Det danske fodboldlandshold tager tirsdag aften hul på EM-kvalifikationen med en udekamp mod gruppens formodede sværeste modstander i Schweiz, og det tegner umiddelbart til at blive en taktisk affære mellem to mandskaber, der ikke satser voldsomt på at komme frem og skabe chancer.
I Schweiz har de en ganske god kilde til at belyse, hvad Danmark kommer med, for Nils Nielsen er ansat som landstræner for Schweiz’ kvinder, og han er tidligere træner for det danske kvindelandshold – blandt andet da holdet i Holland vandt EM-sølv i 2017.
Dermed har han haft sin gang i DBU og arbejdet i fodboldforbundet, mens det både var Morten Olsen, der var landstræner, og altså nu under Åge Hareide. Og Nielsen har også været U18-landstræner for Danmark i 2012/2013.
– Jeg kender næsten alle spillerne, for de fleste af dem kom gennem det danske talentudviklingsprogram. Det er et godt hold, der er svært at slå, men stilen under Morten Olsens efterfølger, Åge Hareide, har ændret sig markant. Holdet spiller meget mere simpelt, direkte, uden risiko og med fokus på at undgå. Det er hverken kønt eller interessant at se på, at spillerne minimerer risikoen, fordi der bliver skabt langt færre chancer til at score. Holdet er ekstremt defensivt stærkt, og der er nogle fremragende forsvarsspillere og en exceptionel måmand, siger Nils Nielsen i et større interview med bzbasel.ch.
Nils Nielsen roser Christian Eriksen og Kasper Schmeichel, som han kalder for verdensklasse, og så roser han også Thomas Delaney og Simon Kjær. Den danske træner peger også på, at landsholdet er gode til at udnytte svagheder hos modstanderen, for eksempel hvis en back er lille, at man så spiller hårdt på at lange bolde i den side af banen. Den del er der roser for, men der er også meget, som Nils Nielsen ikke bryder sig om.
– Holdet har helt sikkert min respekt for det (stimen uden nederlag, red.), og for så lille et land er det en utrolig ting at opnå.
– Men ud over det faktum, at jeg ikke bryder mig om stilen, tror jeg heller ikke, man kommer til at vinde stort på det. Man kan få bedre resultater ved at spille uden risiko på den korte bane, men i det lange løb skaber man forhindringer, selv om det var sådan, Grækenland vandt EM i 2004 og Danmark i 1992.
– Det er ikke den eneste årsag til, at jeg favoriserer Morten Olsens stil – den legesyge, kreative stil. Jeg kan faktisk også bedre lide Schweiz’ måde at spille på. Schweizerne er i stand til at holde fast i bolden og skabe chancer ved at bygge op selv. De kigger mere mod en sydeuropæisk stil, hvor alle nordiske lande nu spiller helt på samme måde. Man kan kalde det svensk, siger Nils Nielsen, der ikke har store forhåbninger til en underholdende kamp tirsdag aften:
– Schweiz kommer til at være meget på bolden, og der kommer til at være få målchancer. Schweiz vil forsøge at bryde det danske forsvar op, men det kommer ikke til at blive nemt. Schweiz skal passe på at lave fejl, for så kan danskerne blive farlige, og det er, danskernes store styrke. Men det bliver en kamp med få mål – mit bud er 0-0, måske kan der komme en enkelt scoring i kampen – man skal huske på, at begge gerne vil undgå at tabe.
Den 47-årige dansker fortæller, at de to lande i hans optik nærmest har skiftet måde at spille på, hvor det tidligere var Schweiz, der forsvarede med næb og klør på et tidspunkt, mens det nu er Danmark, der vil forsvare sig til et resultat.
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt mellem Bees og Whites
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Danske klubber efter Thomas Delaney
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
NYHEDER
Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
TRANSFER
Færdig i Superligaen – skifter for småpenge
EKSKLUSIVT
Napoli jagter Superliga-profil
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
TOPNYHED
FC København-boss med klar melding om Neestrup
Anbefaler FC Midtjylland til alle
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Stort Brøndby-talent stråler i Holland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
FANKLUBBEN
‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
INTERVIEW
Thomas Delaney i stor hyldest
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
EKSKLUSIVT
Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
NYHEDER
Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
NYHEDER
Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
MEDIE
Brøndby afvist
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind
NYHEDER
Thomas Frank vil handle i transfervinduet
Superliga-boss: Ja, han er en kandidat
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
Syv i træk for Barcelona
Tadej Pogačar træffer stor beslutning
FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale
TIPSBLADETS DOM
Det var MEGET specielt – alle talte om det!
NYHEDER
Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’
Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur
LIVE: FCK sikkert videre i pokalen
Viborg er klar til pokalsemifinale
NYHEDER
Zorniger kommer med klar besked
NYHEDER
Aflyser møde med pressen
TOPNYHED
