HELSINGØR (Tipsbladet): Med Thomas Thomasberg og Peter Sand har FC Midtjylland i løbet af det seneste års tid hentet to tidligere spillere tilbage til klubben i afgørende roller udenfor banen.
Og i et interview med Tipsbladet gjorde FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein det for nyligt klart, at han også meget gerne ser folk som Erik Sviatchenko, Jonas Lössl, Joachim Andersen, Rasmus Nissen Kristensen og Simon Kjær få vigtige roller i FC Midtjylland, når deres spillerkarrierer en dag er forbi.
For Simon Kjærs vedkommende er situationen dog den, at hans kone er svensk, og at familiens fremtid dermed ikke umiddelbart ligger i Danmark. Det fortalte landsholdets anfører torsdag, da han mødte den danske presse på Hotel Marienlyst.
Her pegede Kjær på, at hans børn taler engelsk og at han lige nu ser Italien som sit hjem. Men det er ikke nødvendigvis ensbetydende med, at Claus Steinlein kan glemme alt om at se Simon Kjær i FC Midtjylland en gang i fremtiden.
– Jeg har lært, at i fodbold skal man aldrig nogensinde afvise noget som helst, lyder det fra Simon Kjær, hvorefter landsholdets anfører trækker vejret dybt ind og tøver en smule.
Men er FC Midtjylland interessant for dig?
– Det er et godt spørgsmål. Det ved jeg ikke, om det kan være. Jeg kan se mig selv mange steder. Jeg kan også se mig selv mange steder, som ikke har noget med fodbold at gøre. For lige så meget, som jeg elsker den verden, lige så meget hader jeg den også for nogle af de ting, der foregår. Så der er rigtigt mange ting i det. Men jeg tror også jeg har fundet ud af, som jeg også har sagt tidligere, at den tid, der kommer efter fodbold, den har jeg ikke spekuleret så meget på, svarer Simon Kjær og fortsætter:
– Og jeg har egentlig heller ikke lyst til at begynde at forestille mig den, for hvis jeg begynder at lægge fokus den vej, så begynder jeg at fjerne fokus fra min fodbold. Jeg har været så privilegeret i mit liv, at når jeg engang er færdig med fodbold, hvilket jeg ikke forventer sker lige foreløbig, at jeg kan sætte mig ned i seks måneder eller et år og finde ud af, hvad jeg skal.
– Jeg har ikke behov for at komme ud og finde et arbejde. Så privilegeret er jeg heldigvis på det punkt. Og jeg skal også nok finde ud af det på et tidspunkt. Men den tid, den sorg.
Under presseseancen i Helsingør blev Simon Kjær også spurgt til sin uafklarede situation i AC Milan. Her pegede Danmarks anfører på, at der i øjeblikket foregår en undersøgelse, som kan få betydning for hans egen fremtid i Milano-klubben. Det kan du læse om HER.
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
AVIS
Storklub meldes interesseret
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT