Solbakken i flæsket på journalist: Du er håbløs

Det kogte over for Ståle Solbakken på et pressemøde tirsdag, hvor han fik hårde spørgsmål af en journalist for VG og gav hårde svar igen.



Martin Ødegaard bliver ikke klar til Norges to kommende kampe i Nations League.

Håbet har ellers været der hos Norge og landstræner Ståle Solbakken, som både har talt med Mikel Arteta, Arsenal-manager, om Ødegaard, ligesom han har haft den norske profil i landsholdstruppen de sidste par dage for lige at se efter.

Afbuddet var på tirsdagens norske pressemøde inden kampene mod Slovenien og Kasakhstan det helt store samtaleemne hos pressen, og her gik især en journalist fra VG hårdt til Ståle Solbakken.

For i den norske presse mener man, at Ødegaard havde været klar til at spille, hvis Arsenal skulle have mødt eksempelvis Manchester City på lørdag. I stedet blev det til et landsholdsafbud.

Først svarede landsholdslægen, men da VG-journalisten Mats Arntzen blev ved med at stille samme spørgsmål på andre måder, brød Ståle Solbakken ind:

– Lad være med at være så aggressiv. Du tager det jo som et personligt nederlag.

Mats Arntzen blev ved, og da pressemødet var ved at slutte, vendte Ståle Solbakken tilbage til VG-journalisten:

– Du må slappe lidt af. Du er helt håbløs. Hvad er det for en agenda? Du er blevet afsløret, lød det fra Ståle Solbakken.

Efterfølgende har TV 2 Norge haft fat i Mats Arntzen, der forholder sig helt rolig:

– Det går helt fint. Jeg går vel også lidt i struben på ham. Vi stiller hårde spørgsmål og får hårde svar. Det må vi kunne tåle, siger han.

– Det har været lidt en føljeton, hvor vi har diskuteret dette med klub og landshold og det dilemma, der er (i forbindelse med afbud på grund, red.). Det er jo aktuelt nu. Det kan være, at jeg har en lidt for fremtrrædende figur, som gør, at Ståle Solbakken opfattet det som personligt, siger han videre.

Efter fire af seks runder i Nations League fører Norge gruppen, der foruden Slovenien og Kasakhstan tæller Østrig. Norge, Slovenien og Østrig har dog alle syv point, så det er tæt i toppen.





Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

“Du er en fucking maskine!”

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Brasilien – Norge

Portugal – Spanien

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Dansker på blokken i ny storklub

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasiliansk boost før Norge

Storklub forhørte sig på FCK-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

USA – Belgien

‘Det er et angreb på FCK’

Mexico – England

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’