Solbakken i flæsket på journalist: Du er håbløs

Det kogte over for Ståle Solbakken på et pressemøde tirsdag, hvor han fik hårde spørgsmål af en journalist for VG og gav hårde svar igen.



Martin Ødegaard bliver ikke klar til Norges to kommende kampe i Nations League.

Håbet har ellers været der hos Norge og landstræner Ståle Solbakken, som både har talt med Mikel Arteta, Arsenal-manager, om Ødegaard, ligesom han har haft den norske profil i landsholdstruppen de sidste par dage for lige at se efter.

Afbuddet var på tirsdagens norske pressemøde inden kampene mod Slovenien og Kasakhstan det helt store samtaleemne hos pressen, og her gik især en journalist fra VG hårdt til Ståle Solbakken.

For i den norske presse mener man, at Ødegaard havde været klar til at spille, hvis Arsenal skulle have mødt eksempelvis Manchester City på lørdag. I stedet blev det til et landsholdsafbud.

Først svarede landsholdslægen, men da VG-journalisten Mats Arntzen blev ved med at stille samme spørgsmål på andre måder, brød Ståle Solbakken ind:

– Lad være med at være så aggressiv. Du tager det jo som et personligt nederlag.

Mats Arntzen blev ved, og da pressemødet var ved at slutte, vendte Ståle Solbakken tilbage til VG-journalisten:

– Du må slappe lidt af. Du er helt håbløs. Hvad er det for en agenda? Du er blevet afsløret, lød det fra Ståle Solbakken.

Efterfølgende har TV 2 Norge haft fat i Mats Arntzen, der forholder sig helt rolig:

– Det går helt fint. Jeg går vel også lidt i struben på ham. Vi stiller hårde spørgsmål og får hårde svar. Det må vi kunne tåle, siger han.

– Det har været lidt en føljeton, hvor vi har diskuteret dette med klub og landshold og det dilemma, der er (i forbindelse med afbud på grund, red.). Det er jo aktuelt nu. Det kan være, at jeg har en lidt for fremtrrædende figur, som gør, at Ståle Solbakken opfattet det som personligt, siger han videre.

Efter fire af seks runder i Nations League fører Norge gruppen, der foruden Slovenien og Kasakhstan tæller Østrig. Norge, Slovenien og Østrig har dog alle syv point, så det er tæt i toppen.






TransferLIVE: De henter Casemiro




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Marcondes afviser tilbud, men…

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Interessant melding om VM-profil

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Tordner mod VM-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Belgien – Iran

Tyskland – Elfenbenskysten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Viaplay med stor AGF-nyhed

Spanien – Saudi-Arabien