Stråler for FCK: Han mangler på landsholdet

Efter en grim knæskade er kaptajnen tilbage i omdrejninger for FC København, men man kunne også godt bruge ham på landsholdet lyder det.



I mange år har Zeca været hjertet på FC Københavns midtbane.

En slem knæskade sidste efterår satte spørgsmålstegn ved grækerens niveau, når han en gang kom tilbage i omdrejninger. Men styrmanden på FCK-midtbanen har bare vist sig at være mindst lige så god, som han altid tiden har været.

Efter ydmygelsen i Farum mod FC Nordsjælland understregede klubbens daværende cheftræner Jess Thorup, der ikke havde kaptajnen til rådighed, vigtigheden af Zeca.

– Når jeg ser sådan en kamp i dag, og jeg har set de seneste kampe, så kan jeg godt se betydningen af Carlos Zeca, lød det dengang til Discovery+.

Selvom Zeca spiller og stråler for FC København, så er han endnu ikke tilbage i landsholdsvarmen under den nye træner Gus Poyet. Det er mere end et år siden, at 34-årige Zeca sidst var en del af landsholdet.

– Vi har talt om nogle muligheder for træneren og iblandt dem er Zeca, som er tilbage for FC København efter sin skade, siger den græske radioreporter Sotiris Tabakos ifølge sport-fm.gr efter kampen mellem Cypern og Grækenland i Nations League.

Gus Poyets græske mandskab tabte opgøret med 1-0. Sotiris Tabakos mener således, at Zeca ville løfte holdet, hvis han fik chancen igen i den græske nationaldragt.

– Zeca passer helt klart ind på landsholdet, og når vi kigger på kampbilledet i første halvleg, så var fraværet af ham åbentlyst, siger han.

33 gange har Zeca repræsenteret Grækenland. I denne sæson er det blevet til ni FCK-kampe for kaptajnen, der fortsat ikke er helt fysisk klar til at spille 90 minutter i samtlige kampe efter sin knæskade.

Kontrakten med FCK udløber næste sommer, og det forlyder i græsk medie, at han tager afsked med klubben til den tid.



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

FC Midtjylland kan score gode penge

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Sønderjyske – FC Midtjylland

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Kæmpe nedtur for AaB

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Bo Svensson favorit til stort job 

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Her er Kamil Wilczek i dag

Kongesæson – de køber Pep Biel

FC København – Brøndby IF

I svime over German Onugkha

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Randers FC – OB

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

– Den her sidder dybt i sjælen

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord