U21-holdet: Efter små sejre gik den ikke længere

Danmarks U21-landshold tilspillede et par gode muligheder, men tabte 0-1 i Belgien i EM-kvalifikationen.



Efter smalle sejre over Kasakhstan og Skotland tabte U21-landsholdet tirsdag aften 0-1 hos Belgien i EM-kvalifikationen.

Jesper Sørensens tropper holdt et stærkt belgisk hold godt fra fadet i store dele af opgøret, men formåede ikke selv at udnytte de pæne muligheder, som holdet tilspillede sig i den anden ende.

Belgien topper gruppen med 12 point efter fire kampe. Danmark er nummer to med seks point efter tre kampe.

Gruppevinderen og den bedste toer på tværs af grupperne kvalificerer sig til EM, mens de otte andre toere skal spille playoff om fire pladser. Lykkes det Danmark at kvalificere sig, vil det være femte EM i træk, at det sker.

Slutrunden afvikles i sommeren 2023 i Georgien og Rumænien.

Tidligere på dagen vandt Tyrkiet 1-0 på udebane over Kasakhstan i Danmarks gruppe, og tyrkerne er dermed nummer tre i gruppen med fire point efter tre kampe.

Belgien startede opgøret med et spillemæssigt overtag, men siden kæmpede Danmark sig ind i kampen, og efter en meget taktisk og chancefattig indledning faldt den første store chance til danskerne efter 35 minutter.

Gustav Isaksen blev spillet fri i dybden, men kantspilleren fra FC Midtjylland sparkede friløberen forbi mål i duel med den belgiske keeper.

I stedet blev det kort efter 1-0 til Belgien, der spillede den danske defensiv tynd, inden Vitesse-angriberen Lois Openda satte bolden inden bag Danmarks debuterende keeper Filip Jörgensen fra en spids vinkel.

En kold dukkert efter en ellers godkendt første halvleg.

Anden halvleg var en lidt mere åben affære end første, mens Danmark sled stadig lidt med at skabe åbne chancer mod et stærkt hjemmehold.

Der var til gengæld pænt med muligheder for at true hjemmeholdet på dødbolde, men også i den del af spillet stod Belgien særdeles godt imod.

En meget synlig Jesper Lindstrøm sparkede snert forbi rammen efter 79 minutter efter godt forarbejde af Gustav Isaksen og den indskiftede AGF-spiller Albert Grønbæk.

Generelt forsøgte Jesper Sørensen med flere offensive indskiftninger, og viljen til at presse på var bestemt til stede på det danske mandskab. Desværre var evnerne ikke til at true Belgien for alvor.

/ritzau/





Farvel og tak, Zeca – FCK-gestus betyder alverden



TOPNYHED

Uret tikker: FCK søger om dispensation


Viborg – Vejle

Danske stjerner vinder mesterskab



Crystal Palace vinder FA Cuppen

AaB – Silkeborg

Sønderjyske – Lyngby

Bo Henriksen i kæmpe triumf

Vilde Jens Stage runder milepæl



EKSKLUSIVT

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark 


Randers – FC København

OB-forspring skrumper til et point

Det bliver make or break, og det bliver vildt!

– Hold kæft, jeg elsker ham!



EKSKLUSIVT

Daniel Agger rejser til England


Unfair? Det er jo FC Københavns egen skyld!

Real Madrid køber forsvarskomet for 445 mio kroner

Danmark kan miste stortalent: Han er på listen

Ny Real-stjerne? Handlen er 90 procent i hus

Fik ikke chancen i AGF: Nu sprudler han i Holland


Dario-Osorio FCM FC-Midtjylland Superligaen FCK FC-Koebenhavn EKSKLUSIVT

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel


Slagter AGF: Det er tamt og blegt

Afsløring: Togo ude efter dansk stortalent

Roy Keane med brutal Højlund-dom

I speciel situation: ‘Det er ude af vores hænder’



Har fundet ny klub efter AGF-brud

CV har store beslutninger foran sig

– Det er jeg forbandet over!

Netmasker blafrer på Wembley

– Man tænker: ‘Hvad fanden sker der?’

Ramt Rösler: ‘Det er bare så frustrerende’

Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter


MEDIE

Jess Thorup færdig?


Kommende AGF-træner? ‘Nummer ét på listen’

En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre