Simon Kjær kommenterer mulig fremtid i FCM

Simon Kjær ser i øjeblikket Italien som sit hjem, men Danmarks landsholdskaptajn vil ikke kategorisk afvise en mulig fremtid i FC Midtjylland.



HELSINGØR (Tipsbladet): Med Thomas Thomasberg og Peter Sand har FC Midtjylland i løbet af det seneste års tid hentet to tidligere spillere tilbage til klubben i afgørende roller udenfor banen. 

Og i et interview med Tipsbladet gjorde FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein det for nyligt klart, at han også meget gerne ser folk som Erik Sviatchenko, Jonas Lössl, Joachim Andersen, Rasmus Nissen Kristensen og Simon Kjær få vigtige roller i FC Midtjylland, når deres spillerkarrierer en dag er forbi. 

For Simon Kjærs vedkommende er situationen dog den, at hans kone er svensk, og at familiens fremtid dermed ikke umiddelbart ligger i Danmark. Det fortalte landsholdets anfører torsdag, da han mødte den danske presse på Hotel Marienlyst. 

Her pegede Kjær på, at hans børn taler engelsk og at han lige nu ser Italien som sit hjem. Men det er ikke nødvendigvis ensbetydende med, at Claus Steinlein kan glemme alt om at se Simon Kjær i FC Midtjylland en gang i fremtiden. 

– Jeg har lært, at i fodbold skal man aldrig nogensinde afvise noget som helst, lyder det fra Simon Kjær, hvorefter landsholdets anfører trækker vejret dybt ind og tøver en smule. 

Men er FC Midtjylland interessant for dig?

– Det er et godt spørgsmål. Det ved jeg ikke, om det kan være. Jeg kan se mig selv mange steder. Jeg kan også se mig selv mange steder, som ikke har noget med fodbold at gøre. For lige så meget, som jeg elsker den verden, lige så meget hader jeg den også for nogle af de ting, der foregår. Så der er rigtigt mange ting i det. Men jeg tror også jeg har fundet ud af, som jeg også har sagt tidligere, at den tid, der kommer efter fodbold, den har jeg ikke spekuleret så meget på, svarer Simon Kjær og fortsætter:

– Og jeg har egentlig heller ikke lyst til at begynde at forestille mig den, for hvis jeg begynder at lægge fokus den vej, så begynder jeg at fjerne fokus fra min fodbold. Jeg har været så privilegeret i mit liv, at når jeg engang er færdig med fodbold, hvilket jeg ikke forventer sker lige foreløbig, at jeg kan sætte mig ned i seks måneder eller et år og finde ud af, hvad jeg skal.

– Jeg har ikke behov for at komme ud og finde et arbejde. Så privilegeret er jeg heldigvis på det punkt. Og jeg skal også nok finde ud af det på et tidspunkt. Men den tid, den sorg.

Under presseseancen i Helsingør blev Simon Kjær også spurgt til sin uafklarede situation i AC Milan. Her pegede Danmarks anfører på, at der i øjeblikket foregår en undersøgelse, som kan få betydning for hans egen fremtid i Milano-klubben. Det kan du læse om HER.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Kæmpe forløsning for FC København

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Erstatter han Andreas Christensen?

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Set i København – de leder efter ny sportschef

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Hingste sparker Falke i Casablanca

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Allan Kuhn i svime: Suverænt!