HELSINGØR (Tipsbladet): Med Thomas Thomasberg og Peter Sand har FC Midtjylland i løbet af det seneste års tid hentet to tidligere spillere tilbage til klubben i afgørende roller udenfor banen.
Og i et interview med Tipsbladet gjorde FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein det for nyligt klart, at han også meget gerne ser folk som Erik Sviatchenko, Jonas Lössl, Joachim Andersen, Rasmus Nissen Kristensen og Simon Kjær få vigtige roller i FC Midtjylland, når deres spillerkarrierer en dag er forbi.
For Simon Kjærs vedkommende er situationen dog den, at hans kone er svensk, og at familiens fremtid dermed ikke umiddelbart ligger i Danmark. Det fortalte landsholdets anfører torsdag, da han mødte den danske presse på Hotel Marienlyst.
Her pegede Kjær på, at hans børn taler engelsk og at han lige nu ser Italien som sit hjem. Men det er ikke nødvendigvis ensbetydende med, at Claus Steinlein kan glemme alt om at se Simon Kjær i FC Midtjylland en gang i fremtiden.
– Jeg har lært, at i fodbold skal man aldrig nogensinde afvise noget som helst, lyder det fra Simon Kjær, hvorefter landsholdets anfører trækker vejret dybt ind og tøver en smule.
Men er FC Midtjylland interessant for dig?
– Det er et godt spørgsmål. Det ved jeg ikke, om det kan være. Jeg kan se mig selv mange steder. Jeg kan også se mig selv mange steder, som ikke har noget med fodbold at gøre. For lige så meget, som jeg elsker den verden, lige så meget hader jeg den også for nogle af de ting, der foregår. Så der er rigtigt mange ting i det. Men jeg tror også jeg har fundet ud af, som jeg også har sagt tidligere, at den tid, der kommer efter fodbold, den har jeg ikke spekuleret så meget på, svarer Simon Kjær og fortsætter:
– Og jeg har egentlig heller ikke lyst til at begynde at forestille mig den, for hvis jeg begynder at lægge fokus den vej, så begynder jeg at fjerne fokus fra min fodbold. Jeg har været så privilegeret i mit liv, at når jeg engang er færdig med fodbold, hvilket jeg ikke forventer sker lige foreløbig, at jeg kan sætte mig ned i seks måneder eller et år og finde ud af, hvad jeg skal.
– Jeg har ikke behov for at komme ud og finde et arbejde. Så privilegeret er jeg heldigvis på det punkt. Og jeg skal også nok finde ud af det på et tidspunkt. Men den tid, den sorg.
Under presseseancen i Helsingør blev Simon Kjær også spurgt til sin uafklarede situation i AC Milan. Her pegede Danmarks anfører på, at der i øjeblikket foregår en undersøgelse, som kan få betydning for hans egen fremtid i Milano-klubben. Det kan du læse om HER.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
Interessen er eksploderet på grund af FC København
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER