Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Christian Nørgaard og Jonas Wind sætter ord på Danmarks nedtur mod Belarus.



PARKEN (Tipsbladet): Det var forståeligt nok en helt utroligt skuffet Christian Nørgaard, der efter den skandaløse 2-2-kamp mod Belarus mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse.

Her erkendte den rutinerede midtbanespiller på, at det var et meget tynget dansk omklædningsrum, han netop var trådt ud ad.

– I dag er vi nok i lige så stor choktilstand som I (pressen, red.) er. Det tror jeg er den fornemmelse, alle står med.

– At der i de minutter sker et eller andet inde i hovedet på os, der gør, at vi enten tænker for meget over tingene og frygter måske hvad vi kan tabe, og så bliver alting bare med en negativ effekt. I stedet for, at det bliver det der med ‘hvad kan vi vinde?’, så bliver det ‘hvad kan vi tabe?’ Og det er svært at spille fodbold sådan, lød det indledningsvist fra Christian Nørgaard.

Arsenal-spilleren pegede herefter på, at de danske spillere skal have skuffelsen ud af kroppen hurtigt, fordi det så ellers bliver en meget svær kamp på tirsdag mod Skotland.

Efter slutfløjtet måtte de danske spillere finde sig i en pibekoncert fra Den Røde Mur, hvilket hører sjældenhederne til.

– Det er ikke særligt sjovt. Det føles flovt som en dansk landsholdsspiller. Men jeg forstår det fuldt ud. De er i deres gode ret til at buhe af os, for de har fortjent det, der skete i anden halvleg, lød det fra Christian Nørgaard.

Nørgaard afviste, at Danmark havde været for afslappede og tilbagelænede, men pegede i stedet på, at presset for at præstere havde sat sig i de danske spillere.

Også Jonas Wind mødte pressen efter 2-2-kampen, og angriberen fra Wolfsburg var naturligvis også frustreret og utilfreds.

– Det er en enorm skuffelse, at vi ikke formår at vinde hjemme mod Belarus. Det skal vi gerne gøre 10 ud af 10 gange, men vi har nogle mørke minutter i anden halvleg, hvor de laver to hurtige kasser. Det er for dårligt af os, og det er utroligt skuffende, lød det fra Jonas Wind, der samtidig pegede på, at gæsternes to scoringer kom ud af det blå og var svære at forklare.

Afslutningsvist afslørede Jonas Wind desuden, at han først fire timer inden kampstart fik besked om, at han skulle starte inde, efter at Rasmus Højlund måtte melde fra med sygdom.





LIVE

Superliga-LIVE: Vild afslutning – se målene her

Poulsen dybt uenig med Gravesen

Bruun: Tror ikke de kommer i top 6

‘AC’ trækker overskrifter efter droppet transfer

Genialt mål af Rasmus Højlund i topkamp

Brøndby IF – Randers FC

Stort resultat mod Bayern München



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Overvejede at flå stjernekontrakt i stykker

Afslører: Dansk interesse i Brøndby-spiller

‘Det har været et blodbad’

Mæhle bekræfter transferinteresse

Vanvittige minutter fra Janni Serra redder AGF



LIVE

Transfer-LIVE: SL-klub offentliggør ny spiller

Franculino får kongeløn i Trabzonspor

– Sker det ikke, er der stor krise i AGF

Grimt uheld – nu melder Froholdt ud

Optakt: OB – FC København

Medie: Gabriel Pereira tæt på skifte

Medie sår tvivl om BIF-komets vilde FCK-afsløring

Brøndby-boss bekræfter: Prisen var helt forkert

Ny Superliga-spiller føler sig dårligt behandlet



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Ud af det blå: Her er Bendtners nye job

‘Modstanderne har vanskeligheder med os’

Rådgivet af flere SL-kendinge i sensationsskifte

Dommerekspert tordner: “Uværdigt Superliga-niveau”

Fredericia og AaB vinder i 1. division

José Mourinho forstår ingenting: ‘Helt ærligt..’

Brøndby-scoop: Hentet for næsen af danske klubber

‘Ikke nemt at slippe igennem nåleøjet i FCK’

Afviste stort bud på FCK-ombejlet SL-profil

De er den store vinder i transfervinduet

Afsløring: FCK ville leje Marcelli