Morten Wieghorst er tilbage i landsholdets trænerstab, men ikke i den rolle som midlertidig landstræner, han ellers var tiltænkt, da Kasper Hjulmand stoppede.
Dengang blev Wieghorst nævnt som en varig løsning, men umiddelbart før første samling blev han sygemeldt med symptomer på stress. Og selv om han nu er raskmeldt, træder han i oktober et skridt tilbage som assistent for Lars Knudsen.
Det betyder dog ikke, at fodbolddirektør i Dansk Boldspil-Union (DBU) Peter Møller har afskrevet Wieghorst som fast landstræner.
– Vi kender Morten rigtig godt. Jeg har både spillet på U21-landsholdet og A-landsholdet med ham, han har været på A-landsholdet de seneste fire år og været U21-landstræner. Han har også trænet Nordsjælland, AGF og AaB.
– Vi kender hans kvaliteter, så om han ikke er med i en eller to samlinger, betyder ingenting. Hans kvaliteter har vi helt styr på, påpeger Peter Møller.
Wieghorsts sygemelding betød, at Lars Knudsen med kort varsel måtte tiltræde som landstræner. Den opgave bestod landsholdets hidtidige dødboldtræner ved at slå både Schweiz og Serbien 2-0 i Parken.
Peter Møller afviser, at de gode resultater har købt DBU mere tid til at finde en afløser til Danmarks nok mest fremtrædende trænerjob.
– Om vi taber eller vinder, ændrer ikke på, at vi skal have en landstræner i det nye år. Vi har talt med mulige kandidater og skal tale med mulige kandidater. Så har vi tre-fire måneder til at finde den bedst mulige landstræner og træffe den beslutning, som vi synes, er den rigtige.
– Vi spiller på to baner lige nu. Ét er, at vi skal afvikle nogle kampe, som vi helst skal vinde, og så skal vi prøve at finde den bedst mulige landstræner til jobbet, forklarer han.
Fodbolddirektøren vil ikke svare direkte på, om Lars Knudsen selv er i spil til jobbet.
– Jeg kommer ikke til at gå ind i, hvem der er kandidater og ikke kandidater. Jeg kan fornemme, at der er mange eksperter og superligatrænere, der vil bringe alle mulige kandidater på banen. Vi taler med kandidater, og vi kommer til at tale med kandidater, siger Peter Møller.
Med sit forarbejde og sin indflydelse på trupudtagelsen havde Wieghorst en stor aktie i Danmarks succes i de to første Nations League-kampe, mener Peter Møller.
Men helbredet kommer først, og det er for tidligt at vurdere, om den tidligere midtbanekriger har overskud nok til at stille sig i spidsen igen.
– Planen er, at vi med råd fra læger og eksperter tager det stille og roligt. Ingen ved, hvordan det ser ud om to måneder.
– Til den tid må vi se, hvordan han har det. Men vi har selvfølgelig både en plan A og en plan B til november, siger DBU-direktøren.
Danmark møder Spanien på udebane 12. oktober. Tre dage senere går turen til Schweiz. I november afsluttes gruppespillet i Nations League med opgør mod Spanien og Serbien.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
AGF – OB
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Ramt af pointstraf
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
NYHEDER
Medier fælder hård dom
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
Stjernetransfer på plads alligevel
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
– Han virker frustreret!
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT