Martin Ødegaard bliver ikke klar til Norges to kommende kampe i Nations League.
Håbet har ellers været der hos Norge og landstræner Ståle Solbakken, som både har talt med Mikel Arteta, Arsenal-manager, om Ødegaard, ligesom han har haft den norske profil i landsholdstruppen de sidste par dage for lige at se efter.
Afbuddet var på tirsdagens norske pressemøde inden kampene mod Slovenien og Kasakhstan det helt store samtaleemne hos pressen, og her gik især en journalist fra VG hårdt til Ståle Solbakken.
For i den norske presse mener man, at Ødegaard havde været klar til at spille, hvis Arsenal skulle have mødt eksempelvis Manchester City på lørdag. I stedet blev det til et landsholdsafbud.
Først svarede landsholdslægen, men da VG-journalisten Mats Arntzen blev ved med at stille samme spørgsmål på andre måder, brød Ståle Solbakken ind:
– Lad være med at være så aggressiv. Du tager det jo som et personligt nederlag.
Mats Arntzen blev ved, og da pressemødet var ved at slutte, vendte Ståle Solbakken tilbage til VG-journalisten:
– Du må slappe lidt af. Du er helt håbløs. Hvad er det for en agenda? Du er blevet afsløret, lød det fra Ståle Solbakken.
Efterfølgende har TV 2 Norge haft fat i Mats Arntzen, der forholder sig helt rolig:
– Det går helt fint. Jeg går vel også lidt i struben på ham. Vi stiller hårde spørgsmål og får hårde svar. Det må vi kunne tåle, siger han.
– Det har været lidt en føljeton, hvor vi har diskuteret dette med klub og landshold og det dilemma, der er (i forbindelse med afbud på grund, red.). Det er jo aktuelt nu. Det kan være, at jeg har en lidt for fremtrrædende figur, som gør, at Ståle Solbakken opfattet det som personligt, siger han videre.
Efter fire af seks runder i Nations League fører Norge gruppen, der foruden Slovenien og Kasakhstan tæller Østrig. Norge, Slovenien og Østrig har dog alle syv point, så det er tæt i toppen.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
OPTAKT
Chelsea – Nottingham Forest
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
AVIS