OB’er modtog landsholdsudtagelse efter BIF-kamp: Betyder sindssygt meget

Oliver Christensen kom direkte fra OB’s nederlag, da han fik at vide, at han var udtaget til A-landsholdet. Det har han drømt om i al den tid, han har spillet fodbold.



OB-målmand Oliver Christensen var kun lige kommet ned i omklædningsrummet og havde dårligt haft tid til at ryste nederlaget til Brøndby IF af sig, da cheftræner Jakob Michelsen overbragte ham en glædelig nyhed: Han var udtaget til A-landsholdet. Det har han altid drømt om, fortæller han til fyens.dk.

Så selv om Christensen kunne ærgre sig over et 3-1-nederlag i en ellers lige kamp, kunne han også glæde sig over en milepæl i karrieren. Det er første gang, han tager skridtet op fra U21-landsholdet til A-truppen.

Læs også:Hjulmand tvunget til udskiftninger: Udtager ni nye spillere

– Jeg fik besked i omklædningsrummet lige efter kampen mod Brøndby. Det betyder sindssygt meget. Det er et kæmpe skulderklap at blive udtaget til A-landsholdet. Det er noget, jeg har drømt om, lige siden jeg begyndte at spille fodbold, siger Oliver Christensen til fyens.dk.

Baggrunden, som OB’eren bliver udtaget på, er dog en trist en af slagsen. Landstræner Kasper Hjulmand må nemlig se bort fra syv spillere, som alle optræder i England, når Danmark møder Sverige i en testkamp.

Læs også:Overblik: Her er spillerne som misser Danmark-Sverige

Den britiske regering har besluttet, at alle beboere i landet, der rejser hjem efter ophold i Danmark, skal i 14 dages karantæne. Alle, der ikke har bopæl i Storbritannien, og som har været i Danmark, kan slet ikke komme ind i landet.

Derfor kan folk som Kasper Schmeichel og Jonas Lössl altså ikke slutte sig til den danske landsholdstrup endnu, hvilket har givet plads til Oliver Christensen og FC Midtjyllands Jesper Hansen.

DBU håber stadig, at problemerne med indrejse til Storbritannien kan løses, så de danske spillere kan deltage i Nations League-kampen mod Island i Parken på søndag.

Læs også:Månedens Hold i Superligaen – oktober
Læs også:Bedst og værst: Lindstrøm gav en opvisning mod OB
Læs også:Superligaens bedste: Brøndby-profil er ene mand i front






Optakt til lørdagens FA Cup-finale mellem Chelsea og Manchester City LIVE

TransferLIVE: Bekræfter konen kæmpetransfer?

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Japan overrasker mod Holland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Elfenbenskysten straffer Ecuador

Jagter tidligere FCK-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Spanien – Kap Verde

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Belgien – Egypten