Meget skal gå galt, hvis ikke Norge i november indløser billet til næste års VM i fodbold. Lørdag aften vandt Ståle Solbakkens tropper med 5-0 hjemme i Oslo over Israel i kvalifikationen.
Med sejren er Norge nu oppe på seks sejre i lige så mange kampe og en suveræn målscore, der lyder på 29-3. Det er kun Italien, der kan indhente nordmændene, som har en væsentlig bedre målscore end italienerne.
Sikkerheden havde fyldt meget forud for lørdagens kamp i Oslo.
Uden for stadion tog politiet tåregas i brug for at holde styr på demonstranter under kampen, mens der på Ullevaal var palæstinensiske flag på lægterne og spredt piften under den israelske nationalmelodi. Men da først kampen blev fløjtet op, var det sportslige i fokus.
Nordmændene fik med lidt hjælp alle muligheder for en god start, da kampens dommer Szymon Marciniak efter fire minutter tildelte værterne et straffespark, der var til den tynde side.
Erling Haaland fik ansvaret, men hans forsøg blev pillet af keeper Daniel Peretz. Han havde dog ifølge VAR forladt stregen før tid, og derfor fik Haaland en ny mulighed.
I andet forsøg pillede Peretz igen pynten af verdensstjernen. Denne gang havde keeperen læst Haalands spark i modsatte side af målet.
Efter lidt mere end et kvarter fik nordmændene på ny hjælp, og denne gang kom føringsmålet. Et indlæg fra Alexander Sørloth endte i nakken på israelske Anan Khalaili, og efterfølgende strøg bolden i gæsternes mål.
Ti minutter senere fik Haaland revanche for sit dobbelte straffekiks, da han med højrefoden fordoblede føringen, og kort efter blev det 3-0 ved et nyt israelsk selvmål.
I anden halvleg rundede Haaland 50 norske landsholdsscoringer, da han efter lidt mere end en time headede bolden i kassen til 4-0, og ti minutter senere fuldendte han sit hattrick.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
OPTAKT
Holland – Marokko
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED