Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Aleksei Kulbakov, Hviderusland
På TV: Kanal 5
Hashtag: #dansch #landsholdet
Holdnyt:
Danmark:
Det danske landshold formåede blot at få fire point ud af udekampene mod Gibraltar og Georgien, og selv om det ikke er en katastrofe, stiller det Danmark i en situation, hvor man så absolut ikke har råd til at tabe kampen til Schweiz. At foretrække er en sejr, fordi man så selv kan afgøre egen skæbne, mens uafgjort måske også kan ende med at være nok i det lange løb.
De to øverste i gruppen kommer med til EM, og lige nu er det et ræs mellem Irland, Danmark og Schweiz, hvor alle hold mangler at mødes en gang indbyrdes. Da Danmarks kamp mod Irland er på udebane, er det en rigtig god idé ikke at være i en situation til sidst, hvor kun tre point er nok.
Derfor skal man ud og angribe Schweiz, og landstræner Åge Hareide har da også allerede gjort det klart, at det bliver et aggressivt dansk hold, han sætter på banen, ligesom meldingen lyder, at man vil spille som mod Polen, hvor det var det direkte spil via luften, der sikrede en dansk 4-0 sejr.
Hareide melder om friske ben hele vejen rundt, og med tanke på, at han ønsker et luftangreb mod Schweiz, er det nærliggende at få den tanke, at holdet kommer til at spille med både Andreas Cornelius og Yussuf Poulsen fra start, og så er spørgsmålet, om man tager endnu en angriber ind og sætter de to andre på kanten. Cornelius havde i hvert fald stor succes på højrekanten i den Polen-kamp, Åge Hareide tidligere har henvist til.
Der er ingen karantæner eller skader at rapportere om i den danske lejr, så Åge Hareide har frit valg på alle hylder.
Schweiz:
Mens Danmark har frit valg på alle hylder, er Schweiz’ landstræner uden landets måske største profil i form af kantspiller Xherdan Shaqiri. Liverpool-spilleren er skadet og ude af opgøret, men Petkovic kan glæde sig over, at Shaqiri på den lange bane har meldt sig under fanerne, selv om der har været lidt ballade i kulissen, fordi Shaqiri angiveligt var sur over ikke at være blevet udnævnt til anfører.
Anfører for Schweiz er Arsenals midtbanespiller Granit Xhaka, og han er en af de spillere, der skal være med til at stoppe Danmark i Parken. Schweiz kan godt leve med et point, da man så stadig bare er et enkelt efter Danmark i gruppen, og Schweiz har spillet en kamp færre end Danmark.
Schweiz har masser af rutine med til opgøret mod Danmark, og det er efterhånden en nation, der har spillere på mange store adresser. Mange af de schweiziske spillere holder til i klubber i Tyskland, så der er kvalitet på holdet.
Holdet har indtil videre slået Georgien ude og Gibraltar hjemme, mens det har spillet uafgjort i Irland og uafgjort hjemme mod Danmark i den skøre 3-3 kamp, hvor Danmark med 10 minutter igen af opgøret var bagud 0-3.
Da Danmark mødte Schweiz senest, stillede schweizerne i en 4-3-3 – blandt andet fordi Fabian Schär var ukampdygtig – men siden har man spillet en variant med tre centrale forsvarsspillere. Det kan man meget vel komme til at se igen fra Schweiz’ side.
Karantæne:
Danmark: Ingen
Schweiz: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, Kjær, Christensen, Stryger Larsen – Højbjerg, Delaney, Eriksen – Poulsen, Cornelius, Braithwaite
Schweiz (3-4-2-1): Sommer – Elvedi, Akanji, Schär – Mbabu, Zakaria, Xhaka, Rodriguez – Embolo, Freuler – Seferovic
Profilen:
Breel Embolo scorer ikke mange mål på det schweiziske landshold, men et af de fire mål, han har scoret for landsholdet, kom i den vilde 3-3 kamp mod Danmark. Han er en farlig spiller, Embolo, for selv om han ikke selv hakker mange bolde i kassen, er han utrolig hurtig. Han kommer til at true det danske forsvar og rummet bag forsvaret, så ham skal der styr på, hvis det skal ende med dansk succes, For han er også med til at gøre medspillerne bedre.
Vidste du, at..:
Danmark og Schweiz har mødtes 13 gange i historien, og det danske hold har vundet fire af de kampe, Schweiz tre, mens seks af kampene er endt uafgjort. Skulle det ende med endnu en uafgjort, vil det være udeholdet Schweiz, der er klart bedst tjent med det denne gang.
Læs også:Efter lang pause: OB-spiller udtaget til Ugandas landshold
Dom:
Det tegner til at blive en intens kamp, hvor Danmark skal frem og angribe og søge sejren. Men det bliver ikke nemt, for Danmark var i store dele af kampen i Schweiz næstbedst, indtil der blev sat en stor og vild slutspurt ind, og 0-3 blev til 3-3.
Denne gang har man indtrykket, at Hareides mandskab kommer med et stort tryk i luften, og det bliver interessant at se, om Schweiz kan stå imod. De har på papiret spillerne til det med stærke centerbacks som Fabian Schär, Manuel Akanji og Nico Elvedi. Hvis landet spiller med tre centrale forsvarer, er det ikke sikkert, at mission “overfald Schweiz i luftspillet” lykkes. Holdet har de senere år vist sig at være et mandskab, der er god til at forsvare via en kompakt opstilling.
Og så bliver det interessant at se, om danskerne kan komme med andet.
På papiret tegner det til at blive et tæt opgør, og udeholdet kommer til at være hæmmet af, at Liverpool-stjernen Xherdan Shaqiri er ude med en skade. Vi tror på, at det ender i en pointdeler mellem to hold, der må vente til november med at få afgjort, hvem der skal til EM. 1-1 i Parken.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Gytkjær stortrives i Polen: I Danmark er der ramaskrig over en knaldperle
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
I chok over Manchester United
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
MEDIE
631 millioner kroner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Medier revser Real Madrid-træner
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
‘Det er tæt på uforklarligt’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
NYHEDER
