Overbevist om Hjulmand: Højt internationalt niveau

Tidligere landstræner Morten Olsen har tiltro til sin efter Kasper Hjulmand og landsholdets muligheder i Tyskland til sommer.



Denne historie stammer fra et interview 26. januar 2024, der er Tipsbladets sidste udgave på print.

Det var et hårdt VM i Qatar for Danmarks landshold med dårlig stemning over en slutrunde, de færreste i Danmark mente at Qatar burde have været vært for.

Meget bedre blev det ikke i 2023, hvor kvalifikationen til EM ganske vist blev sikret før sidste runde, men som undervejs slet ikke var så stensikker som ventet og med unaturligt mange dårlige halvlege og kampe fra landsholdets side.

Det var ikke kønt, ikke tilnærmelsesvist, men for Morten Olsen at se er der ikke grund til alarm eller tvivl om landsholdets indre kvaliteter.

– Vi har en landstræner, der holder et meget højt, internationalt niveau, og to stærke assistenter i Christian Poulsen og Morten Wieghorst, der selv har prøvet rejsen som topspillere og nu arbejder med Kasper. Den del har landsholdet helt på plads, siger Morten Olsen til Tipsbladet.

229149

Kasper Hjulmand (tv) og Englands landstræner Gareth Southgate til EM-lodtrækningen i slutningen af 2023. 

– Man har vist, man faktisk har chancen mod alle hold på dagen. Slutrunder handler meget om timing. Det handler om, hvem vi selv er, hvem modstanderen er, og hvordan de og vi står. Når vi skulle møde Portugal, gjorde det en enorm forskel, om Cristiano Ronaldo var med eller ej. De var et helt andet hold uden ham. Jeg synes, landstræneren har en god gruppe spillere med en god organisation omkring sig, siger Morten Olsen.

Spørgsmålet om veteranerne
Set udefra virkede det tydeligt, op til VM 2022 men især gennem 2023, at flere spillere på landsholdet ikke var i samme form i deres klubber, som de havde været i 2021 og første halvdel af 2022.

Pierre-Emile Højbjerg, Simon Kjær, Kasper Schmeichel og Christian Eriksen oplevede på forskellig vis at ryge på bænken, eller at der opstod tvivl om deres plads, for Schmeichels vedkommende har der også været klubskifter til Nice og siden Anderlecht siden EM 2021, mens det samme kan være i vente for Højbjerg fra Tottenham i den kommende uge eller til sommer.

229149

Det er en landstræners lod at håndtere den type udfordringer, han ikke har nogen indflydelse på, men der er ikke grund til fortvivlelse efter det ellers dårlige 2023, mener Morten Olsen.

– Jamen, det er da også et svært spørgsmål. Først og fremmest skal man huske, at fodbold er et holdspil. Det handler meget om konstellationer, om at vælge det, hvor spillerne gør hinanden bedre. Jeg ved godt, det er trænersnak, men det er rigtigt. Man skal afveje de redskaber, spillerne har.

– Da jeg spillede på landsholdet i 70'erne, havde vi Kristen Nygaard, der gjorde det fremragende i AZ Alkmaar. Han havde nogle indlysende, individuelle kvaliteter, hvor man tænkte, at han indiskutabelt skulle være på landsholdet. Og han var da også med. Men Sepp [Piontek, der kom til i 1979] valgte at tage andre spillere med, og det viste sig at være bedre for holdet trods Kristens store kvaliteter, siger Morten Olsen.

– Det handler om de rette konstellationer, og det kan også betyde, man tager spillere med, der ikke har spillet så meget i klubben, men som du i sidste ende tror på, siger Morten Olsen.

Du finder interviewet med Morten Olsen i den sidste udgave af Tipsbladet på print sammen med Ekstra Bladets trykte avis fredag 26. januar.

Her har vi også interviews Michael Laudrup, Frank Arnesen, Ståle Solbakken og en læser gennem mange år om Tipsbladets betydning.

Husk også, at den gode journalistik og de gode historier vil være at finde på tipsbladet.dk, der den kommende tid udvider med nye formater og projekter på video, sociale medier og i tekst på tipsbladet.dk.





Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Morten Bruun med dyster spådom



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Jubler over ny Brøndby-chef

Færdig? Manchester City har udset afløser

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Benhård Brian Riemer-melding

Vejle Boldklub – OB

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Håber på FC København-exit

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Nu dukker første historie op

I svime over Morten Hjulmand



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Messi rammer gyldent tal

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant