes med?
Læs også:Kæmpe coronaudbrud i Nice: Er Kasper Dolberg smittet igen?
– Ha ha. Begge to er rimeligt gode spillere, så hvis jeg bare kan nå lidt af det niveau, de nåede, er jeg glad.
Du har jo allerede lavet en assist til Quagliarella (37 år). Hvordan var det?
– Det var fedt. Det er vildt, hvad han har gang i. At han stadig kan spille på det niveau. Han springer ikke over, hvor gærdet er lavets, hverken til træning eller kamp. Det er stort at spille med ham og lave en assist til ham og bare se, hvordan han gør det hver dag. Man kan godt se, hvorfor han er der, hvor han er i dag, og hvordan man kommer dertil med det arbejde, han laver.
Det er hårdt arbejde hver eneste dag?
– Præcis. Der er ingen arrogance eller noget.
Hvordan er det at være ny i truppen og skal lære et helt nyt sprog?
– Selvfølgelig har det været nogle hårde perioder med sproget, jeg skulle lære at forstå, men jeg har fået nogle gode holdkammerater. Der er nogle fra Norge, og de har taget godt imod mig. Det har hele holdet. Jeg er positivt overrasket over, hvordan holdet har taget imod mig.
Læs også:Optakt: Danmark – Sverige
Hvordan kommunikerer du med de ældre italienere, der jo ikke rigtig taler engelsk?
– Jeg snakker ikke så meget med dem, men man har jo øjenkontakt og connection på banen. Det er med at bruge armene og vise, hvad man gerne vil have. Og nogle kan hjælpe med at oversætte, så vi kan forstå hinanden bedst muligt.
Nu skal vi lige høre. Der er jo masser af snak om cigaretter og masser af kaffe i Italien. Er det rigtigt?
– Jeg har ikke oplevet det med cigaretter, men jeg har også hørt om det. Det med kaffen kan jeg bekræfte. Der bliver drukket meget kaffe.
Drikker du også kaffe?
– Ikke så meget, nej. Ikke så meget som dem.
Læs også:Southampton topper Premier League: Det er lidt skræmmende
Læs også:Jannik Vestergaard og Southampton stryger til tops
Læs også:Intet fripas til Hjulmands debutanter: Vigtige kampe
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vil smadre transferrekord
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
NYHEDER
