PARKEN (Tipsbladet): Mathias 'Zanka' Jørgensen er egentlig ikke på vej til EM, men alligevel fik han 45 minutter i testkampen mod Sverige, ligesom han også træner med inden landsholdets afgang til Tyskland.
Han blev tirsdag indkaldt som gardering for at aflaste nogle af forsvarsspillerne, der døjer med problemer, men situationen kunne lige så vel have været en helt anden. For det har været svært for forsvarsspilleren at støde til som gardering, og han indrømmer, at han overvejede at takke nej. Det fortalte han på ærlig vis efter sejren over Sverige til Tipsbladet og de fremmødte medier.
– Selvfølgelig gør man det (overvejede at sige nej, red.). Der er altid et eller andet inde i en, som er både et ego og et menneske, der siger: ”ved du hvad… Jeg har også et liv og en familie, som ikke skal passes, men som skal respekteres”. Jeg er også 34 år gammel. Det havde været noget andet, hvis jeg var 22. Så havde det været nemt nok bare at sætte alt på det, for alt er en mulighed. Alle de her tanker går igennem hovedet.
– Omvendt er det måske ikke så mange gange eller flere gange, jeg får lov til at repræsentere Danmark, så det var også med i det. Efter en god snak derhjemme, blev vi enige om, at det var det værd at spille chancen, fortæller han.
Det er tydeligt at mærke på Brentford-spilleren, at han har brugt meget tid på at reflektere over situationen, men også at han ikke vil lægge låg på sig selv. Det er følelser, som præger hans svar, og han kigger de fremmødte journalister i øjnene, når han taler.

Selv om han i dag fik spilletid, så har minutterne ikke på nogen måde tændt et håb for ham om, at han bliver en del af den endelig EM-trup. Det kan han blive, hvis nogle af forsvarskonkurrenterne ikke bliver klar.
– Det gør hverken min situation værre eller bedre, at jeg spiller i dag. Jeg ved godt, at jeg er her, hvis der er en af de andre, som ikke bliver klar. Det er jeg som sådan afklaret med. Det er ikke nemt, men det er nu engang den rolle, Kasper stillede i udsigt til mig, som jeg sagde, at jeg godt kan udfylde.
– Det har været lidt mere udfordrende mentalt, end jeg troede, det ville være, siger han med henvisning til, at han skal gå og håbe på, at nogle af de andre ikke bliver klar.
Hvordan er det at gå med den fornemmelse i kroppen?
– Det har jeg brugt de sidste 24 timer på at bearbejde. Jeg troede ikke, det ville være så svært. Jeg bliver spurgt, om det er en ubehagelig følelse. Det ved jeg ikke, men det er en ny og underlig følelse, som jeg ikke har prøvet før, siger han og uddyber:
– Man plejer at være mere eller mindre udtaget, når man kommer. Selvfølgelig har jeg været i en bruttotrup, når der skæres nogle fra, men der har det været en konkurrencesituation. Det er det ikke nu her. Der er blevet truffet et valg, og på den måde er det underligt, at vi alle lidt går og afventer, hvem der bliver klar og ikke bliver klar.
Selv om 'Zanka' har haft det svært i denne situation, så har han truffet valget om at hjælpe, og det fik han gjort onsdag aften, da han blev indskiftet til anden halvlegs start og var med til at hjælpe Danmark med at vinde testkampen 2-1.
NYHEDER
Benhård transfermelding
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
Han peger på Simon Kjær
NYHEDER
– Alle taler om dem!
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
– Du har udstråling som tagpap
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Lerager ser forandret Kamil Grabara
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER