Solbakken i flæsket på journalist: Du er håbløs

Det kogte over for Ståle Solbakken på et pressemøde tirsdag, hvor han fik hårde spørgsmål af en journalist for VG og gav hårde svar igen.



Martin Ødegaard bliver ikke klar til Norges to kommende kampe i Nations League.

Håbet har ellers været der hos Norge og landstræner Ståle Solbakken, som både har talt med Mikel Arteta, Arsenal-manager, om Ødegaard, ligesom han har haft den norske profil i landsholdstruppen de sidste par dage for lige at se efter.

Afbuddet var på tirsdagens norske pressemøde inden kampene mod Slovenien og Kasakhstan det helt store samtaleemne hos pressen, og her gik især en journalist fra VG hårdt til Ståle Solbakken.

For i den norske presse mener man, at Ødegaard havde været klar til at spille, hvis Arsenal skulle have mødt eksempelvis Manchester City på lørdag. I stedet blev det til et landsholdsafbud.

Først svarede landsholdslægen, men da VG-journalisten Mats Arntzen blev ved med at stille samme spørgsmål på andre måder, brød Ståle Solbakken ind:

– Lad være med at være så aggressiv. Du tager det jo som et personligt nederlag.

Mats Arntzen blev ved, og da pressemødet var ved at slutte, vendte Ståle Solbakken tilbage til VG-journalisten:

– Du må slappe lidt af. Du er helt håbløs. Hvad er det for en agenda? Du er blevet afsløret, lød det fra Ståle Solbakken.

Efterfølgende har TV 2 Norge haft fat i Mats Arntzen, der forholder sig helt rolig:

– Det går helt fint. Jeg går vel også lidt i struben på ham. Vi stiller hårde spørgsmål og får hårde svar. Det må vi kunne tåle, siger han.

– Det har været lidt en føljeton, hvor vi har diskuteret dette med klub og landshold og det dilemma, der er (i forbindelse med afbud på grund, red.). Det er jo aktuelt nu. Det kan være, at jeg har en lidt for fremtrrædende figur, som gør, at Ståle Solbakken opfattet det som personligt, siger han videre.

Efter fire af seks runder i Nations League fører Norge gruppen, der foruden Slovenien og Kasakhstan tæller Østrig. Norge, Slovenien og Østrig har dog alle syv point, så det er tæt i toppen.





LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

Braithwaite del af stor transferplan

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Afvist – Brøndby undrer sig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Bo Svensson svært utilfreds