Solbakken i flæsket på journalist: Du er håbløs

Det kogte over for Ståle Solbakken på et pressemøde tirsdag, hvor han fik hårde spørgsmål af en journalist for VG og gav hårde svar igen.



Martin Ødegaard bliver ikke klar til Norges to kommende kampe i Nations League.

Håbet har ellers været der hos Norge og landstræner Ståle Solbakken, som både har talt med Mikel Arteta, Arsenal-manager, om Ødegaard, ligesom han har haft den norske profil i landsholdstruppen de sidste par dage for lige at se efter.

Afbuddet var på tirsdagens norske pressemøde inden kampene mod Slovenien og Kasakhstan det helt store samtaleemne hos pressen, og her gik især en journalist fra VG hårdt til Ståle Solbakken.

For i den norske presse mener man, at Ødegaard havde været klar til at spille, hvis Arsenal skulle have mødt eksempelvis Manchester City på lørdag. I stedet blev det til et landsholdsafbud.

Først svarede landsholdslægen, men da VG-journalisten Mats Arntzen blev ved med at stille samme spørgsmål på andre måder, brød Ståle Solbakken ind:

– Lad være med at være så aggressiv. Du tager det jo som et personligt nederlag.

Mats Arntzen blev ved, og da pressemødet var ved at slutte, vendte Ståle Solbakken tilbage til VG-journalisten:

– Du må slappe lidt af. Du er helt håbløs. Hvad er det for en agenda? Du er blevet afsløret, lød det fra Ståle Solbakken.

Efterfølgende har TV 2 Norge haft fat i Mats Arntzen, der forholder sig helt rolig:

– Det går helt fint. Jeg går vel også lidt i struben på ham. Vi stiller hårde spørgsmål og får hårde svar. Det må vi kunne tåle, siger han.

– Det har været lidt en føljeton, hvor vi har diskuteret dette med klub og landshold og det dilemma, der er (i forbindelse med afbud på grund, red.). Det er jo aktuelt nu. Det kan være, at jeg har en lidt for fremtrrædende figur, som gør, at Ståle Solbakken opfattet det som personligt, siger han videre.

Efter fire af seks runder i Nations League fører Norge gruppen, der foruden Slovenien og Kasakhstan tæller Østrig. Norge, Slovenien og Østrig har dog alle syv point, så det er tæt i toppen.





Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Skidt nyt om Lukas Lerager

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

FC København – Vejle Boldklub

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Et regulært mareridt for Steve Cooper!