I mange år har Zeca været hjertet på FC Københavns midtbane.
En slem knæskade sidste efterår satte spørgsmålstegn ved grækerens niveau, når han en gang kom tilbage i omdrejninger. Men styrmanden på FCK-midtbanen har bare vist sig at være mindst lige så god, som han altid tiden har været.
Efter ydmygelsen i Farum mod FC Nordsjælland understregede klubbens daværende cheftræner Jess Thorup, der ikke havde kaptajnen til rådighed, vigtigheden af Zeca.
– Når jeg ser sådan en kamp i dag, og jeg har set de seneste kampe, så kan jeg godt se betydningen af Carlos Zeca, lød det dengang til Discovery+.
Selvom Zeca spiller og stråler for FC København, så er han endnu ikke tilbage i landsholdsvarmen under den nye træner Gus Poyet. Det er mere end et år siden, at 34-årige Zeca sidst var en del af landsholdet.
– Vi har talt om nogle muligheder for træneren og iblandt dem er Zeca, som er tilbage for FC København efter sin skade, siger den græske radioreporter Sotiris Tabakos ifølge sport-fm.gr efter kampen mellem Cypern og Grækenland i Nations League.
Gus Poyets græske mandskab tabte opgøret med 1-0. Sotiris Tabakos mener således, at Zeca ville løfte holdet, hvis han fik chancen igen i den græske nationaldragt.
– Zeca passer helt klart ind på landsholdet, og når vi kigger på kampbilledet i første halvleg, så var fraværet af ham åbentlyst, siger han.
33 gange har Zeca repræsenteret Grækenland. I denne sæson er det blevet til ni FCK-kampe for kaptajnen, der fortsat ikke er helt fysisk klar til at spille 90 minutter i samtlige kampe efter sin knæskade.
Kontrakten med FCK udløber næste sommer, og det forlyder i græsk medie, at han tager afsked med klubben til den tid.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
