Sabler Frankrig ned: Her var Danmark bedre

Frankrig høster ikke ligefrem roser i hjemlandet dagen derpå.



20 gode minutter havde Frankrig i sig, inden Danmark satte kniven ind.

Fra minut 34 til 39 afgjorde Kasper Dolberg og Andreas Skov Olsen kampen til Danmarks fordel. Herfra var de franske verdensmestre anført af Kylian Mbappé og Antoine Griezmann yderst tamme.

Flere franske medier rejser oven på præstationen i Parken bekymring forud for VM i Qatar. I L'Equipes trykte kolonner bliver kniven også svunget af den tidligere franske landsholdsspiller Vikash Dhorasoo, som ikke bryder sig om Didier Deschamps taktiske oplæg.

– Personligt mener jeg, at systemet [3-4-3, red.] er dårligt. Jeg er heller ikke helt objektiv, da jeg ikke bryder mig om det system. Hvis ingen af de tre stoppere deltager i spillet, så mister du nogen på midtbanen, og så bliver du underlegen, siger Dhorasso i L'Equipe ifølge football.fr.

Midtbanespilleren, der blandt andet har en fortid i Lyon, hæfter sig ved Danmarks 4-3-3-formation, som han mener havde flere fordele, end det der var tilfældet med Deschamps system.

– Jeg noterer mig ved fire forsvarsspillere, hvilket også gælder Danmark, så bliver deres backs meget mere involveret. Det var slet ikke tilfældet hos os. Alle de største VM-bejlere spiller med fire nede bagved.

Didier Deschamps har praktiseret 3-4-3-formationen siden EM 2020, men Vikash Dhorasoo mener altså, at der skal andre boller på suppen fremadrettet. Frankrig havde en hel del spillere skadet til opgøret i Parken, så Danmark kan formentlig forvente en anden modstand til VM.

Her er danskerne i gruppe med netop Frankrig, Australien og Tunesien. VM skydes igang om godt halvanden måned.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’