Det danske fodboldlandshold har fået en sløv start på det korte kapløb om at komme med til næste års VM-slutrunde i Nordamerika.
Fredag aften måtte Danmark nøjes med 0-0 hjemme mod Skotland efter en intens, men chancefattig dyst, hvor der var flere gule kort end nævneværdige målchancer.
I en kvalifikation med bare seks spillerunder lever skotterne fint med en pointdeling på en bøvlet udebane, mens Brian Riemers hold allerede har fået noget at reparere på i tabellen og på taktikbrættet.
Første halvleg var en rodet og uskøn omgang. For ofte blev bolden flyttet for langsomt rundt, og til tider manglede også kvaliteten i de helt simple afleveringer.
Angrebskonstellationen med Kasper Dolberg og Mika Biereth blev holdt fra chancer, men med til den historie hører også, at de danske indlæg savnede præcision. Sølle 3 ud af 20 danske tværbolde fandt en modtager før pausen, og statistikken blev kun marginalt pænere efter sidebyttet.
Da tyskeren Daniel Siebert endelig fløjtede den magre halvleg af, havde Danmark stadig sin første kvalificerede afslutning til gode.
Skotternes Ryan Christie havde halvlegens bedste chance, men headede forbi mål fra en fri position.
I løbet af de første 45 minutter havde alle ti markspillere på Danmarks bænk været ude at varme op, men pudsigt nok følte landstræneren ikke trang til at skifte ud midtvejs i forsøget på at bryde dødvandet.
Havde Riemer haft mulighed for at sætte den frasorterede Christian Eriksen ind, havde han formentlig gjort det.
De danske favoritter kom sløvt ud til anden halvleg, men oppede sig undervejs uden dog at kapitalisere på det.
Skotland fik tidligt to pæne muligheder, og Kasper Schmeichel måtte diske op med en vaks fodparade for at forhindre den ene af dem i at gå i mål.
I det 53. minut kom så endelig en pæn chance til Danmark. Bolden blev serveret for en fremstormende Pierre-Emile Højbjerg, der fra feltkanten fik blokeret sin afslutning til hjørnespark. Det viste sig at blive kampens største danske chance.
Kort efter forhindrede en heroisk blokering af Rasmus Nissen Kristensen en dansk katastrofe i den anden ende.
Riemer havde efterhånden set nok, og et kvarter efter pausen så han sig nødsaget til at skifte ud. Albert Grønbæk kom på banen i stedet for en usynlig Kasper Dolberg. Ti minutter senere blev også Rasmus Højlund og Victor Froholdt sat ind i måljagten.
De medrejsende og højlydte skotske fans kunne efterhånden begynde at øjne et helt fortjent point, for selv om de friske danske ben fik sat lidt mere fut i kampen, ebbede næsten hvert tilløb til chancer ud.
Derfor var der også en lille pibekoncert fra de 35.369 tilskuere, da det målløse opgør blev fløjtet af.
Med pointtabet på hjemmebane er Danmark allerede en smule under pres, når der mandag venter en vanskelig udekamp mod Grækenland, der er endnu en direkte konkurrent til at tage gruppens VM-billet.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT